Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Įsigyjamo paršelio sveikata – pirkėjo rūpestis

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2013-10-18

„Iš mano trijų paršelių krito vienas, iš draugės dviejų – irgi vienas. Kai pradėjome klausinėtis kaime, paaiškėjo, kad yra ir daugiau dupultiškių, kurių paršiukai, pirkti iš tos pačios ūkininkės, nugaišo“,- pasakojo dupultiškė Danutė Maksvytienė, kuri į redakciją kreipėsi klausdama, kaip nuo tokios nelaimės apsisaugoti ir kas atsakingas, jei paršiukas parduotas nedehelmintizuotas.

D.Maksvytienė įsitikinusi, kad jos nusipirktas paršelis galėjęs nugaišti nuo kirminų – jų gausybę skrandyje rado gyvūno skrodimą atlikęs veterinarijos gydytojas Kęstutis Bričkus. „Taip, tai tiesa,- „Pajūrio naujienoms“ patvirtino K. Bričkus. – Pilnas skrandis buvo askaridžių“. D.Maksvytienė įsitikinusi, kad kiti du paršeliai išsilaikė tik todėl, kad juos dar suspėjo pagydyti K. Bričkus, o maistas buvo praturtintas vitaminais. Dabar moteris apgailestauja, kad pirkdama paršelius šeimininkės nepaklausė, ar jie dehelmintizuoti.

„Praėjus 7 dienoms po to, kai nusipirkome paršelius, pas mane atėjusi draugė paklausė, kaip jie laikosi. Papasakojo, kad jos paršeliai sirguliuoja, kosėja. Manieji dar atrodė sveiki, bet po kelių valandų vieną radau jau išsitiesusį. Kitą dieną negyvą paršelį rado ir mano draugė,- pasakojo D. Maksvytienė. – Susižinojome, kad pas ūkininkę Elvyrą Miškinienę iš Dauginčių kaimo paršelių pirkome ne tik aš su drauge, bet ir dar du dupultiškiai. Visi kartu nusipirkome 11 paršelių ir iš jų 5 nugaišo“.

D. Maksvytienė atmetė galimybę, kad paršeliai galėjo pasiligoti jos tvarte – ji maitinusi paršelius tuo pačiu maistu, kaip nurodžiusi E. Miškinienė.

D. Maksvytienė sakė prašiusi E. Miškinienės grąžinti pinigus už nugaišusį paršelį, bet ji atsisakė tai padaryti.

„D. Maksvytienė į mane kreipėsi praėjus 10 dienų po pirkimo. Ką aš galiu žinoti, kas per tą laiką įvyko, kaip paršeliai buvo laikomi ir kuo šeriami, kad už juos galėčiau atsakyti? Išsivežė sveikus, gražius paršelius, tai ir patys patvirtina. Be to, paršiukų sveikata įtarimų nesukėlė ir mūsų ūkį prižiūrinčiam veterinarijos gydytojui Juozui Rimkui, kuris paršiukus kastravo. Nežinau, nė ką besakyti. Kaži ką tie žmonės būtų darę, jei paršiukus būtų turguje įsigiję?“- kalbėjo E.Miškinienė, kuri tvirtino iš viso pardavusi 36 paršelius ir daugiau nusiskundimų dėl jų nesulaukusi.

E.Miškinienė teigė, kad būtent dėl to, kad paršeliai atrodę sveiki, ji jiems ir nedavė vaistų nuo kirminų.

Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Saulius Alonderis patvirtino, kad askaridės negalėjusios subręsti per savaitę, vadinasi, jomis paršeliai jau buvo užsikrėtę.

„Bet nereikėtų kaltinti pardavėjų, nes jiems dehelmintizuoti paršelių nėra privaloma. Jie to ir nedaro, jei neįtaria, kad paršeliai gali turėti kirmėlių. Dehelmintizuoti paršelį gali pats pirkėjas“,- teigė S.Alonderis.

S.Alonderio patarimu, jei pardavėjas tikina, kad paršavedė ar paršeliai buvo dehelmintizuoti, tuo įsitikinti galima paprašius žurnalo, kurį turi kiekvienas ūkininkas, ir kuriame po įrašu apie gyvuliui duotus vaistus pasirašo ir veterinarijos gydytojas.

„Vaistai nuo kirmėlių yra receptiniai, todėl juos išrašyti gali tik veterinarijos gydytojas ir apie juos privaloma pažymėti žurnale“,- teigė S.Alonderis.

Paršelį įsigyjant turguje, svarbu, kad jis turėtų ausies įsagą, nes jame – informacija apie tai, iš kokio jis ūkio.

S. Alonderis atkreipė dėmesį ir į tai, kad apskritai paršelį atskiriant nuo bandos jis patiria stresą, todėl susilpnėja jo imunitetas ir ima labiau kibti ligos. Tad vos nusipirktus paršelius verta palepinti vitaminais.

Veterinarijos gydytojas K. Bričkus pastebi, jog pardavėjai labai retai kada pasirūpina, kad paršeliai būtų dehelmintizuoti. „Todėl būtinai tai padaryti turi paršelį nusipirkęs žmogus,- akcentavo K.Bričkus. – Į paršelio vidų neįlįsi ir nesužinosi, ar jis tikrai sveikas. Askaridžių turinčio paršelio simptomai nėra charakteringi: vieną dieną jis kosėja, kitą dieną jam sutrinka virškinimas, todėl būna sudėtinga greitai suprasti, kuo iš tiesų paršelis serga. Dehelmintizacija garantuotų paršelio sveikatą“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas