Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Keturiasdešimtmetis profesionalus dailininkas Audrius Danilevičius, buvęs Kretingos meno mokyklos dailės skyriaus pedagogas, prieš šešerius metus pakeitė savo veiklos profilį. Įsitikinęs, kad Kretingoje, jo žodžiais, yra energingo „superjaunimo“, prieš šešerius metus Kretingoje jis įkūrė saviraiškos klubą „Mes tik“. Prie šio klubo prisijungė partneriai iš daugelio Žemaitijos miestų. A.Danilevičius yra ir jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros „JTBA“ („Jaunimas“) konsultantas Vakarų Lietuvai.

Nuo grafikos ir koliažo - iki ikonos

Iš Šakių kilęs A.Danilevičius piešti mėgo nuo vaikystės. Pirmąją parodą surengė šeštoje klasėje. „Tėvams nežinant įstojau ir į muzikos mokyklą, mokiausi griežti smuiku. Bet tas griežimas ir pačiam ėmė „eiti per dantis“. Perėjau į akordeono klasę. Tėvas parnešė karo laikų vokišką akordeoną, - tai buvo pirmas mano instrumentas. Vėliau teta iš Amerikos atsiuntė kitą, - pasakojo pašnekovas. – Mėgau improvizuoti, džiazuoti. Paauglystėje su bendraamžiais susibūrėme į grupę ir džiazavome iki armijos. Pramokau groti gitara, bandža, lūpine armonikėle“.

Piešti A.Danilevičius mokėsi savarankiškai bei pas privačius dailininkus. Jis įsitikinęs: jei Dievas davė pajutimo piešti grūdą, jį galima išauginti. Mokėsi medicinos institute, tačiau, kaip pats tvirtino, po rankos traumos baigėsi jo – muzikanto ir mediko – karjera. Vėliau studijavo Maskvos audiovizualinių menų akademijoje. Ten įgijo žinių apie teatrą, kiną, fotografiją, tapybą, grafiką.

Stambių personalinių parodų pašnekovas tvirtino nesurengęs, nes nepavykdavo sukaupti paveikslų.

„Kažkada paveikslai buvo mano uždarbis, per savaitę jų nutapydavau po du. Paveikslus supirkinėjo pirkliai iš užsienio – Vokietijos ir Belgijos. Vokietis menotyrininkas, turėjęs privačią galeriją, nupirko apie 50 mano paveikslų. Žinau, kad daugiausiai jų yra likę Vokietijoje, bet yra iškeliavę ir į Izraelį, Čekiją, JAV, Kanadą“, - tvirtino A.Danilevičius.

Dailininkas prisipažino, jog nemėgsta „užsistovėti vienoje vietoje“: jis eksperimentuoja savo darbų atlikimo technika. Jo paveiksluose įvairuojama grafika, koliažu, paties susikurta nauja technika –termografija.

A.Danilevičius yra aktyvus Kretingos profesionalių dailininkų klubo „Pinx“ narys, dalyvauja rengiamose bendrose klubo parodose Klaipėdoje, Neringoje, Vilniuje. Jis išbandė save ir ikonos mene.

„Ikona yra įdomi kiekvienam dailininkui: spalvos, siužetas ir kompozicija joje yra aiškios ir konkrečios. Tačiau ikona yra daroma širdimi ir tikėjimu. Tame visas jos žavesys“, - tikino menininkas. Jo žodžiais, per pastaruosius dvejus metus jis nutapė septynias „rimtas“ ikonas.

„Nutapyti pirmąją ikoną „prispaudė“ mama, po to – sesuo. Namiškiai visuomet dovanų laukia mano darbų. 72-jų mama mėgsta ir mano avangardinius kūrinius. Ji nė neprašo, kad paaiškinčiau savo abstrakcijas“, - atviravo pašnekovas.

Klubas – jaunimo kūrybos „kalvė“

Šešerius metus A.Danilevičius Kretingos meno mokykloje dailės skyriaus moksleiviams dėstė skulptūrą, fotografiją, technologijas ir kompoziciją.

„Vaikai suauga kaip potencialūs kūrėjai, o po to - priversti išeiti. Pabaigę Meno mokyklą, jie nebeturi kur išreikšti savęs, nors jų kūryba verta dėmesio. Jie nori eksperimentuoti toliau. Su kūrybingu jaunimu pirmąsyk 2000-aisiais surengėme tarptautinį plenerą „HBH Juozo alaus darykloje“. Supratome: tam, kad galėtume vieningai kažką daryti toliau, reikalinga susiburti į klubą“, - taip pirmąjį „kablį“ tolimesniam darbui su jaunimu nusakė A.Danilevičius.

Jo iniciatyva įkurtas klubas „Mes tik“ tapo vienu aktyviausių Vakarų Lietuvoje. „Kitiems klubams esame ne konkurentai, o partneriai. Aktyvių klubo narių yra apie dvidešimt, o kandidatų, norinčių tapti pilnateisiais nariais – apie 70. Klubo „superjaunimas“ – veržlus, aktyvus, mėgstantis naujoves. Jie rengia projektus, diskutuoja, „pešasi ir išsirėkia“. Kiek jie turi visokių idėjų ir sumanymų! Svarbiausia, kad didžiumą jų pavyksta realizuoti“, - teigė pašnekovas.

Klubas, pasak A.Danilevičiaus, vis „apauga“: buvusieji moksleiviai tampa studentais, jie pritraukia draugus iš kitų miestų. Vienas stambiausių klubo pastarųjų metų darbų – projektas „Riterių kalvė“.

„Riterių kalvėje“ daromi XIII a. lietuvių riterių šarvai. „Į Lietuvą plūdo riteriai iš įvairių Europos kraštų. Muziejuje riterių šarvai persimaišę – kryžiuočių, tamplierių, Prancūzijos pasiuntinių. Mes stengiamės atkurti tik lietuviškus šarvus. Į šį darbą yra įjungti istorikai, menotyrininkai, juvelyrai. Mūsų darbas yra įdomus edukacine, istorine, etnografine prasme ir turės išliekamąją vertę. Kėdainiuose bus kaldinami kalavijai, Lenkijoje ar Baltarusijoje – šarvai. Jaunimas visoje Europoje domisi riteryste: Ispanijoje rengiami riterių turnyrai, statomos butaforinės pilys. Tikimės, kad Trakų pilies kiemuose galima bus panaudoti tai, ką projekto metu sukurs mūsų klubo žmonės“, - entuziastingai apie projektą, finansuojamą pagal ES programą „Jaunimas“, pasakojo A.Danilevičius.

Jaunimo koordinatorius pasidžiaugė klubo žmonių projektu „NSO“ („Netylos operacija“): tai – perkusiniais muzikos instrumentais (Afrikos būgnais) grojančių bendraminčių grupė, kurioje patys kuria, eksperimentuoja ir jau dalyvauja įvairiuose renginiuose.

Klubas „Mes tik“ bendradarbiauja su kitu veikliu kretingiškių jaunimo klubu „Arera“. Sykiu dukart jie surengė respublikinį jaunimo mėgėjiško kino festivalį „Tavo kinas“, neseniai – audiovizualinio meno festivalį „Okupacija 2“, vykusį Kretingoje ir Gargžduose.

Kaime patys įrenginėja jaunimo centrą

Pasak A.Danilevičiaus, klubo veikla neapsiriboja vien kūrybinių polėkių ugdymu. Dalyvaujant ES programoje „Jaunimas“, vykdomi mokymai, jaunimo iniciatyvų pasireiškimas, tarpusavio bendravimo tinklų kūrimas. Stengiamasi, kad apie klubą, lyg savotišką ašį, jungtųsi ir įvairių socialinių sluoksnių jaunimas.

Savaitgaliais ir vasaromis Kėkštų Jaunimo sodyboje yra bendraujama su socialinės rizikos šeimų vaikais ir jaunimu – kartu kuriama, vaidinama, grojama, stovyklaujama.

„Kai kurie „klubiečiai“ užsienyje yra apmokyti dirbti pagal neformalaus ugdymo programą. Kartu su „blogiukais“ jie rengia žygius, mokosi tarpusavio bendravimo, rengia amatų dirbtuves“, - teigė A.Danilevičius.

Socialinės rizikos jaunimas įtraukiamas į įvairius projektus. Šią vasarą „sąvartyno“ jaunuoliai ir tie, kurie yra policijos akiratyje, pagal ES „Jaunimo“ programą vyks į specialius kursus Lenkijoje. Ten su jais dirbs socialiniai pedagogai. Jie galės bendrauti su tokiais pat jaunuoliais iš įvairių Europos šalių.

Pernai klubas „Mes tik“ ėmėsi žygių sename vaikų darželio pastate Laivių kaime, Kretingos rajone, Salantų regioninio parko teritorijoje, įkurti Jaunimo veiklos ir patyrimų centrą.

„Centras kuriamas pagal britų patirtį. Savivaldybė davė pastatą, klubo žmonės rengia projektus, kad gautume lėšų jį įrengti. Klubas rengiamas nuošalioje vietoje, čia galima bus niekam netrukdant vystyti patyrimų veiklą: niekas nepyks, kad triukšmausime, niekam neištrypsime žolės ar daržų“, - įsitikinęs jaunimo koordinatorius.

Pernai tarptautinės stovyklos metu jaunuoliai apkuopė būsimo klubo pastatą, tvarkė aplinką. A.Danilevičius mano, kad klubas turėtų persikelti į savo patalpas Laiviuose po poros metų. Kad sukauptų lėšų būsimam klubui, klubo nariai prisideda pagal išgales: tarkim, tapo ir pardavinėja savo paveikslus. „Šią vasarą „crasy“ ekspoziciją rengsime ir paveikslus pardavinėsime Klaipėdos „Akropolyje“ ir Nidoje“, - tvirtino pašnekovas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas