Pajūrio naujienos
Help
2022 Liepa
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar jums aiškios sankcijos dėl Kaliningrado tranzito?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šurmuliavo nevyriausybinių organizacijų mugė

  • Audra VENCKUVIENĖ
  • Kultūra
  • 2008-11-18

Kretingos rajono nevyriausybinių organizacijų šeštojoje mugėje visko buvo apsčiai: rankdarbiais nukrautų prekystalių, „gyvų“ talentų, šviečiančių veidų, pyragų, antpilų, tačiau trūko elektros šviesos ir pirkėjų.

Tarp Lietuvos demokratinės moterų kolegijos Kretingos skyriaus pristatytų darbų pirkėjai rado įspūdingų rankdarbių.

Kretingos rajono kultūros centre geram pusdieniui įsikūrė 30 rajono nevyriausybinių organizacijų, taip pat Dienos veiklos centras, Suaugusiųjų mokymo centras, „Tėviškės“ šeimų bendruomenė iš Plungės rajono bei kiti svečiai. Dalyvavo 5 moterų organizacijos. Iš viso užsiregistravo 296 asmenys.

Renginį organizavusio Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro (MIMC) direktorė Jurgita Cinskienė apgailestavo, jog dalyvių galėjo būti daugiau. Mat, mugės laikas sutapo su kelių kaimų bendruomenių renginiais.

Pasak MIMC projektų koordinatorės Marijos Juškienės, pagrindinis šiųmetinės mugės akcentas – autentiškumas. Jis skleidėsi per muziką, meninį bei prigimtinį žodį, pasakojimus, per gaminius, rankdarbius ar patiekalus. Organizacijos savo patirtį ir pasiekimus parodė stenduose ir albumuose bei prisistatė „gyvai“.

Buvo įsteigtos specialios nominacijos. Už autentiškos aplinkos puoselėjimą buvo išskirtas Birutės Stalmokienės vadovaujamas S.Įpilties kaimo moterų klubas „Gardenija“. Imbariečių draugija, suburta Bronės Buivydienės, įvertinta už autentiškos virtuvės puoselėjimą. Vyskupo M.Valančiaus gimtinės muziejui buvo padėkota už autentiškus amatus, atgaivintus per projektą „Audimo mokyklėlė“.

Mugės paletė – be pabaigos

Organizacijos-mugės dalyvės atsivežė tai, kas išreiškia jų savitumą.

„Bočių“ draugiją prezentavo Eugenijos Jurgutienės, Birutės Šakinienės, Janinos Beniušienės rankdarbiai ir Tado Ruzvelto darbai.

Darina Gaučienė iš Kartenos moterų klubo „Alanta“ siūlė duonos su razinomis, gardžių pyragų.

„Savo tradicijų nekeičiame. Kastinis su karštomis bulvėmis, sūris, grietinė ir raminančių žolelių užpilas“, - imbariškių stalą pristatė Aušrelė Dvarionienė.

Prie Darbėnų stalo sukosi net 8 gamintojai. Buvo siūloma skanauti pyrago ir lydyto sviesto. „Ne bet koks, o ajurvedinis – padeda sugrąžinti sveikatą ir jėgas. Iš trijų vertingiausių maisto produktų - medaus, lydyto sviesto ir natūralaus aliejaus - susuktas“, - švytėdama šnekėjo Aurelija Rancienė. Čia pat buvo siūloma gaivintis išrūgų šampanu: „reanimuojamas“ Lietuvoje nepelnytai užmirštas gydymas išrūgomis.

Sveikatingumo idėjos sklandė po visą mugę. „Pas mus - natūralūs ajurvediniai produktai. Juos atgabeno knygynas „Atrask save“, - pristatinėjo Ingrida Akavickienė.

Prie Kūlupėnų stalo buvo ragaujamos Reginos Šiaulienės sveikatingumo sultys iš obuolių, bananų, cukinijos ir šaltalankio uogų, aiškinama, kaip jas pasidaryti.

Dėmesį traukė Jono Ruzgailos iš Joskaudų kaimo krepšiai, nupinti iš lazdyno, karklų. „Išmokau iš senelio Juozapo“, - mielai kiekvienam pasakojo pynėjas.

Kūrybiniame mugės kraityje švietė karteniškės Antoninos Balčaitienės tapyba ant šilko, Raguviškių kaimo tautodailininkės Virginijos Barzdžiuvienės nauji keramikos darbai, kretingiškės Rūtos Grigaitienės naujausios lėlės – onytės, baubliškių fotomėgėjų darbai. Prie Baublių bendruomenės centro stalo dar viliojo Dariaus Daukšos paveikslai su mistinio paukščio baublio atvaizdais bei Janinos Lingienės floristinės ir kitokios kompozicijos.

Unikalų reginį sukūrė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos filialas, pristatydamas „Tremties dienoraščio“ projektą. Atvežė parodyti medinius jo viršelius, sukurtus nežinomo autoriaus iš Skuodo rajono.

Renginį šildė Šv.Antano dienos centro vaikų darbeliai, rajono Neįgaliųjų draugijos Advento žvakės ir pačių padarytos kalėdinės eglutės.

Paklausą turėjo arbatos, gaminamos iš Plungės rajone, Janinos Danielienės ekologiniame ūkyje, užaugintų vaistingųjų augalų.

Aukciono lėšos - šokėjams

Vicemeras Juozas Mažeika pasidžiaugė nevyriausybinėmis organizacijomis. „Jūsų dėka tiek mieste, tiek kaime žmonės gali veikti, realizuoti savo gebėjimus, mintis, kurti, turiningai leisti laisvalaikį, rasti bendraminčių. Ta veikla nenutrūksta, nepriklausomai nuo valdžios veiksmų“, - sakė jis, atkreipdamas dėmesį į ryškėjančią kaimo bendruomenių veiklą.

Vicemeras pagyrė Salantų pusėje veikiančias kaimo bendruomenes, kurios realizuoja save ne tik kūryboje, bet ir veikia prieš tam tikrus gyventojams nenaudingus vietinės arba šalies valdžios veiksmus.

Anot J.Mažeikos, į nevyriausybines organizacijas galėtų burtis daugiau jaunimo. Šiai veiklai plėtoti rajono Savivaldybėje yra įsteigtas jaunimo koordinatoriaus etatas.

Mero pavaduotojas pranešė, jog rajono Savivaldybė patvirtino 3 metų veiklos planą, pagal kurį numatyta lėšomis paremti įvairių bendruomenių, klubų, jaunimo organizacijų, neįgaliųjų veiklą.

Neieškodamas žodžio kišenėje, mugės kursą ištikimai pagal programą nuotaikingai palaikė renginio vedėjas Audrius Danilevičius.

Pirkėjų „iš gatvės“ gamintojai tikėjosi daugiau, nemažai gaminių teko vežtis atgal. Tačiau kai kas buvo išpirkta žaibiškai. Akimirksniu neliko akmenališkės A.Rancienės ir Onos Balsienės iš Kūlupėnų sūrių.

Buvo ir neįvykusių sandėrių. Kretingiškė Anžela Daugalienė beveik visą mugę atakavo Stasę Jankauskienę, trokšdama iš jos įsigyti senovišką siuvinį. „Neįkainojama“, - sakė autorė apie prieš 30 metų gimusį šedevrą.

Prekyba mugėje trumpam buvo nutrūkusi: dėmesys nukrypo į aukcioną, kurio metu surinkti 510 Lt buvo atiduoti sportinių šokių studijai „Ritmas“.

Dar viena pauzė – per apdovanojimus: už darbus įvairiose srityse buvo pagerbtas būrys aktyvių žmonių. Daugiausia buvo paskatinta už rūpinimąsi kaimo moterų sveikata. Baublių bendruomenės centras buvo išskirtas už originaliausią prisistatymą.

Renginys vyko prietemoje. Sudėtinga buvo įžiūrėti spalvingus kūrinius, skaitinėti organizacijų medžiagą, skaičiuoti pinigus. „Šviesos daugiau prašėme. Atsakė, jog čia – šokių salė, ir turim, ką turim“, - sakė J.Cinskienė.

Nepaisydami to, mugės dalyviai renginiu džiaugėsi. Buvo pasiūlymų organizuoti dviejų dienų renginį. Viena diena – mugei, kita – prisistatymams. „Skaudu, kai žmonės pasakoja, kaip jie dirba, o jų nesiklausoma“, - bendraudami kalbėjo mugės dalyviai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas