Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Paminklo statybą atidėjo

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2013-09-24

Lietuvos žydų bendruomenė ligi rugsėjo 25 dieną įvyksiančio litvakų kongreso, skirto žydų holokausto Lietuvoje 70-mečiui pažymėti, buvo suskatusi Kretingoje įamžinti iš mūsų miesto kilusio karvedžio Bereko Joselevičiaus atminimą. Tačiau išsyk neapsisprendus dėl paminklui tinkamos vietos, šį sumanymą kuriam laikui teko atidėti.

Taip atrodo paminklas prie Platelių Dovydui Volfsonui. Panašų ketinama statyti ir Berekui Joselevičiui.

Kretingos miesto valdžios atstovai dar šį pavasarį iš Vyriausybės gavo nurodymą surasti Kretingoje tinkamą vietą paminklui. Prieš mėnesį išvien su Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininku Feliksu Puzemskiu buvo apžiūrėtos žydų gyventos vietos aplink Rotušės aikštę, Mėguvos gatvėje ir Pirties sala Birutės gatvėje.

Kretingos rajono meras Juozas Mažeika ir miesto seniūnas Stanislovas Juknevičius aprodė kelias vietas, tačiau tinkamiausias F. Puzemskiui atrodė skveras prie Kretingos meno mokyklos arba Rotušės aikštės prieigos priešais „Lauros“ parduotuvę.

Priimti konkretaus sprendimo dėl vietos priešais Meno mokyklą, kur jau stovi japonų pastatytas Taikos stulpas, miesto valdžia negalėjo neatsiklaususi šios mokyklos vadovo Bernardo Anužio, kuris tuo metu buvo užsienyje.

„Taikos stulpo ir paminklo karžygiui buvimas šalia vienas kito man susikerta idėjiškai. Berekas Joselevičius buvo Napoleono armijos karininkas, žygeivis, ir aš be jokių antisemitizmo nuostatų – ar tai būtų žydas, ar lietuvis, - tokiam sprendimui nepritariu. Mes labai didžiuojamės Taikos stulpu, patys japonai jį statė išmatavę ir pagal tam tikrą išdėstymą“ , - teigė B.Anužis.

Jis tvirtino esąs įsitikinęs, jog įgyvendinti šį sumanymą buvo pradėta ne nuo to galo: „Jeigu norima įamžinti įžymaus žmogaus atminimą, manyčiau, reikėtų ieškoti jo gimto namo ar mokyklos. Jeigu yra žinoma, kad Kretingoje jis lankė pradžios mokyklą, kodėl gi nepabandžius rasti vietą, kur ji stovėjo. Arba reikėtų surasti vietą, kur gyveno žydai, o ne vaikščioti po Kretingą ir ieškoti paminklui tinkamos vietos“, - savo nuostatą išsakė B. Anužis.

Praėjusią savaitę Kretingoje vėl apsilankius F.Puzemskiui, buvo nuspręsta paminklą statyti skvere priešais Suaugusiųjų mokymo centrą, kur jau stovi Raimundo Puškoriaus išdrožtas Knygnešys.

„Ši vieta patiko Klaipėdos žydų bendruomenės atstovui. Tačiau teritorija aplink Rotušės aikštę yra priskirta kultūros paveldui, todėl reikės atlikti archeologinius tyrimus, parengti detalųjį planą, o tai užtruks“, - Kretingos rajono meras Juozas Mažeika tvirtino, jog paminklą planuojama pastatyti ligi kito rudens.

Koks bus paminklo B. Joselevičiui meninis sprendimas, J.Mažeika neslėpė dar ligi galo nežinąs – žydų bendruomenė jį statys už savo lėšas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas