Pajūrio naujienos
Help
2015 Birželis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

(957) 2015-06-26

Kretingiškio vynas – tarp šalies geriausiųjų

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Pirmas puslapis
Pats sugalvojęs savo vynuogių vyno receptą, Vytautas Kanapka Lietuvos vyndarių čempionate pelnė bronzos medalį.

Savo 61-ąjį gimtadienį kretingiškis Vytautas Kanapka neseniai pasitiko dviem svariais laimėjimais: už namie gaminamą vyną jam suteiktas Tautinio paveldo sertifikatas, o jo 2014 m. derliaus vynuogių vynas „Rastinukė“ Lietuvos vyndarių asociacijos surengtame čempionate buvo apdovanotas bronzos medaliu.

Kilęs iš vyndarių šeimos

Braškių, vyšnių, agrastų, juodųjų, raudonųjų, baltųjų serbentų, aviečių, obuolių, vynuogių, moliūgų, apelsinų vynas. Iš viso 18 rūšių, skaičiuojant nuo pirmojo uogų derliaus ligi rudens gėrybių, – toks šiandieninis V. Kanapkos vyndarystės produktų kraitis.

Tačiau Lietuvos vyndarių asociacijos dėmesį kretingiškis pelnė iš paprastų Lietuvoje auginamų rūgščių mėlynų vynuogių veislės „Rastinukė“ praėjusių metų derliaus pagamintu vynu.

V. Kanapkos namų rūsyje brandinti jau yra paruoštas ir šios vasaros vynas iš nesunokusių agrastų, rabarbarų ir apelsinų, kurį skanauti į stalą vyndarys patieks rudenį. „Ragauti tokį vyną galima jau po 3 mėnesių, tada jis jau būna išrūgęs.

Ilgiausiai – apie 3 metus – yra brandinamas šermukšnių vynas, šio anksčiau nė neverta ragauti, nes nespėja atsiskleisti šių uogų savybės. O šiaip naminiam vynui galioja paprasta taisyklė: kuo ilgiau išlaikytas, tuo jis sodresnis ir aromatingesnis“, – tikino pašnekovas.

Patį imtis vyndarystės amato, kretingiškis tikino, paskatino prastas valdiškas vynas arba milžiniškos jo kainos. „Tada ir prisiminiau šeimos tradicijas: mano senelis Kazimieras, kilęs nuo Skuodo, iš Šačių kaimo, vidury miškų turėjo milžinišką sodą su 1,5 tūkst. obelų, 500 kriaušių ir 300 avilių. Jis buvo garsus apylinkių sodininkas, bitininkas bei vyndarys. Šias tradicijas iš tėvo perėmė ir mano mama Julija Kanapkienė, tačiau labiau išplėtoti vyndarystę sovietmečiu ji neturėjo galimybių: pagamindavo vyno tik šeimos šventėms“, – pasakojo kretingiškis.

Realizuoti iš šeimos paveldėtą pomėgį, V.Kanapka sakė, ir jis galėjęs tuomet, kai įsikūrė nuosavame sklype, Šventosios gatvėje. Ir per pastaruosius 15 metų naminio vyno gamybą kretingiškis ištobulino ligi tautinio paveldo produkto bei geriausio lietuviško vyno.


Kas Jums yra tikros atostogos?

 • Gat­vės in­ter­viu

Jurijus Zacharovas:

– Kaip tik dabar atostogauju ir iš Lietuvos išvykti neplanuoju, nes tik ką grįžau iš darbų Norvegijoje. Norvegai atostogoms įprastai renkasi šiltus kraštus – ieško kontrastų savai šaliai. O man pačios geriausios atostogos – išvyka į lietuvišką gamtą. Ir vasaros čia man patinka, nors ši kol kas nelepina gerais orais.

Vaidotas Bajorinas:

– Dirbu pramogų sferoje, todėl tikros atostogos man asocijuojasi su įdomiomis, smagiomis veiklomis, kuomet visi lieka patenkinti. O tikrai geroms savaitės atostogoms, manau, reiktų bent poros tūkstančių eurų – juk viskas kainuoja. Pats atostogausiu žiemą, tačiau toli nevyksiu, nes įtariu, kad tam neliks laiko. Tačiau atsipalaiduoti būtina kiekvienam, ir visai nesvarbu, kur – kaime, didmiesty ar užsienyje, – bei už kiek.

Dalia Budreckienė:

– Šią vasarą atostogauti sau neleisiu, juo labiau, kad šiltasis metų laikas man – pats darbymetis. Gyvename kaime, mažai kur esame buvę, todėl net neįsivaizduoju, kokios tos idealios atostogos. Žinoma, visko norisi – ir Lietuvą labiau pažinti, ir užsienio šalis aplankyti, bet įvedus eurą pasidarė dar sunkiau gyventi. Anksčiau bent pramogoms pavykdavo sutaupyti, o dabar apie tai net nesvajoju.

Linas Antanavičius:

– Labai daug dirbu ir iki mano atostogų dar toli. Greičiausiai atostogausiu žiemą. Tuomet gal ir prie mūsų jūros nuvažiuosiu. Mano organizmas netoleruoja karščio, todėl nei į Turkiją, nei į Egiptą, kaip dauguma lietuvių, tikrai niekada nevyksiu, jau geriau – į kurią nors Skandinavijos šalį. O geroms atostogoms nepagailėčiau viso mėnesio atlyginimo.

Kalbino Viktorija VAŠKYTĖ, fotografavo Darius ŠYPALIS


Praūžus šventėms, darbo nestokojo miesto tvarkdariai.

Pasak bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktorės Renatos Surblytės, gal dėl to, kad žmonių susirinko mažiau, po Joninių iš miesto estrados bei jos prieigų ir šiukšlių išgabenta gerokai mažiau negu po miesto šventės ir Šv. Antano atlaidų.

„Pasibaigus miesto šventei, įvairių pakuočių, popierių, butelių bei kitų atliekų išvežėme apie 3,2 tonos, o dabar – tik 800 kilogramų“, – sakė ji.

Direktorės teigimu, trys darbininkai birželio 24-ąją šiukšles kuopti pradėjo 6 valandą, o apie vidurdienį visur mieste jau buvo švaru.

„P. n.“ informacija


Kretingos rajono savivaldybė, įgyvendindama iš 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšomis finansuojamą inovatyvų valstybės tarnautojų mokymų projektą, sugebėjo suvienyti septynių Klaipėdos apskrities savivaldybių pajėgas, kad galėtų bendradarbiauti ir ateityje siekti išvien įgyvendinti bendrus projektus.


Šypsena – ir Kretingos valdžiai

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Aktualijos

Gyventojų iniciatyva Kretingos Vilniaus gatvės pakraštys, kur būsimasis gėlynas dar tebėra miesto šeimininkų bei profesionalių kraštovaizdžio architektų vizijose, vieną vakarą nušvito gėlių šypsena, dedikuota rajono valdžiai, iki vasaros vidurio taip ir nesugebėjusiai bent jau labiausiai žmonių lankomose Kretingos gatvėse bei skveruose pasodinti anei vieno žydinčio daigo.


Valdančiųjų sutartinė

 • Vitalija VITKAUSKIENĖ
 • Savivaldybėje

Kretingos rajono savivaldybės tarybos mažumos opozicija – keturi Darbo partijos bei trys partijos Tvarka ir teisingumas nariai – vakar pralaimėjo dar vieną mūšį dėl Savivaldybės tarybos Etikos komisijos sudarymo: tarybos valdantieji vieningai atmetė antrąkart opozicijos į Etikos komisiją pasiūlytos darbietės Dalios Martišauskienės kandidatūrą. Taip pat sutartinai jie eliminavo kitą darbietį – Vytautą Ročį iš kandidatų į Antikorupcijos komisijos narius.


Kuria savąjį žiemos sodą

 • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
 • Žemė ir ūkis
Kretingos muziejuje dirbantis Jonas Vitkauskas savo sodyboje taip pat sumanė pasistatyti neįprastos konstrukcijos – apvalų – šiltnamį, tarsi miniatiūrinę Žiemos sodo kopiją, kuris šeimai taps ne tik daržovių ir gėlių karalyste, bet ir namų ramybės oaze.

Šernai geografiją plečia

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Tarvydų kaime Kretingos seniūnijoje gyvenančio Aloyzo Bertašiaus pasėlius, tiksliau – pievas, kaip reikiant iškniso šernai. Ūkininkui nieko kito neliko – kviestis rajono Savivaldybėje sudarytą komisiją, kuri įvertintų padarinius ir suskaičiuotų nuostolius.


Į Budrius – sodams žydint

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Sugrįžti į tėviškės žydintį sodą aštuntąjį kartą pakvietė Kretingos kultūros centro Budrių skyrius, kasmet birželį drauge pabūti, pavakaroti suburiantis savo kaimo bendruomenės šeimas, studijuoti išvykusį jaunimą, kitur gyvenančius kraštiečius.


Pavėlavusieji į traukinį šokti dar gali

 • Audronė GRIEŽIENĖ
 • Žemė ir ūkis

Pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimo terminas baigėsi. Tiesa, pavėlavusieji tai daryti dar galės iki liepos 10 d., tačiau dėl taikomų sankcijų patirs nuostolių – už kiekvieną uždelstą dieną parama bus mažinama 1 proc.


Kristupas Albužis kritiškai žvelgia į sveikatai pavojingus iššūkius.

Kasdien su galybe naujų suaugusiųjų pasaulio sunkumų susiduriantis 18-metis Kristupas Albužis iš Klaipėdos įsitikinęs, kad iš draugo priimtas „Ledinio vandens iššūkis“ socialiniame tinklalapyje „Facebook“ – puiki galimybė skleisti gerumą. Tuo tarpu būsima Kretingos pranciškonų gimnazijos abiturientė Rūta Marijošiūtė, pasiryžusi atlikti 30 atsispaudimų, mano, kad būtent tokia veikla – puiki motyvacinė priemonė.

„Kai savo „Facebook“ paskyroje pastebėjau, kad draugas man metė „Ledinio vandens iššūkį“, nedvejodamas pasiryžau jį priimti, kadangi užduotis turi labdaringą potekstę – kiekvienas, įvykdęs ją, privalo paaukoti,“ – kalbėjo išleistuvių laukiantis klaipėdietis Kristupas. Vaikinas teigė, jog nepaisant to, kad nemažai žmonių gana skeptiškai žiūrėjo į būtent „Ledinio vandens iššūkį“, jis ne tik paaukojo labdarai, bet ir puikiai praleido laiką atlikdamas šią užduotį. „Kadangi, kaip įrodymą, jog iššūkį priėmiau, reikėjo internete patalpinti filmuotą proceso medžiagą, tiek aš, tiek mane filmavęs draugas gavome gerą juoko dozę. Be to, esant geroms oro sąlygoms, apsipilti lediniu vandeniu – sveika!“ – su šypsena prisiminė K. Albužis. „Mano manymu, visi internete vyraujantys iššūkiai turi savo atsiradimo priežastį. Iššūkis, kurį sutikau priimti, buvo tarsi atsakas tuo tarpu žaibiškai populiarėjusiam „Social beer challenge“, kuomet asmuo privalo išgerti pusės litro talpos bokalą alaus“, – aiškino septyniolikmetė Rūta.


Mokėti užsienio kalbą – tai ne tik gražiai atrodantis punktas gyvenimo aprašyme ar pranašumas keliaujant. Kad ir kiek laiko bei pastangų kainuotų svetimos kalbos supratimas, galutinis rezultatas – savęs ir savo aplinkos praturtinimas – yra neįkainojamas.


,,Nesame „popsiniai“ šoumenai. Mūsų siekis – ne pinigai, o puiki žmonėms dovanota šventė“, – savo pomėgio tikslą įvardijo jau pustrečių metų renginių organizavimu ir vedimu užsiimantys jaunuoliai: dvidešimt vienerių meno vadybos studentas Vitalijus Gylys ir šiuos metus kūrybiniams ieškojimams paaukojęs devyniolikmetis Eimantas Antulis. Atėjus vasarai ir ruošiantis naujam įtemptam sezonui vaikinai sutiko pasidalinti šio užsiėmimo ypatybėmis ir papasakoti, kas vyksta renginių užkulisiuose.


Vasarą, kai baigiasi mokslo metai, jaunimas turi ypač daug laisvo laiko. Dalis jaunimo atostogų metu ieško galimybių užsidirbti, planuoja sezoninius darbus, kiti laisvalaikį leidžia aktyviai, lankosi vasaros stovyklose, keliauja. Tačiau yra dalis jaunuolių, kurie nelinkę planuoti savo veiklos, atostogaudami blaškosi, įsitraukia į gatvės veiklas, o vienu pagrindiniu laisvalaikio praleidimo būdu jiems tampa sambūriai mašinų stovėjimo aikštelėse.


Klaipėdos teritorinės darbo biržos Kretingos skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Paulauskienės teigimu, Kretingos rajone nedarbo lygis yra mažiausias visoje Lietuvoje, o jaunimo užimtumo problemą lemia tik asmens motyvacija, noras dirbti ir išsilavinimas.


 • Iš po­li­ci­jos su­ves­ti­nių

KRETINGOS m.

PRIEMIESČIO g. statomo namo patalpose kretingiškė neberado 80 elektros dėžučių, gofruoto vamzdžio su viela, kabelio ir siaurapjūklio „Kinpow M1Q-65 D“.

Be to, buvo sugadinti 4 plastikiniai langai ir dvejos plastikinės durys. Į namą įsibrauta pro plastikinį langą.

Padaryta 4 tūkst. 270 Eur žala. Namas nedraustas, signalizacija neįrengta.

MAIRONIO g. esančiame parke birželio 20 d. apie 21.30 val. 5 iš matymo pažįstami asmenys užpuolė ir sumušė nepilnametį Jokūbavo k. gyventoją. Vaikino tėvas policijai pranešė, kad suplėšytos sūnaus kelnės, o megztinis sukruvintas. Padaryta 50 Eur žala.

Įvykis tiriamas.

*

Užregistruoti 3 smurto artimoje aplinkoje atvejai: birželio 24 d. Kretingoje ir Darbėnuose sugyventiniai kumščius paleido į darbą prieš savo gyvenimo drauges. Darbėnuose gyvenančiai porai nustatytas sunkus girtumo laipsnis. Medikų pagalbos prireikė kretingiškei – ji atsidūrė Kretingos ligoninės Priėmimo skyriuje.

O Baubliuose seserį smaugė brolis. Į konfliktą jie įsivėlė taip pat būdami lengvai apgirtę.

Visi trys smurtautojai uždaryti į areštinę.

Vyksta tyrimas.

Parengė Audronė GRIEŽIENĖ


Kretingos rajono savivaldybės konkursą Darbėnų seniūnijos seniūno pareigoms užimti laimėjo Alvydas Poškys, pastaruosius pustrečių metų laikinai einantis Savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vedėjo pareigas.

Konkursui prašymus pateikę buvo 5 pretendentai, dalyvavo 3. Du iš šio trejeto nesurinko reikalaujamų 6 balų minimumo.


Nuo šių metų liepos 1 d. Kretingos rajono savivaldybės uždarosios akcinės bendrovės „Kretingos komunalininkas“ direktoriaus pavaduotoju turėtų dirbti Valerijonas Černeckis, praeityje (prieš Virginijų Domarką) vadovavęs Kretingos rajono savivaldybės administracijai.


Prieššventinėmis ir šventinėmis dienomis Kretingos policijos komisariato Kelių policijos poskyrio pareigūnai, anot viršininko Ričardo Kačino, dirbo sustiprintu pajėgumu: išaiškinti 32 įvairūs pažeidimai.


Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija Northway Medicinos centras Kviečiame Jus ir Jūsų šeimos narius prisirašyti pas "Northway" medicinos centro šeimos gydytojus Spaudos, radio ir televizijos rėmimo fondas

Kū­­ry­­bi­­nė ir jaunimo sa­­vi­­rai­š­ka, por­t­re­­tai, įvy­­kiai, kraš­­to is­­to­­ri­­ja "Pajūrio naujienų" prie­­duose "Smil­tys", "Mū­sų žmo­nės", "Kuprinė", "Būkem že­mai­te" rė­­mė­­jas


chat
Visos teisės saugomos. © 2006-2014 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas