Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kokybiškas kompostas – daržo auksas

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2013-10-18

„Labai gerai suprantame, jog reikia rūšiuoti buitines atliekas. Bet vien gerų norų neužtenka: reikia ir žinių. Ypač, kai kalbama apie žaliąsias atliekas ir jų kompostavimą. Patarkite, kaip reikėtų pasidaryti gerą kompostą, kad jis nesmirdėtų, kad apie jį neskraidytų įvairūs vabzdžiai, kad atliekos kuo greičiau perpūtų“, - savo pageidavimą išsakė vienas „Pajūrio naujienų“ skaitytojų.

Bendrovės „Kretingos komunalininkas“ vadybininkas Aleksas Kuprelis teigė, jog norint turėti gero komposto, ypatingų pastangų nereikia – užtenka įdėti truputį darbo, kad dirvą būtų galima pagerinti vadinamuoju daržo auksu: kokybiškas kompostas tinka šiltnamiams, daržui, gėlynams, kambariniams augalams sodinti.

„Visų pirma, reikėtų susikalti dėžę kompostui: optimaliausias jos tūris – vienas kubinis metras. Kalant dėžę svarbu tarp lentų palikti tarpus, jeigu taip nepavyksta – galima išgręžioti skyles. Tai padaryti būtina, kad kompostuojamos atliekos gautų oro. Jo negavęs kompostas pradeda ne pūti, o rūgti, tada ir veisiasi visokie nepageidaujami gyviai, - paaiškino A.Kuprelis. – Kad neišgaruotų drėgmė, komposto dėžę rekomenduojama pridengti, o kad atliekos pūtų, reikalinga 50-60 laipsnių šiluma. Ar netrūksta drėgmės, galima patikrinti labai paprastai: suspaudus saują komposto turėtų jaustis taip pat, kaip suspaudus drėgną kempinę“.

Anot bendrovės „Kretingos komunalininkas“ vadybininko, žmonės daro klaidingai, į kompostą supildami šlapią tik ką nupjautą žolę: rekomenduojama ją apvytinti ir tik tada krauti į kompostą. „Reikia metų-pusantrų, kad turėtume gero komposto. Norint, kad žaliosios atliekos greičiau perpūtų, kartą per mėnesį jas reikėtų kastuvu pavartyti, permaišyti. Puvimo procesą pagreitina Kalifornijos sliekai, kurie atlieka milžinišką darbą, perdirbdami atliekas“, - rekomendavo A.Kuprelis.

Jis pastebėjo, jog mūsų rajono gyventojai labai geranoriškai sureagavo į komunalininkų prašymus į bendrus konteinerius krauti kuo mažiau žaliųjų atliekų, vis daugiau žmonių domisi, kaip reikėtų teisingai rūšiuoti buitines atliekas.

„Užsakėme ir kompostavimo konteinerių, tačiau dar nežinome, kada juos gausime ir kada galėsime išdalinti gyventojams, - sakė A.Kuprelis. – Kaip visada, rudenį ir pavasarį apvažiuodami individualių namų kvartalus, sodus, pagal iš anksto skelbtą grafiką surinksime žaliąsias atliekas. Prašytume jas krauti prie konteinerių arba prie pagrindinio kelio, individualių namų savininkai žaliąsias atliekas turėtų sukrauti prie įvažiavimo į kiemus“.

Problema dėl žaliųjų atliekų iš dalies turėtų išsispręsti, kai Ankštakiuose, rekultivuotame sąvartyne, bus įrengta žaliųjų atliekų aikštelė – gyventojai į ją žaliąsias atliekas galės atvežti patys. Bendrovė „Kretingos komunalininkas“ taip pat svarsto galimybę žaliąsias atliekas priimti ir įmonės teritorijoje.

*

Kompostui tinkamos atliekos

Buities atliekos: vaisių ir daržovių gabaliukai, vaisių ir daržovių žievės, kiaušinių lukštai, arbatos pakeliai, kavos tirščiai bei jų filtrai, medžio pelenai ir anglys, kartonas ir kiti popieriaus gaminiai, suplėšytas popierius, kiaušinių dėklai, naminių graužikų (žiurkėnų, jūrų kiaulyčių) natūralūs pakratai.

Sodo atliekos: augalų lapai, nupjauta žolė, jaunos piktžolės (be subrendusių sėklų), sena vazonų žemė, triušių, vištų, arklių, karvių mėšlas, smulkios šakos, seni šiaudai ir šienas, daugiametės piktžolės, išrautos su šaknimis ir žemės grumstu, velėna.

Kompostui nenaudojama: mėsa, žuvis, riebalai, kaulai, pieno produktai, plastikas, sintetinės atliekos, sergantys augalai, šunų ir kačių fekalijos, piktžolės, subrandinusios sėklas, skerdienos atliekos, virtos daržovės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas