Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Vietoj operuotos akies spėja ataugus naują

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2006-11-17

Palangiškė veterinarijos gydytoja Jūratė Kungienė tikino esanti liudininke itin unikalaus atvejo medicinos istorijoje: ji pašalino sužeistą ir užpūliavusią savo katino Miciaus akį, kuri, kaip spėja moteris, ataugo po pustrečio mėnesio. Dėl šios versijos išsiskyrė specialistų nuomonės: veterinarai atmetė akies ataugimo versiją, o akių ligų specialistai sutinka su apsigimimo galimybe.

J.Kungienė, dirbusi mokslinį darbą, yra įsitikinusi, jog išoperavo visą gyvūno akies obuolį iki kaukolės. Dabar ji ketina operacijos ir darinio susiformavimo aprašą išsiųsti pasaulio veterinarijos klinikoms, kad šios pakomentuotų šį, jos manymu, unikalų atvejį.

Šeimininkė mano - atsiras ir vyzdys

44-erių J.Kungienė, keturių vaikų motina, šiuo metu yra namų šeimininkė. Moteris pasakojo, jog Micių, mažą Sibiro veislės kačiuką, prieš 11 metų iš kaimynų parsinešė jos sūnus Vykintas. Beje, keturiolikmetis Vykintas „Pajūrio naujienų“ skaitytojams yra žinomas kaip šiųmetinės Moliūgo šventės nugalėtojas, užauginęs didžiausią - 69 kg svėrusį - moliūgą.

Moters žodžiais, jų katinas Micius, kaip ir visi katinai, mėgstąs būti laisvas. Apie tai byloja ir skylė orlaidėje, per kurią Micius kada panorėjęs dingsta iš namų ir vėl sugrįžta. Jį, sočiai prisipeliavusį, šeimininkė dažnai privilioja, desertui patiekdama dubenėlį grietinės.

„Vieną rugpjūčio rytą Micius grįžo namo su išdraskyta dešine akimi. Matyt, susipešė su kitais katinais. Žiūriu – bėda: kilo pūlingas dešinės akies gleivinės uždegimas, susidarė pūlinys ant akies obuolio“, - pasakojo J.Kungienė. Ji, patirties turinti veterinarijos gydytoja, pati ėmėsi gydyti savo augintinį: lašino antibiotikus, po to juos leido.

„Uždegimas atlėgo, bet pasimatė, kad akies obuolys yra negyvas. Akivaizdu, kad organizmas juo atsikratė: obuolys ėmė slysti iš akiduobės. Nebebuvo pasirinkimo – akies obuolį teko pašalinti. Per operaciją akies obuolį išėmiau iki pat kaukolės. Matėsi, jog akiduobės dugne liko kažkoks gyvas darinys, primenantis grybieną, - kalbėjo J.Kungienė. – Po operacijos Micius vaikščiojo užsimerkęs. Po kelių dienų vaikai jo akyje pastebėjo kažkokius mėsgalius. Matau – kažkas auga. Praėjus savaitei, katinas jau nebegalėjo užsimerkti: susiformavo baltas obuolys. Jo viduryje tvyrojo skaidri, nenatūralaus dydžio pūslė, kuri ir neleido judėti viršutiniam vokui. Pagalvojau – vėžys.“

Tačiau katinas, moters žodžiais, kančios dėl to nejautė. J.Kungienė stebėjo procesą: skaidri pūslė, kurioje matėsi gyslainė, vis panašėjo į akies obuolį. Atsirado visiškai sveiko obuolio motorika: abi akys reagavo ir judėjo simetriškai. Atsiradusios skaidulos, anot veterinarijos gydytojos, teikia vilčių, kad akyje atsiras net vyzdys.

J.Kungienė mano, kad jos augintinis galėjo turėti trečios akies užuomazgą: „Viduje esantis rudimentas galėjo išbujoti dėl nežinomų priežasčių ir sutrikdyti kraujotaką tikrajam akies obuoliui. Tikrasis obuolys žuvo ir iškrito, o dabartinis išaugo iš rudimento, kuris tūnojo gyvūno organizme 11 metų“.

Prieš pustrečio mėnesio vienuolikmečiui Miciui jo šeimininkė, veterinarijos gydytoja Jūratė Kungienė, išoperavo supūliavusį dešinės akies obuolį. Vietoj jo ataugo darinys, labai primenantis tikrą akį. Jo viduryje yra ruda pigmentinė dėmė, kuri šeimininkei teikia viltį, jog susiformuos ir vyzdys.
Katinas – su trimis akimis?

Prieš mėnesį Micių J.Kungienė vežė apžiūrėti specialistams. Jų nuomonės nebuvo vieningos. Lietuvos veterinarijos akademijos Neužkrečiamųjų ligų katedros docentas Algis Noreika bei veterinarijos gydytojas Stasys Vaicekauskas mano, kad operuojant tebuvo pašalinta tik dalis akies obuolio. „Jie man sakė – parodyk akies obuolį, tada patikėsim. Kaip aš parodysiu, jei jį išmečiau į konteinerį, nežinodama, kad teks būti tokio atvejo liudininke“, - stebėjosi J.Kungienė.

Tačiau Kauno medicinos universiteto Akių ligų klinikos profesorius Alvydas Paunksnis mano, jog supūliavus katino akiai, pūlinys galėjo išsiveržti iš akiduobės, paslėpdamas pačią akį. Pūlinį pašalinus, galėjo išlįsti ir pati akis. Tačiau, A.Paunksnio manymu, yra galimas ir unikalus gyvūno apsigimimas: vietoj 2 regos nervų šis katinas galėjo turėti 3. Atvejis, pasak profesoriaus, yra neįtikėtinas, tačiau gamta – kupina įvairiausių paslapčių.

„Tam, kad įsitikintume, ar iš tiesų Micius turi 3 regos nervus, reikėtų jį ištirti žmonių klinikoje. Atliekant magnetinio rezonanso tyrimą, galima būtų pažvelgti į akies dugną. Tačiau kas įsileis gyvūną į žmonių klinikas, kurios ir taip - perpildytos? Kas žino, gal yra ir daugiau gyvūnų su panašiais klinikiniais požymiais? Gal šis atvejis net nėra išskirtinis. Kiek slampinėja katinų sužeistomis akimis. Kas žino, gal jos atauga?“ – samprotavo moteris.

J.Kungienė tvirtino, jog jai, dirbusiai mokslinį darbą Veterinarijos akademijoje bei gydant gyvūnus privačioje klinikoje, yra tekę susidurti su panašiais akies klinikiniais požymiais. Tik nėra tekę stebėti viso proceso nuo jo pradžios.

Atsiradus panašiam atvejui J.Kungienė sakė esanti pasiryžusi pakartoti akies obuolio šalinimo operaciją, detaliai aprašant ir filmuojant procesą. Anot jos, Lietuvos mokslininkai nelabai tetiki akies ataugimo versija. Dabartinį Miciaus atvejo aprašymą ji ketina išsiųsti į pasaulinius medicinos centrus, prašydama jį pakomentuoti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas