Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Uždelsė pastogės benamiams paieškas

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2013-12-06
Kol valdžia tebeieško prieglobsčio vargetoms, šie gultus įsitaisę landynėse ar ant plikos žemės.

Prasidėjo žiema, tačiau Kretingos rajono savivaldybė ligi šiol neišsprendė benamių laikino prieglobsčio problemos. Savivaldybė steigti nakvynės namus siūlė verslininkams, ketindama iš jų pirkti šią paslaugą, tačiau neatsirado norinčių tuo užsiimti. Benamiams pastogės laikinai bus ieškoma Klaipėdos rajono nakvynės namuose, bet juose mūsiškiai nepageidaujami.

Išlaikyti įstaigą - netikslinga

Kretingos rajono savivaldybė tikėjosi ligi šaltojo sezono pradžios išspręsti benamių prieglobsčio problemą: rugsėjį buvo paskelbtas viešas šios paslaugos pirkimo konkursas.

Tačiau, Kretingos rajono savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos skyriaus vedėjos Danutės Blagnienės teigimu, rajono verslininkų ši idėja nesužavėjo. „Tik vienas asmuo pasidomėjo galimybe įkurdinti benamius buvusioje Melioracijos valdyboje, tačiau konkurse nedalyvavo“, - sakė D.Blagnienė.

Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas įsitikinęs, kad verslininkų ši paslauga nesudomino dėl pernelyg griežtų higienos reikalavimų.

„Ieškosime kitos išeities: bandysime pasirašyti sutartį su kaimynais - tarsimės, kad Klaipėdos nakvynės namai mums rezervuotų bent 3-4 vietas, kad žmonės čia išbūtų per žiemą“, - teigė V.Domarkas, patikindamas, jog už nupirktą paslaugą – vieno asmens išlaikymą per mėnesį - Savivaldybė galėtų mokėti 400 – 600 Lt.

Nors anksčiau buvo pasiūlyta Kretingos benamių prieglauda paversti šalia miesto stadiono esančio nebenaudojamo tualeto patalpas, tačiau V.Domarkas įsitikinęs, jog šių patalpų pritaikymui reikėtų nemažai investicijų, o ir steigti dar vieną Savivaldybės socialinę įmonę nėra tikslinga.

„Per žiemą tereikėtų apgyvendinti kelis benamius, o įstaiga veiktų visus metus, ir Savivaldybei tektų ją išlaikyti“, - pastebėjo V.Domarkas.

Dauguma už stogą nemoka

Klaipėdoje, Viršutinėje gatvėje, įsikūrusių nakvynės namų direktorė Alma Kontrimaitė prisipažino, jog ligi šiol jiems dar nėra tekę parduoti paslaugų kitai Savivaldybei.

„Trys - keturios vietos nebūtų daug. Tačiau šiuo metu pas mus bėra 5 laisvos vietos. Gali būti, kad per kelias dienas jos užsipildys, - dėl galimybės apgyvendinti kretingiškius abejojo A.Kontrimaitė. - Pas mus vyksta gana intensyvi rotacija: žmonės migruoja ir dėl ligų, ir dėl taisyklių pažeidimų – nakvynės namuose griežtai draudžiama vartoti alkoholį, netoleruojame muštynių. Šių namų gyventojų elgsenos modeliai mums gerai žinomi, tačiau žiemą už vieną nusižengimą benamio tikrai neiškraustome, o tik po kelių surašytų aktų“, - neslėpė A.Kontrimaitė. Ji sakė, jog ir dabar apgyvendinti tenka kretingiškius, kuriuos priglausti paprašo Motinos Teresės seserys. „Jau daugel metų bendraujame su vienuolėmis, - kartais ir mes prašome, kad jos priglaustų iš mūsų įstaigos išeinančius žmones“, - tvirtino vadovė.

Didžioji dauguma jų nakvynės namų gyventojų gauna socialinę pašalpą arba yra neįgalūs. Darbingo amžiaus žmonės turi būti registruoti Darbo biržoje, - ilgalaikiai bedarbiai siunčiami atidirbti viešuosius darbus. Visiems kitiems yra suteikiama nemokama tik vienos paros apgyvendinimo paslauga.

Anot A.Kontrimaitės, vieno žmogaus išlaikymas per mėnesį kainuoja 540 Lt. Pagal įstatymą už pragyvenimą turi susimokėti tik tie, kurių mėnesio pajamos viršija 700 Lt. „Išskaičiuojama tik 20 proc. nuo sumos, kuri viršija 700 Lt. Iš esmės vos vienas - kitas tesusimoka už stogą viršum savo galvos“, - sakė ji.

Vieniems - rojus, kitiems - pragaras

A.Kontrimaitė nupiešė tokį bendrą nakvynės namų gyventojo portretą: „Tai – suaugę, dažniausiai nuo alkoholio ar narkotikų priklausomi asmenys, nemaža dalis - sugrįžę iš įkalinimo įstaigų. Visokių pasitaiko: atveža pas mus be batų, be paltų. Kiekvieną žiemą priglaudžiame po 4 – 5 galūnes nušalusius asmenis. Tie, kurie atėję iš gatvės ir tikrai neturi kur prisiglausti, gerbia mūsų namų tvarką ir džiaugiasi, galėdami šiltai ir jaukiai peržiemoti. O emociškai nestabilūs, linkusieji pažeidinėti taisykles, pyksta, iškoneveikia mus. Būna, kad tokiems tenka ir policiją kviesti“.

Anot nakvynės namų vadovės, pastebima tendencija, kad daugėja senyvų ir neįgalių asmenų. Iš viso Klaipėdos nakvynės namuose yra 122 laikino apgyvendinimo - ligi 6 mėnesių - vietos, - iš jų 52 skirtos moterims. Tačiau realiai moterys visų vietų neužpildo, - jų būna ligi 40, arba trečdalis viso nakvynės namų kontingento.

Taip pat yra 52 laikino - iki 1 paros - apgyvendinimo vietos, - 10 iš jų skirta moterims. Kontingentas – nesuderinamas?

Ligi šiol apie 20 Kretingos benamių priglobia Laisvės gatvėje, greta turgaus, esantis Motinos Teresės seserų vienuolynas. Tvarka čia – itin griežta, o vienuolėms pradėjus taikyti priklausomybės nuo alkoholio įveikimo programą, dauguma neištveria, ir, palikę šiuos namus, vėl buriasi landynėse.

Laikina benamių prieglauda žiemą tampa ir Kretingos ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrius. Greitosios pagalbos automobiliais tiesiai iš gatvės ar landynių, be jokių asmens dokumentų atvežtus vargetas darbuotojos apžiūri – patikrina kraujospūdį, ar nėra sumušimų, ir iš gailesčio palieka pernakvoti vonios kambaryje, o rytą pagirdo arbata ir pasidalija savais sumuštiniais. Po tokių apsilankymų tenka dezinfekuoti patalpas.

„Šaltuoju metų laiku pakaitomis užklysta apie 20 tokių mums jau žinomų veikėjų, - sakė šio skyriaus vedėja Ana Tranauskienė. – Šiemet pirmųjų atvežtų šalčio aukų dar nepasitaikė. Praėjusią savaitę nakvojo toks mums jau pažįstamas gudruolis iš Klaipėdos, kuris gerai žino, kaip išsikviesti greitąją, kad jį atvežtų čia, o pernakvojęs išėjo pas teresietes. Nuolatinė mūsų klientė yra vadinamoji Rožė, ateinanti išsimaudyti ir šiltai išsimiegoti“.

„Daugumos benamių - toks gyvenimo būdas, jiems svarbu – laisvė, ir tik stiprus šaltis gali priversti glaustis nakvynės namuose“, - pastebėjo D. Blagnienė.

V.Domarkas neatmeta galimybės ateityje benamių priglaudą įkurdinti Kretingos socialinių paslaugų centre, Bajoruose.

Tačiau Socialinių paslaugų centro direktorė Beruta Dirvonskienė įsitikinusi, jog tokiu atveju nebebūtų saugu dėl čia gyvenančių globojamų vaikų. Be to, centro Krizių tarnyboje laikinai apgyvendinamos moterys su mažamečiais vaikais, po tuo pačiu stogu veikia vaikų darželis.

„Suprantama, kad valdžia norėtų visas paslaugas sutelkti vienose rankose: nakvynės namai galėtų būti šio centro padalinys, tačiau ne mūsų teritorijoje. Nakvynės namai turėtų būti įkurdinti visiškai atskirame pastate, kaip yra kitose Savivaldybėse“, - mano B. Dirvonskienė.

*

Neseniai Gargžduose už 1,2 mln. Lt iš europinės paramos pastatyti modernūs nakvynės namai, kuriuose įrengta 15 vietų. Tačiau Gargždų socialinių paslaugų centro vadovė Viktorija Lygnugarienė, patikinusi, kad paslaugas teikia tik Klaipėdos rajono gyventojams, sakė, jog jau apgyvendinti 9 asmenys, ir netrukus bus užpildytos visos vietos


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas