Pajūrio naujienos
Help
2025 Birželis
Pi 29162330
An 3101724
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar reikėtų labiau atsijoti Lietuvos valstybei nelojalius piliečius?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Giedrius PETREIKIS

Kretingos rajono savivaldybės tarybos narys, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Kretingos skyriaus narys

Vasarą Kretingos rajono taryboje pasitikome Kretingos rajono savivaldybės Strateginio plano pakeitimais. Šią kadenciją rajono valdyme yra du stabiliai augantys rodikliai: Kretingos rajono savivaldybės administraciją paliekančių darbuotojų skaičius ir Strateginio plano pakeitimai, po kurių keičiamas rajono biudžetas. Į esminius rajono Strateginio plano pokyčius reikėtų žvelgti be rožinių akinių. Vienas svarbesnių darbų – Savivaldybės pastato Vilniaus g. 8 Kretingoje rekonstrukcija, kurios niekaip nepradeda jau antrus metus. Keturi konkursai perniek, nes pastato remonto darbai nenupirkti. Priežastis? Per maža nusimatyta kaina. Paskutiniu strateginio plano pakeitimu kaina buvo padidinta 80 tūkst. Eur. Jeigu rajono vadovai gebėtų planuoti ir pradinę kainą būtų padidinę reikiama suma, tikėtina, kad pernai būtų nupirkti rangos darbai, ir šiemet pastatas jau būtų tvarkomas.

Nenumatytų darbų poreikis gali atsirasti pradėjus statybas, joms vykstant. Taip nutiko rekonstruojant Vydmantų lopšelį-darželį „Pasagėlė“, kai darbams užbaigti prireikė papildomų 40 tūkst. Eur. Tokie atvejai yra suprantami, pateisinami ir niekas klausimų nekelia, nes darbai vyksta, laikas nėra marinuojamas darbų pirkimo stadijose.

Bet yra atvejų, kuomet, kaip sakoma, žiūrint į knygą pamatai špygą. Toks atvejis nutiko su Kretingos lopšelio-darželio „Pasaka“ ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Eglutė“ rekonstrukcija. Vienam prioritetinių Savivaldybės projektų buvo suplanuota 3,5 mln. Eur. Šių metų balandžio 30 d. Savivaldybės tarybos nariams el. laišku buvo pranešta, kad rekonstrukcijai reikia 4,5 mln. Eur. Tarybos nariai buvo raginami el. laišku išreikšti savo nuomonę, pritarti arba ne išlaidų didinimui 1 mln. Eur. Taip be diskusijų, be Tarybos posėdžio el. paštu buvo priimtas sprendimas dėl milijono eurų. Reikia atkreipti dėmesį, kad objektui numatytas dalinis finansavimas Klaipėdos regiono plėtros taryboje. Iš regionui skirtos ES paramos gausime per 2 mln. Eur. Išaugus rekonstrukcijos kainai, 1 mln. Eur privalėsime rasti Savivaldybės biudžete. Suprantama, kad teks veržtis diržus kitose srityse. Kuriose? Neaišku. Panašu, kad šiuo metu laukiama ir stebima, kokių šiemet suplanuotų darbų Savivaldybės administracijai nepavyks atlikti, o tuomet jau prasidės pinigų permetinėjimai. Kas tai, jeigu ne chaosas?

Po procedūros el. paštu dėl milijono eurų Tarybos nariai tuo pačiu el. paštu nė nebuvo informuoti apie tokio balsavimo rezultatus. Savivaldybės administracija pradėjo tarptautinio pirkimo procedūras, kai Tarybos posėdyje mes dar tik ketinome tvirtinti Strateginio plano pokyčius. O kas, jeigu abejonių dėl tokių planavimo viražų būtų kilę ir daugumos atstovams? Nors nebūkime naivūs – klusniai rankas kilnojantys valdantieji bent iki šiol paklūsta dirigento lazdelei ir dėl milijonų, juk ne iš savos kišenės.

Viena propagandos taisyklių – visi, netikintys mūsų propaganda yra paprasčiausi išdavikai. Šią taisyklę naudoja ir rajono galva, socialiniuose tinkluose papostringavęs, kad opozicijos nariai boikotuoja ir stabdo rajonui svarbius objektus. Kam nepasitaiko pamiršti, kad pozicija turi daugiau balsų negu opozicija, ir buldozeriu važiuoti per oponentus, priimant kokius tik nori sprendimus, yra vieni juokai. Klusniai balsuojantys kolegos iš valdančiosios daugumos gelbsti net labiausiai neįtikinamus sprendimų projektus, o opozicijos susilaikymas balsuojant dėl Strateginio plano yra siekis atkreipti rajono gyventojų dėmesį į chaotišką Savivaldybės veiklos planavimą, srateginio mąstymo nebuvimą.

Yra Strateginio plano tikslų, kurių dar nekeitėme, bet horizonte šviečiasi ir jų fiasko. Keturis kartus nepavyko nupirkti rajono vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros specialaus plano, kuris būtinas mūsų rajono raidai ir plėtrai. Dėl šio plano senumo ir nesutapimo su Bendruoju planu rajone stringa statybos, kai būsto plėtra rajone turėtų būti vienas Savivaldybės veiklos prioritetų.

Postringaujama, kad nepavyksta nupirkti plano keitimo, nes rangovai pabūgo pakitusios įstatyminės bazės. Nors lažinčiausi, kad rudeniop bus prašoma didinti Tarybos patvirtintą sumą planui parengti.

Įdomu tik, kodėl dėl neįvykusių Specialaus plano atnaujinimo paslaugos pirkimų kaltė vėl nebuvo suversta rajono svarbius darbus neva boikotuojančiai opozicijai. Prisiminę, kad pernai Strateginį rajono planą keitėme net 9 kartus, pažvelkime į kaimynines savivaldybes. Žemaičiai iš Skuodo savivaldybės savo strateginį planą 2024 m. keitė 3 kartus, Palangos miesto savivaldybė – 4 kartus, Klaipėdos rajono savivaldybė – 6 kartus, Telšių – 4 kartus, Tauragės – 2 kartus. Kaimynams planuoti sekasi geriau.

Mano vertinimu, chaotišką planavimą lemia nepamatuotos valdančiųjų ambicijos, kompetencijos stoka, darbo imitavimas prieš rajono gyventojus.

Nepamatuotų ambicijų pavyzdys yra Rotušės a. rekonstrukcija. Kažkur toli horizonto miraže švietėsi europinis milijonas, kurį gal būtų buvę įmanoma nukreipti į aikštės rekonstrukciją. Nesvarbu, kad nežinia, iš kur būtų reikėję surasti dar kelis reikalingus milijonus. Savivaldybės administracija nesugebėjo įvertinti visų niuansų, ir rekonstrukcijos vizija keliauja į šiukšlinę. Gal ir gerai, kad ši nepamatuota ambicija subliuško, nes nežinia, kaip tas projektas būtų pasibaigęs, kiek Kretingai tai būtų kainavę, bet akcentas čia apie nevykusį planavimą. Akivaizdu, kad dėl nepamatuotų ambicijų nesugebama realiai vertinti situacijos, neefektyviai naudojami ir administraciniai resursai, žmogiškieji ištekliai.

Akivaizdu, kad susiplanuojama daug daugiau darbų negu realios galimybės. Užuot skyrus reikiamus viešuosius pinigus prioritetiniams pirkiniams, kaip antai Vilniaus g. 8 rekonstrukcija ar vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros specialaus plano atnaujinimas, blaškomasi bandant atlikti kuo daugiau darbų darbelių. Politikoje daug lemia įvaizdis. Šiuo metu kuriamas įvaizdis, kad rajono vadovų pora, pasitelkusi administraciją daug ir sunkiai dirba, tik štai koją kiša aplinkybės – ūgtelėjusi darbų kaina, užduoties pabūgę rangovai ir t. t. Užtai kaip ambicingai galima pasirodyti metų pradžioje, kai tvirtinamas rajono strateginis planas.

Galima trimituoti: „Žiūrėkit, kiek mes daug padarysime“. O nesėkmėms atremti turint tvirtą užnugarį – rajono tarybos daugumą ir keičiant strateginį planą praktiškai kas mėnesį, jo įvykdymo procentas vis tiek bus įtikinamas. Gyventojai bus pamiršę nepamatuotas ambicijas, saviapgaule užsiimanti rajono vadovų pora prieš nosį visiems mojuos puikiu strateginio plano įvykdymo procentu, o etatiniai Tarybos daugumos dėkotojai jiems „už puikų darbą“ toliau giedos ditirambus.

Planuokime racionaliai, nesiblaškykime, išsigryninkime prioritetus, kryptingai dirbkime strateginių tikslų link, o svarbiausia – nevaizduokime savęs neklystančiais rajono valdovais, ir gyventojai įvertins pastangas. Bus galima nustoti kurti įvaizdį, kuris neturi nieko bendro su realybe.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas