Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Nuo idėjos – iki realybės

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2020-07-24
Rimantas Radzevičius, atstovaudamas iniciatyvinei grupei „Kretingos aikštė“, pateikė idėją įrengti fontaną prie Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos – taip būtų sukurta ramybės ir poilsio oazė mieste.

Pirmą kartą Kretingos rajone įgyvendinamas Gyventojų iniciatyvų projektas persirito į naują etapą – paskelbus daugiausiai palaikymo sulaukusias 4 idėjas, dabar pereinama prie jų įgyvendinimo. To ypač laukia idėjų autoriai, atskleidę, kad jų laimėjimas – neatsitiktinis: reikėję ne tik idėjos, kuri sužavėtų platų žmonių ratą, bet ir sutelkto bendruomenės darbo agituojant balsuoti. „Fontanas – daugelio kretingiškių svajonė“, – įsitikinęs Rimantas Radzevičius, kuris, atstovaudamas iniciatyvinei grupei „Kretingos aikštė“, pateikė idėją įrengti fontaną prie Kretingos rajono Motiejaus Valančios viešosios bibliotekos – ši idėja tapo laimėtoja mažos apimties iniciatyvų (iki 20 tūkst. eurų) kategorijoje.

R. Radzevičiaus nuomone, „sausasis“, t.y, toks, kurio vanduo tyška ant grindinio, o ne į išorinį rezervuarą, galėtų būti įrengtas netoli pėsčiųjų tako, šalia gėlyno, plytinčio prie paminklo Berekui Joselevičiui. „Taip būtų sukurtas ramybės kampelis, erdvė, kur kiekvienas – ir vaikas, ir senjoras – galėtų prisėsti ir pailsėti, pasimėgauti vandens gaiva“, – tikėjosi R. Radzevičius.

Preliminariais skaičiavimais, įrengti fontaną kainuotų apie 20 tūkst. Eur, tačiau tikslesnė suma ir fontano vieta bus žinoma, kai situaciją vietoje įvertins ekspertai, ištyrę technines galimybes.

R. Radzevičiaus nuomone, apskritai Kretinga, būdama miestas prie vandens, per mažai išnaudoja šį turtą, todėl jam patikusi ir kitų autorių projekte pasiūlyta idėja įrengti pėsčiųjų taką palei Akmenos upę. „Kodėl gi ne? Juk Klaipėdoje galima pasivaikščioti palei Danės upę, kodėl mes to negalėtume padaryti Kretingoje – juk upė ta pati“, – svarstė R. Radzevičius.

Iniciatyvinė grupė „Kretingos aikštė“ turi dar minčių, kaip gražinti savo miestą – ateityje pėsčiųjų taką nuo bibliotekos iki Kretingos kultūros centro paversti Chodkevičių alėja, įrengiant mažosios architektūros elementus. „Galbūt tai bus idėja, kurią konkursui teiksime kitąmet“, – sakė R. Radzevičius.

Laimėjo du projektai

Dalyvavimas Gyventojų iniciatyvų projekte ypač sėkmingas buvo Vydmantų bendruomenės centrui – finansavimą laimėjo abi jo pasiūlytos idėjos: prie Vydmantų gimnazijos įrengti laisvalaikio zoną (kainuotų apie 20 tūkst. Eur) ir apšviesti dviračių taką nuo Vydmantų į Palangą (tai kainuotų apie 72 tūkst.600 Eur).

Pasak šias idėjas projektui pristačiusių Mariaus Šileikos ir Egidijaus Pilibaičio, kurie yra Vydmantų bendruomenės centro tarybos nariai, vydmantiškiai negalėjo praleisti tokios galimybės infrastruktūrai pagerinti, nes gyvenvietė dėl didelio gyventojų skaičiaus neatitinka reikalavimų europinei paramai gauti – ji skiriama tik mažesniems kaimams, taip stengiantis mažinti jų atskirtį.

Tačiau tai, kad Vydmantai pagal gyventojų skaičių yra antra didžiausia gyvenvietė mūsų rajone ir 14-ta tarp kaimų respublikoje, tapo pranašumu renkant balsus. „Vykdėme stiprią agitaciją – pasiskirstėme gatvėmis ir ėjome per žmones, ragindami balsuoti, taip pat galimybę balsuoti sudarėme ir per bažnyčios statybos šventę – atsinešėme nešiojamąjį kompiuterį ir padėjome žmonėms užpildyti anketas. Dirbo vieningai visas kaimas“, – pasidžiaugė M. Šileika.

Laimėjus finansavimą, Senosios Įpilties bendruomenė galės tęsti poilsiavietės įrengimo ir aplinkos gražinimo darbus prie Įpilties piliakalnio, kuris jau tapęs vienu gražiausiu lankytinu objektu rajone.

Turi planų ir ateičiai

Pasak M. Šileikos, planuojama, kad sutvarkius apleistą 8 arų teritoriją, kuri yra prie Vydmantų gimnazijos, ir čia įrengus suoliukus, šiukšlines, tualetą, lauko treniruoklius, ateityje erdvė tarnautų ne tik laisvalaikiui praleisti, bet ir renginiams organizuoti. „Norėtume sutvarkyti ir gimnazijos stadioną, o taip pat įrengti stacionarią sceną, kurią naudotume renginiams. Taip pat svajojame įkurti BMX dviračių, riedlenčių, paspirtukų rampą jaunimui“, – kaip projektą būtų galima tęsti, kalbėjo M. Šileika.

Kita vydmantiškių idėja, laimėjusi finansavimą, – dviračių tako nuo Žibalės g. iki Palangos miesto apšvietimo įrengimas. „Daug žmonių važinėjasi tuo taku dviračiais ir paspirtukais, būna, kad iš Palangos juo grįžta jau temstant. Tikrai būtų jaukiau ir saugiau, jei takas būtų apšviestas. Gal tai paskatintų daugiau žmonių rinktis ekologiškas transporto priemones, – mintimis pasidalijo E. Pilibaitis. – Įrengti apšvietimą būtų logiška dar ir dėl to, kad ateityje planuojama nutiesti dviračių taką iš Kretingos į Vydmantus, ir taip jis susijungtų su jau esančiu taku į Palangą. Esu tikras: tuomet dar daugiau žmonių dviračiais važinėtų iš Kretingos į Palangą ir atvirkščiai, atsirastų galimybė populiarinti krašto turizmą.“

Įkurs paplūdimį ir basakojų taką

Žalia šviesa uždegta ir Senosios Įpilties kaimo bendruomenės projektui, kuriuo numatyta sutvarkyti Įpilties piliakalnio poilsiavietę – tam, preliminariais skaičiavimais, prireiks apie 44 tūkst. 510 Eur.

Planuojama prie tvenkinio įkurti paplūdimį, pastatyti persirengimo kabiną, įrengti lauko treniruoklius, suolus, sūpynes. Be to, pagal tvenkinį bus nutiestas ekologiškas 50 metrų ilgio „Basakojų takas – atrakcijų takas“.

Poilsiavietės aplinką ketinama papuošti mažosios architektūros elementais, skulptūromis – kokios jos bus, jau dabar galima įsivaizduoti, nes idėjos aprašyme yra pateiktos vizualizacijos ir detalūs aprašymai.

„Jau seniai mąsčiau ir įsivaizdavau, kaip viskas galėtų atrodyti“, – apie kruopščiai atliktus „namų darbus“ dalyvaujant konkurse „Pajūrio naujienoms“ sakė idėjos autorius tautodailininkas bendruomenės pirmininkas Edvardas Stalmokas.

Buvo tikri, kad laimės

E. Stalmokas pasakojo, kad apsisprendžiant, kokią idėją pateikti konkursui, bendruomenė nutarė pasirinkti tai, kas būtų įdomu ne tik įpiltiškiams, bet ir viso rajono gyventojams, taip pritraukiant daugiau balsų per rinkimus, tad mintis tęsti dar prieš 7 metus pradėtą piliakalnio aplinkos tvarkymą pasirodė racionali. Juolab kad bendruomenės rūpesčiu Įpilties piliakalnis tapo viena gražiausių rekreacijos vietų rajone ir čia atvyksta ne tik Kretingos rajono gyventojai, bet ir turistai iš visos Lietuvos.

Senosios Įpilties bendruomenės pirmininkas Edvardas Stalmokas teigė, kad sėkmingą dalyvavimą Gyventojų iniciatyvų konkurse nulėmė kaimo gyventojų vienybė ir bendruomeniškumas.

„Kiekvienais metais mes sugalvojame, ką dar reiktų ten padaryti, bet jau turime mąstyti ne tik apie naujus mažosios architektūros elementus, bet ir apie esamus – per keletą metų nusidėvėjo mediniai lieptai, laiptai, kiti įrengimai, tad šiemet juos teks atnaujinti“, – laukiančius darbus vardijo E. Stalmokas.

Jis pasidžiaugė, kad Senosios Įpilties kaimo žmonės labai vieningi ir bendruomeniški – palaiko iniciatyvas ir padeda jas įgyvendinant. Visu smarkumu įpiltiškiai kibo ir šįkart – kai reikėjo surinkti kuo daugiau balsų iniciatyvų konkurse.

„Būtume nustebę, jei mums būtų nepavykę laimėti, – linksmai prisipažino E. Stalmokas. – Mūsų kaimas nuo seno yra labai susitelkęs, ką darom, tai darom viską kartu. Tai ir yra mūsų stiprybė, palyginus su miesto žmonėmis, kurie kartais nė laiptinės kaimynų nepažįsta. Įpiltiškiai aktyviai balsavo patys už mūsų idėją ir ragino tai daryti savo draugus, gimines, pažįstamus – skambinome, rašėme žinutes.“

E. Stalmokas, kuris yra buvęs ilgametis Darbėnų seniūnijos seniūnas, išsakė nuomonę, kad pirmą kartą šiemet vykęs Gyventojų iniciatyvų projektas yra puiki nauja mūsų krašto tradicija. „Kiek minčių, kiek gražių idėjų žmonės pateikė – labai gerai, kad Savivaldybės vadovai sudarė galimybę jas išsakyti“, – sakė pašnekovas.

Finansavimas – kitų metų biudžete

Iš viso viešam balsavimui buvo pateiktas 43 idėjų sąrašas – už jas savo balsus atidavė 2,6 tūkst. Kretingos rajono gyventojų, kurie atitiko amžiaus reikalavimą – buvo ne jaunesni negu 16 metų.

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Girdvainė teigė, kad išrinkus daugiausiai gyventojų balsų sulaukusias idėjas, jau pradėtas pasirengimas joms įgyvendinti.

„Tam reikalingos lėšos bus numatytos 2021 metų biudžete, kurį metų pradžioje patvirtins rajono taryba. Taigi iki šio laiko mes turime pusmetį pasirengimui – sutvarkyti reikalingą dokumentaciją, atlikti tam tikras procedūras, patikslinti sąmatas ir pan. O tada, paskyrus finansavimą, metų bėgyje pradėsime įgyvendinti išrinktus projektus“, – paaiškino J. Girdvainė.

Jos teigimu, pirmą kartą įgyvendinamas Gyventojų iniciatyvų projektas pateisino lūkesčius ir kol kas vyksta sklandžiai, tad neabejojama, kad toks pats idėjų konkursas bus skelbiamas ir kitąmet. „Tai yra svarbu dėl kelių priežasčių. Projektas visų pirma sutelkė miestelio, kaimo bendruomenes, o antra – turime progą pamatyti, kas labiausiai reikalinga žmonėms, ko jie pasigenda. Net ir tie autoriai, kurių idėjos šįkart nelaimėjo, galės jas pasiūlyti kitais metais – galbūt jas dar patobulinus, sukūrus patrauklesnį pristatymą“, – kalbėjo J. Girdvainė.

Ji pasidžiaugė, kad Gyventojų iniciatyvų projektas, nors ir vyko pirmą kartą, tačiau sulaukė gana didelio visuomenės aktyvumo, ir neabejojo, kad prie šios sėkmės prisidėjo ir Savivaldybės specialistai, tarybos nariai, entuziastingai vykę į susitikimus su vietos bendruomenėmis, pristatant šią naujieną.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas