Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos rajone, Raguviškiuose, jau 9 metus gyvenantis skrabalų virtuozas Regimantas Šilinskas spalio 27-ąją yra pakviestas į Vilnių, kur jam bus įteiktas Lietuvos muzikų sąjungos apdovanojimas „Auksinis diskas“.

Lietuvos ambasadoje Pekine R.Šilinskas (antras iš kairės) susitiko su Kinijoje gastroliavusiu Lietuvos kameriniu orkestru. Centre – Lietuvos ambasadorė Lina Antanavičienė.

Su skrabalais – aplink pasaulį

Muzikantas išleido du kompaktinius diskus: archyvinius įrašus prieš ketverius metus jis sudėjo į pirmąjį diską „Taip ir kitaip“. Lietuvos muzikos istorijoje, anot jo, tai buvo antroji skrabalų muzikos kompaktinė plokštelė – pirmąją išleido „Lietuvos“ ansamblyje dirbęs Vidas Žudys. O antrąją, dvigubą CD ir DVD formatu, “Bėkit, mediniai žirgeliai“ jis išleido kone prieš metus, įrašęs Kretingoje, Audriaus Janonio studijoje. Ja, autorius sakė, siekęs, kad mediniais skrabalais grojama jo muzika laisvai ir žaismingai bėgtų į pasaulį.

Atlikėjas neslėpė, jog šiemet, Lietuvai pirmininkaujant Europos Sąjungai, jam tenka nemažai koncertuoti užsienyje. Spalio 15-ąją su Lingvistikos departamentu jis buvo išvykęs į Briuselį koncertuoti Europos Parlamente, kur buvo surengta ir Telšių miestui skirta paroda.

R.Šilinskas net keturis kartus yra atstovavęs mūsų šaliai pasaulinėse expo parodose: 2005 m. - Japonijoje, 2008 m. – Ispanijoje, 2010 m. – taip pat Kinijoje, Šanchajuje, o pernai – Pietų Korėjoje. Jam teko triskart lydėti Prezidentą Valdą Adamkų jo darbinėse kelionėse: 2007 m. – į JAV ir Portugaliją, o 2008 m. – po Pietų Amerikos šalis: Argentiną, Braziliją, Čilę.

„Koncertuodamas jau aplėkiau „pusę svieto“, - juokavo R.Šilinskas. - Paradoksas, tačiau skrabalais labiau žavisi užsieniečiai, negu lietuviai, nes mes esame labiau dainų krašto žmonės. Ne be reikalo sakoma, kad savame krašte pranašu nebūsi“.

Skrabalininkas sakė neseniai sugrįžęs iš tarptautinio kultūros ir turizmo festivalio Pekine, Čaoyango rajone, kur buvo vienintelis atlikėjas, pirmąkart pristatęs Lietuvą šios tolimos Azijos šalies klausytojams. Jis neslėpė, jog jam buvusi ypatinga garbė atstovauti savo šaliai Kinijoje: „Džiaugiuosi, kad Lietuvos ambasada Pekine mane pakvietė skleisti lietuvybę tokiame tolimame krašte“, - sakė skrabalininkas.

Grojo daugiatūkstantinei miniai

Pekino Čaoyango rajone, pasakojo atlikėjas, gyvena daugiau žmonių, negu Lietuvoje – 3,5 milijono, ir tai yra gausiausiai apgyvendintas Kinijos sostinės rajonas. Festivalis įvyko didžiausiame visoje Azijoje parke po atviru dangumi, „International performance“ scenoje.

„Gastroliuojant po pasaulį, teko matyti įvairių scenų, ši nebuvo kažkuo ypatinga, tačiau stebino itin gera akustika, - pabrėžė R.Šilinskas, surengęs 9 pusvalandžio trukmės pasirodymus. Jis grojo lietuvių liaudies kūrinius bei klasikos kūrinių popuri. – Nesigirsiu, bet kinams labai patiko: prieš kiekvieną koncertą kiniškai pasisveikindavau „ny men hao“, trumpai apibūdindavau skrabalus, jų kilmę, istoriją. Aš pradėdavau pasirodymus, po manęs į sceną lipdavo rusų atlikėjai, po jų – lenkai, škotai, italai, kinai, taivaniečiai, visi grojo savo tautinę muziką“.

„Pirmas pasirodymas neįvyko dėl lietaus, bet po to visas dienas saulė pro rūką danguje spindėjo lyg raudonas pinigėlis. Visas Pekinas skęsta tirštame smoge, kol nenulyja lietus“, - pastebėjo R.Šilinskas.

Garsusis šalies skrabalininkas pasidžiaugė, kad orai buvo palankūs jam groti šiuo neįprasto dydžio instrumentu, kurį sudėtinga transportuoti, nes tenka išardyti dalimis. Jo instrumentas - tai medinis žmogaus ūgio rėmas, kuriame eilėmis sukabintos trapecijos formos medinės dėžutės: vienoje eilėje - po 4 tokias kaladėles, iš viso jų yra 36.

Regimantas Šilinskas pasaulio publikai koncertuoja paties susikonstruotais skrabalais.

Į keliones - su legendine dėže

„Savo instrumento kaladėlių skaičių dar ketinu padidinti ligi 40, - ir jau bus gana, nes svoris ir taip didelis vežiotis. O ir kiekvieną dėžutę reikia nukabinti, - pašnekovas sakė, jog instrumentą lėktuvais transportuoja specialiose kaustytose dėžėse. Viena jų turi legendinę – buvusią „Nerijos“ ansamblio pulto - dėžę, apskridusią kone visą pasaulį. – Perdirbau ją, pritaikiau skrabalams, visa aprašinėta, tapusi lyg kokiu talismanu“.

R.Šilinskas neslėpė, jog pats savo instrumentą gerokai ištobulino, nes ligi jo virtuoziškai skrabalais apie 1957 – 1960 m. Lietuvoje grojo tik Vladas Krupickas – jo instrumente buvo sukabinti 27 varpeliai.

Pašnekovo žodžiais, skrabalai yra grynai liaudies instrumentas, kilęs iš barškalo, kokius prieš porą šimtmečių dar kabindavę karvėms po kaklu, o po to jais pradėję barškinti piemenys. Lietuvių kompozitorius Jonas Švedas skrabalus atgaivino kaip instrumentą, - jo dėka 1947 m. skrabalais jau imta groti „Lietuvos“ ansamblyje.

Skrabalai, kaip lietuviškas instrumentas, anot muzikanto, būtinai turi būti pagaminti Lietuvoje, lietuvių meistrų ir iš lietuviškų medžiagų.

Šiuo metu R.Šilinskas turi du šių instrumentų komplektus. „Jie – išskirtinai meistrų rankų darbo instrumentai. Galėčiau užsakyti juos pagaminti ir užsienyje, bet tai jau nebebūtų lietuviškas instrumentas. Lietuvoje skrabalus gaminančius meistrus galėčiau ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti. Aš pirkau senus skrabalus ir pats sukonstravau jiems rėmus“, - kalbėjo R.Šilinskas, profesionalaus skrabalininko specialybę įgijęs Lietuvos valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultete ir jau 20 metų sėkmingai populiarinantis lietuviškų skrabalų muziką pasaulyje.

*

Pernai „Auksiniu disku“ buvo apdovanoti garsūs šalies muzikos atlikėjai: operos solistė Irena Milkevičiūtė, violončelininkas Vytautas Sondeckis bei mūsų kraštietis birbynininkas ir saksofonininkas Pranas Narušis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas