Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

“Patinka darbas, ir dirbu jį smagiai“

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2006-09-22
Kretingiškį Robertą į teismą atvedė apylinkės inspektorius. Drebančios Roberto rankos ir paraudusios akys leido nutuokti, kad jį kankino ne baimė stoti prieš teismą, o baisios pagirios. Į teismą jis pateko dėl to, kad iškoneveikė policijos darbuotojus, atvykusius gesinti šeimyninio konflikto. Robertas nesigynė esąs kaltas. Bet jis tikino, kad viso ko pradžia – žmona. Jis parsivedęs pažįstamą, kad tas padėtų buities darbuose. Prieš pradedant darbus, vyriškiai atsidarė butelį. Vėliau į alkotesterį jis įpūtė 2,11 promilių. Sėdintys prie butelio vyriškiai labai nepatiko Roberto žmonai. Pagavusi vandens, moteriškė apipylė savo vyrą. Į tokią žmonos nepagarbą svetimo žmogaus akivaizdoje Robertas atsakė kumščiais. Moteriškė iškvietė policiją. Teismas Robertui skyrė septynias paras arešto. Taip prasidėjo eilinė Kretingos rajono apylinkės teismo teisėjos Raimondos Kulberkienės diena. Jau septyneri metai, kai ji dirba teisėja. Rajono apylinkės teisme - vienintelė tarp kolegų vyrų.

Jausmai – nepatogus dalykas

Teismo posėdžių salės duris R.Kulberkienė praveria vilkėdama teisėjos mantiją, kuri aplinkiniams turi aiškiai parodyti, kad nėra nieko asmeniško, kad yra tik įstatymas, kurį teisėja privalo tiksliai vykdyti ir taikyti. Tačiau teisėja yra moteris, o apie moteris sakoma, kad jos vadovaujasi ne protu, o jausmais.

„Teisme jausmų nėra, - sako R.Kulberkienė. - Vadovaujuosi tik protu“.

R.Kulberkienė teisėsaugos sistemoje nėra naujokė, todėl, pačios žodžiais, per daugybę metų visi jausmai „susidėliojo į reikiamas lentynas“. Subtiliu humoro jausmu pasižyminčios teisėjos žodžiais, jausmai ir šiaip yra nepatogus dalykas.

Vilniaus valstybiniame universitete baigusi Teisės fakultetą, ji pradėjo dirbti tardytoja, vėliau tapo prokurore, o dabar yra teisėja.

Tačiau teisiamieji, dažniausiai vyrai, nepamiršta, kad teisėja yra moteris. Jie bando naudotis tradiciškai moterims priskiriamu jausmingumu. Jie pasakoja, kaip nuoširdžiai gailisi, kaip yra pasiryžę sugrįžti į doros kelią. Kuo dažniau jie sėdi teisiamųjų suole, tuo labiau tikina, kad tai tikrai esąs paskutinis kartas, dėl kurio jie labai apgailestaują.

„Zonoje jie išmoksta visko. O būdami vyrais, jie mąsto tradiciškai vyriškai – pašnekės jausmingai, o moteris teisėja ir sutirps, - šypsosi R.Kulberkienė. – Darbinė patirtis išmokė atsirinkti“.

Nusikalto iš meilės

Prancūzai teigia, kad visi nusikaltimai padaromi dėl moterų. Garsioji jų frazė „Ieškokite moters“ gerai žinoma visame pasaulyje.

„Gana dažnai pasitaiko nusikaltimų ir administracinių nusižengimų, padarytų dėl meilės, - patvirtina ir R.Kulberkienė. - Manau, kad tai šimtu procentų atspinti pažeidėjo intelekto lygį: kuo žemesnis intelektas, tuo ryškesni tokie jausmai ir jų apraiška. Kuo menkesnis išsilavinimas, žemesnis intelektas, tuo mažiau žmogus moka suvaldyti jausmus. O tada garsiai rėkia, koneveikia konkurentą ar savo aistros objektą, skambinėja, priekabiauja gatvėje. Taip yra padaromi ne tik nusižengimai, bet ir smurtiniai nusikaltimai“.

Beveik visi šių nusikaltimų ar nusižengimų padaromi esant neblaiviems. Išsiblaivę ir atsisėdę į teisiamųjų suolą, visi jie ne tik atgailauja, bet ir išgyvena gėdą. Dėl meilės įskaudintiems žmonėms teismas neretai tampa vieta, kurioje jie iš širdies išlieja visus savo jausmus, nuoskaudas. Tokios bylos, pasak teisėjos, neretai atveria skaudžią tiesą, kad gyvenime skriaudžiamas žmogus bent teisme gali išsisakyti, bent čia jį išklauso. Teismui svarbūs tik faktai, dažnai tokios žmogaus išpažintys beveik neturi jokios reikšmės, apsisprendžiant dėl bausmės. Bet tokios išpažintys neretai tampa pretekstu susitaikyti besibylinėjančioms pusėms.

Užjaučia dėl šuns ir koneveikia dėl turto

Kretinga nėra didelis miestas, todėl teisėja neretai parduotuvėje ar gatvėje sutinka tuos, kuriems ji skelbė nuosprendį. Nesvarbu, kad teisėja nuosprendį skelbė Lietuvos Respublikos vardu. Nuteistajam ir jo artimiesiems teisėja yra „ta moteris“, kuri atėmė laisvę.

„Sutikti mieste nuteistieji elgiasi įvairiai, - pasakojo R.Kulberkienė. - Yra buvę, kad nuteistasis, grasinęs susidoroti, kai išleis į laisvę, labai nuoširdžiai gailėjo mano susirgusio šuns ir užjautė mane, kai susitikome jam grįžus iš įkalinimo vietos“.

Pasak teisėjos, yra įvairių bylų, taip pat ir absurdiškų, kai klostyte susiklosto eilė nesėkmių. Teisėjos pareiga – paskirti bausmę, kuri būtų adekvati padarytam nusikaltimui. Paradoksalu, bet tai gerai supranta dažniausiai tik nusikaltėliai. Civilinių bylų dalyviai elgiasi kitaip. Praėjus metams po vienos iš tokių civilinių bylų, teisėjai į namus paskambino moteris. Ji išliejo pagiežą dėl to, kad „teisėja atėmė garažą“, neteisingai perdalijusi turtą.

„Protingas žmogus ir pats viską supranta. O jeigu nesuvokia, kokia prasmė jam aiškinti? – sako R.Kulberkienė. – Tokių išpuolių stengiuosi neįsileisti į širdį“.

Moteriai svarbiausia – laisvė rinktis

Su seksualinio pobūdžio nusikaltimais R.Kulberkienė dažniausiai susidurdavo dirbdama policijoje ir prokuratūroje. Pasak teisėjos, tiriant tokias bylas neretai atsiskleisdavo pusiau gyvuliškos aplinkybės, kurios versdavo abejoti, ar tikrai gyvename civilizuotame krašte. Įtariamieji apgailestaudavo ne dėl savo veiksmų, o dėl to, kad leidosi pagaunami.

„Tokios bylos verčia galvoti, kad yra du pasauliai – normalus ir kitas, kuriame gyvena šie vyrai ir moterys“, - sakė teisėja.

Tokios bylos atverčia ir kitą skaudulį – neišsilavinusias moteris, kurių svarbiausias siekis – susirasti jas išlaikantį, todėl už jas ir sprendžiantį vyrą. Kai jos lieka vienos su vaikais, svarbiausiu rūpesčiu tampa gauti išlaikymą – iš valstybės arba iš vyro.

R.Kulberkienės šeimoje - dvi dukros. Pasak teisėjos, ir jai pačiai, ir jos dukroms svarbiausia yra laisvė pačioms spręsti, laisvė rinktis. Kad įgytų tokią galimybę, visos trys moterys pasirinko mokslą. Buvo metas, kai studijavo visos, tad egzaminams rengėsi kuri virtuvėje, kuri viename, kuri – kitame kambaryje. Jos įsitikinusios, kad darbas visada duoda rezultatų, todėl nė vienai iš jų nesuprantama, kaip galima nusipirkti egzaminą, diplomą.

Teisėjos dukros teisėtvarkos nepasirinko, bet jų specialybės taip pat nedvelkia romantika. Viena dukterų Vilniaus Gedimino technikos universitete baigė radioelektronikos studijas, kita tebestudijuoja informatiką Kopenhagoje, Danijos technikos universitete.

Gelbsti humoras

Nagrinėdama bylą R.Kulberkienė teisiamajam leidžia suprasti, kad ir ji supranta, kada teisiamasis kalba niekus. Kartais atrodo, kad ji griežtumu prisidengia tarsi linksmo karnavalo kauke. Tai bylos nagrinėjimui suteikia lengvumo, bet niekada netampa primityviu realybės šou.

“Tikslo galima siekti ilgai ir sudėtingai. Aš renkuosi kitą kelią – pačiose sudėtingiausiose situacijose gelbsti humoras, taip yra lengviau ir paprasčiau, - sako R.Kulberkienė. – Man patinka mano darbas, ir dirbu jį smagiai“.

Kelissyk teisiamas asmuo labai skiriasi nuo to, kuris į teisiamųjų suolą sėda pirmąjį kartą. Kelissyk teistas asmuo gerai žino, kaip veikia sistema. Net jeigu teisėja su jais juokauja, tokie piliečiai žino, kad bus baudžiami griežtai. Bet teisėjos jie nekaltins, nes gerai žino – tokia yra sistema, taip nurodyta Baudžiamajame kodekse.

„Stot, teismas eina“, - paskelbia posėdžių sekretorė, kai R.Kulberkienė, vilkėdama teisėjos mantiją, žengia pro duris.

Ne visi suvoks, kad ne R.Kulberkienė pakeitė jų gyvenimą, o jų pačių nusikaltimas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas