Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žiemai įsibėgėjus – dar vienas mokestis

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2013-11-05

Nuo 2014 metų sausio 1 d. kretingiškiams teks mokėti už karšto vandens skaitiklių priežiūrą.

Nuo ateinančių metų sausio 1 d. karštu vandeniu centralizuotai aprūpinamų būstų gyventojai mokės dar vieną – atsiskaitomųjų karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokestį – kiekvieną mėnesį 2,47 Lt (be PVM) už vieną karšto vandens apskaitos prietaisą.

Skaitikliai rodo į kairę ir dešinę

Karšto vandens apskaitos skaitiklio priežiūros 2,47 Lt mėnesinį mokestį praėjusį ketvirtadienį patvirtino Kretingos rajono savivaldybės taryba. Jos sprendimu, šį mokestį gaus ir skaitiklių priežiūrą atliks savivaldybės įmonė „Kretingos vandenys“.

Pagal galiojančius teisės aktus gyventojai privalo pasirinkti vieną iš dviejų aprūpinimo karštu vandeniu būdų. Pirmas būdas, kai karštą vandenį perka iš tiekėjo, kuris ir rūpinasi karšto vandens apskaitos prietaisų butuose priežiūra. Antras būdas yra be karšto vandens tiekėjo, kai gyventojai patys perka atskirai vandenį ir šilumą karštam vandeniui paruošti.

Pagal šį Kretingos savivaldybėje lig šiol taikomą antrąjį variantą, karšto vandens apskaitos prietaisų priežiūrą lyg ir turėtų atlikti patys gyventojai, tačiau, kaip konstatuota tarybos sprendimo naujam mokesčiui įvesti aiškinamajame rašte, karšto vandens skaitiklių priežiūros atlikti iš tikrųjų nėra kam.

„Per ilgai vilkinome šitą reikalą. Kai nėra tikslios apskaitos, nuostolių patiria ir šaltą vandenį tiekiantys „Kretingos vandenys“ bei Kretingos šilumos tinklai – šilumą, nes metrologiškai nepatikrinti skaitikliai gali rodyti nukrypimą tiek į vieną, tiek į kitą pusę“, - aiškino Savivaldybės tarybos narys Steponas Baltuonis, dar anksčiau reikalavęs nustatyti karšto vandens gyventojams tiekėją, kuris būtų atsakingas ir už karšto vandens apskaitos prietaisų būklę.

Daugiabučiame name gyvenantis mero pavaduotojas Vytautas Ročys irgi pripažino, jog karšto vandens skaitikliai yra palikti be priežiūros. „Tie skaitikliai jau daugiau kaip dešimtį metų nėra keisti“, – sakė jis. Vicemerui pritarė daugiabučio namo Lazdynų g. 6 namo bendrijos „Kretingos beržas“ pirmininkas Vaidas Mažonas, teigdamas: „Iš tikrųjų, tie matavimo prietaisai šimtas metų nejudinti“. Tačiau, jo nuomone, apskaitos prietaisų priežiūrą „Kretingos vandenys“ galėtų atlikti įmonės lėšomis. „Ar jau tokie „biedni“ („Kretingos vandenys“ – aut. past.), kad vėl į to žmogaus kišenę reikia lįsti. Juk kiek už vandenį sumokame... Dabar ką besugalvotų, iškart, žmogau, mokėk. Atrodo – ne milijonai, bet litas prie lito, ir žiūri, kad vėl kažkam nebelieka. Juk nepasipriešinsi, gyvas į žemę nelįsi. Kostiumuoti ponai ir ponios nusprendė, mes juos išrinkome. Demokratinėje valstybėje gyvename...“ - kalbėjo su nauju mokesčiu susitaikęs V. Mažonas.

Kito, Savanorių g. 47, daugiabučio bendrijos „Nemunas“ pirmininkas Vidmantas Volskis mano, jog mokestis yra per didelis. „Bute turime du karšto vandens skaitiklius: vienas – virtuvėje, kitas – vonioje. 72 Lt kasmet! Kur dar skaitiklių keitimas, o keičia kas ketverius metus. Tikras plėšikavimas vidury baltos dienos“, - piktinosi V. Volskis.

Mokestis – žemesnis už vidutinį

Tuo, kad karšto vandens skaitiklių priežiūros mokestis yra „išpūstas“, įsitikinęs ir Savivaldybės tarybos narys Alvydas Jonaitis.

Jis suskaičiavo, jog aptarnaudami 3 tūkst. 272 skaitiklius „Kretingos vandenys“ per 6 metus, atskaičius sąnaudas, gaus apie 400 tūkst. Lt grynųjų pajamų. Politikas atliko aritmetinius skaičiavimus, kai skaitiklio, kuriuo keičiamas senas, kaina yra 40 Lt, o jo pakeitimo sąnaudos – 83 Lt.

„Aš manau, jog įvedus šitą mokestį, iš gyventojų lobs ta mūsų įmonė („Kretingos vandenys“, - aut. past.)“, - sakė jis tarybai svarstant sprendimo projektą dėl karšto vandens skaitiklių priežiūros mokesčio. Jam prieštaravo kolega Konstantinas Skierus, tvirtindamas, jog skaitiklių priežiūros ir jų keitimo įkainiai nėra per dideli. „Tų skaičiukų pakeisti reikės daug. Dirbti teks po darbo ir savaitgaliais, prisitaikyti, kai žmonės būna namuose. Tokių skaitiklių priežiūra, keitimas yra problematiški, šios paslaugos kaina – vidutinė“, - sakė politikas. „Kretingos vandenų“ direktorius Gediminas Valinevičius pastebėjo, jog 2,47 Lt karšto vandens skaitiklių priežiūros mėnesinis mokestis yra mažesnis už vidutinį – 3,20 Lt – respublikoje, kad jį nustatant nebuvo įskaičiuotas įmonės pelnas. Savivaldybės administracijos direktorius Virginijus Domarkas pažymėjo, jog aritmetinis skaičiavimas ūkinėje veikloje, kai be konkrečių įkainių veikia ir kiti faktoriai, ne visada atspindi galutinį veiklos rezultatą.

Nubaudė įmonę

Pagal Metrologijos įstatymą, visi atsiskaitymui naudojami apskaitos prietaisai turi būti su galiojančia metrologine patikra, tačiau dauguma kretingiškių naudojamų karšto vandens apskaitos prietaisų yra be šios patikros. Metrologijos tarnyba, kuri reguliariai tikrina karšto vandens apskaitos prietaisų būklę, už nustatytus pažeidimus yra išrašiusi aktus tiek Kretingos šilumos tinklams, tiek „Kretingos vandenims“ už tai, kad įmonės atsiskaitymams naudojo apskaitos prietaisus be patikros. Įmonė „Kretingos vandenys“ už šį pažeidimą buvo bausta pinigine bauda. Karšto vandens skaitiklių priežiūrą pavesti „Kretingos vandenims“ siūlė ir Lietuvos metrologijos inspekcija, vadovaudamasi tuo, jog karšto vandens tiekimo paslaugos bazė yra vanduo, be to, šalto vandens apskaitos prietaisai, kuriuos prižiūri vandens tiekėjas, ir karšto vandens apskaitos prietaisai dažniausiai yra sumontuoti vieni šalia kitų, todėl vienu apsilankymu galima pakeisti ir vienus, ir kitus.

Valstybinė metrologijos tarnyba yra nustačiusi karšto vandens skaitiklių patikros periodiškumą – 6 metai. Pagal tai „Kretingos vandenys“ sudarė karšto vandens skaitiklių metrologinės patikros keitimo 2014-2019 m. planą. Pagal šį planą patikrinti, o esant reikalui – ir pakeisti visus 3 tūkst. 272 karšto vandens skaitiklius numatyta per ateinančius dvejus metus: 2014 m. – 2 tūkst., 2015 m. – 1 tūkst. 272. Patikrą įmonė planuoja atlikti nuosavomis lėšomis, o apskaitos prietaisams įsigyti turėtų skolintis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas