Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kad atliekos, tarp jų ir žaliosios, yra rūšiuojamos, gyventojai žino, tačiau kaip tai daryti tinkamai, klausimų vis kyla.

Klaustukai dėl pomidorų stiebų

Išrautas piktžoles, nupjautą žolę, nugenėtas smulkias šakas, augalinio maisto atliekas, tai yra daržovių lupenas, kopūstų lapus, obuolius, netgi arbatžoles ar kavos tirščius, kiaušinių lukštus sodininkyste ir daržininkyste užsiimantys sodybų šeimininkai panaudoja pasiruošti subalansuotai, daug naudingų medžiagų turinčiai augalų trąšai – kompostui. Bet ką daryti su pomidorų ar saulėgrąžų stiebais, kurie lėtai pūva? Nenorintiems kompostuoti komunalininkai pataria susmulkintus stiebus dėti į žaliosioms atliekoms skirtus konteinerius, tik neprigrūsti taip, kad paskui nebūtų įmanoma lengvai iškratyti. Užkimšti ir stipriai kratomi konteineriai gali suskilti, susigadinti. Į konteinerius patenkančių žaliųjų atliekų šaknys neturi būti aplipusios žemėmis, o obuolius, augalų lapus ar išrautas gėles būtina suversti palaidus, ne šiukšlių maišuose.

Kodėl blogai žaliąsias atliekas mesti į bendrus buitinių atliekų konteinerius? Šios paprasčiausiai pradėtų pūti, o pūdamos užterštų bendrame konteineryje esančias perdirbti tinkamas atliekas, tad nuostolis būtų dvigubas: gyventojai neturėtų naudos iš komposto, o mišriose komunalinėse atliekose esančios antrinės žaliavos būtų prarastos.

Bendrovės „Kretingos komunalininkas“ ekonomistė Eglė Alonderienė pasidžiaugė, kad apskritai rūšiavimo reikalai Kretingos rajone pagerėjo – konteineriuose pakuočių randama daugiau, o mišriųjų atliekų, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, 300 tonų mažiau. „Kuo mažesnis atliekų kiekis, tuo naudingiau – gyventojai mokės mažesnį rinkliavos mokestį“, – sakė ji.

Šakoms – atskira tvarka

Žmonės neretai dar svarsto, į kurį konteinerį reikėtų dėti plastikinius butelius su aliejaus likučiais, riebaluotas dėžes nuo picų, metalinius butelių kamštelius, kai jų vidus – guminis, arba popierėlius nuo glaistytų varškės sūrelių, ledų, taip pat sulčių „tetrapakus“, bulvių traškučių pakelius. E. Alonderienė paaiškino, kad visos pakuotės, išskyrus stiklo, turi keliauti į plastiko pakuočių konteinerius, o riebaluotus picų dėžučių dangčius geriau jau mesti į mišriųjų atliekų konteinerius. Į pakuočių konteinerius galėtų dėti ir flakonus nuo dezodorantų ar oro gaiviklių, taip pat nuo kitos buitinės chemijos pakuočių, jeigu nenurodyta, kad šioje priemonėje buvo pavojingų medžiagų. Jei vis dėlto pavojingos medžiagos pažymėtos, geriau įdėti į mišriųjų atliekų konteinerį.

Medžių šakoms rūšiuoti galioja atskira tvarka. Į Ankštakių aikštelę pagal grafiką jos vežamos dukart per metus – pavasarį ir rudenį. Tad tiek komunalininkams, tiek rajono individualių sodybų šeimininkams kaip tik dabar – darbymetis, kuris baigsis maždaug po poros mėnesių. Beje, šakoms išvežti galioja atskira tvarka: pasižiūrėję grafiką, jas ne anksčiau kaip prieš 2–3 dienas gyventojai sukrauna prie gatvės. Kadangi šakos keliamos kranu, šakų krūvos negali „išdygti“ po elektros laidais. Be to, išvežti tinka tik tokios šakos, kurios yra ne ilgesnės kaip 1,5 metro, o kamieno diametras ne didesnis kaip 10 centimetrų. Kelmų su žemėmis krūvose taip pat negali būti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas