Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Savo pirmąją knygą matematikas padovanojo kitiems

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2010-04-20

„Noriu, kad ši knyga būtų ne mano – kad kuo greičiau ji taptų visų knyga“,- sakė 24 metų kretingiškis Paulius Šarka, kuris yra vienas pirmosios lietuviškos olimpiadinės matematikos knygos autorių. Jie savo kūrinį, pavadintą „Matematikos knyga“, atiduoda į skaitytojų rankas – šie gali ne tik nemokamai jį parsisiųsti internetu, platinti, bet ir papildyti savąja medžiaga.

P.Šarka prisipažino: įdomu, kaip pasikeis jo ir dar trijų bendraautorių – Pauliaus Kantauto, Luko Melninko ir Pijaus Simonaičio – parašytos knygos pirminis pavidalas. Mat kūrėjai nusprendė šią knygą išleisti pagal „Creative Commons“ licenciją, todėl ją, kaip ir laisvąją enciklopediją „Vikipedija“, gali papildyti ir skaitytojai.

„Būtų neįdomu,- paklaustas, kodėl nusprendė knygos nepardavinėti, atsakė P.Šarka, Vilniaus universiteto matematikos doktorantas. – Mėgstu laisvę ir tikiuosi, kad šia laisve pasinaudos ir knygos skaitytojai. Juk knyga nėra baigta, galima sakyti, nėra nė trečdalio kurso – todėl kiekvienas gali ją rašyti toliau, įterpti savo skyrių. Be to, knygą paprasta naudoti, pavyzdžiui, galima išsispausdinti tik vieną reikalingą skyrių.“

Dabar keturių autorių sukurtoje pusantro šimto puslapių knygoje „Matematikos knyga“ skaitytojai ras išdėstytas tris skyrius: „Skaičių teorija“, „Algebra“ ir „Kombinatorika“, o pabaigoje – uždavinių sprendimus.

Mokydavosi iš užsienio literatūros

„Matematikos knyga“ – tai pirmoji ir kol kas vienintelė olimpiadinės matematikos knyga lietuvių kalba. Iki šiol olimpiadoms mokinius rengę mokytojai sukdavosi kaip išmanydavo – uždavinių sąlygas versdavo iš užsienio literatūros, sugalvodavo patys, persirašydavo iš kolegų ir pan.

Dažniausiai iš rusiškų uždavinynų mokykloje tekdavo mokytis ir pačiam P.Šarkai, kuris trejus metus iš eilės buvo pripažintas geriausiu Lietuvos mokinių matematikos olimpiadoje, o su gabiausiais šalies mokiniais tris kartus šalies garbę gynė Baltijos kelio komandinėse matematikos olimpiadose, dar penkis – tarptautinėje mokinių matematikos olimpiadoje, kurioje buvo apdovanotas bronzos medaliu.

Dabar P.Šarka šalies olimpiadose dažniausiai dalyvauja kaip vertinimo komisijos narys. Čia jis susitinka ir su savo matematikos mokytoju Vytautu Narmontu, ugdžiusiu jį nuo penktosios klasės.

„Mano pirmasis pažymys, kurį parašė mokytojas, buvo 5. Tačiau mokytojas mane skatino spręsti uždavinius, dirbti papildomai, o man sekėsi vis geriau”,- prisiminęs savo startą matematikoje, šypsojosi P.Šarka, kuris šiuo metu siekia matematikos daktaro laipsnio ir gilinasi į adityviosios skaičių teorijos sritį.

P.Šarka su savo mokytoju V.Narmontu bendrauja iki šiol – jis buvo ir vienas pirmųjų, kuriam pranešė apie naująją knygą.

Įkvėpimas – būtinas

P.Šarka tvirtino – rašant knygą net ir matematine kalba įkvėpimas yra tiesiog būtinas. „Būdavo, kad prasėdi prie kompiuterio visą dieną ir nieko neparašai. O jau kitą dieną mintys lengvai liejasi – ir po kiek laiko pats stebiesi, kad taip gerai parašei. Ne visada lengva matematikos dalykus paaiškinti kitiems, pasitaikydavo prieiti kryžkelę“,- kalbėjo P.Šarka, knygos rašymo ėmęsis pirmą kartą.

Naujajai knygai jis uždavinių ieškodavo iš įvairių – Lietuvos bei užsienio – olimpiadų, uždavinynų, vadovėlių, arba, nerasdamas kuo papildyti teorinę dalį, jų sugalvodavo pats.

P.Šarkos teigimu, susikoncentravus tokią knygą būtų galima parašyti ir per mėnesį, tačiau jis patyrė, kad laiko reikia ne tik rašymui, bet ir sprendimų paieškai, reikia „pasinešioti“ idėjoms, tobulinti savo dėstymo stilių.

Bendraautoriai – paties mokiniai

P.Šarka koordinavo ir kitų knygos autorių – savo mokinių Nacionalinėje moksleivių akademijoje, kurioje trejus metus pats dėstė, darbą. Paulius Kantautas, Lukas Melninkas ir Pijus Simonaitis, kurie šiemet baigs vidurinę mokyklą, entuziastingai sutiko vietoj paskaitų Nacionalinėje moksleivių akademijoje patiems pasirinkti norimą matematikos sritį ir rašyti mokomąją medžiagą.

Pasak P.Šarkos, taip buvo įgyvendinta seniai brandinta idėja – nusprendę susisteminti pačių dėstytą kurso medžiagą, jis su kitu Nacionalinės moksleivių akademijos dėstytoju Žymantu Darbėnu jau buvo pradėję rašyti pirmuosius knygos puslapius.

„Idėja buvo benumirštanti, kai Žymantas išvažiavo į Vokietiją. Tačiau buvo gaila jau įdėto darbo, todėl pernai rugsėjį kartu rašyti knygą pasiūliau trims mūsų mokiniams, kurie turėjo pakankamai potencialo ir užsispyrimo. Galima sakyti, jie padarė daugiau negu iš jų tikėjausi“,- pasidžiaugė P.Šarka, puoselėjantis viltį, kad olimpiadininkų pagalbininke tapusią naująją „Matematikos knygą“ pavyks dar labiau patobulinti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas