Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Rūtos Beniušytės sukurtas ekslibrisas, kuriame pavaizduota grafų Tiškevičių koplyčia senosiose Kretingos kapinėse.

Kodėl Kretingoje mažai pamatysi turistų? Jeigu atvažiuoja, tai – iki Žiemos sodo ir pasuka atgal. O kodėl mes negalim turėti maršruto, jungiančio muziejų su miesto centru, bažnyčia, senosiomis kapinėmis, kur yra Tiškevičių koplyčia?“ – šie ir kiti visuomenininkui Romualdui Beniušiui ramybės nedavę klausimai paskatino jį veikti.

Idėjos apsnigtame mieste

Anot pašnekovo, pastaruoju metu turistams Lietuvoje sukurta daug projektų, kuriuose pavartotas žodis „kelias“: pavyzdžiui, piligriminis „Šv. Jokūbo kelias“, „Maironio kelias padubysiu“, „Panemunės kelias“ ir t. t. „O kodėl Kretingoje negalime turėti „Grafų Tiškevičių kelio?“ – svarstė R. Beniušis.

Ši idėja kilo pernai žiemą, kai, esant tokiai pat baltai pūgai, kaip šiomis dienomis, atvažiavęs iš Vilniaus, kur gyvena, jis vaikščiojo po gimtąją Kretingą ir pastebėjo, kad sniegu padabintas miestas atrodo galbūt dar ypatingiau.

„Ypač mane patraukė koplyčia ir neogotikiniai senųjų kapinių vartai. Pamaniau, kad jie galėtų tapti kokiu nors Kretingos miestui reikšmingu simboliu. Nors fotoaparatą turėjau tik mobiliajame telefone, nuotrauka pavyko“, – pasakojo Romualdas.

Šią nuotrauką jis nusiuntė architektūros studijas baigusiai šiuo metu Amsterdame gyvenančiai dukrai Rūtai ir paprašė sukurti ekslibrisą. Iš kelių Rūtos sukurtų variantų išsirinkęs, jo nuomone, tinkamiausią, nusinešė ir parodė rajono merui Antanui Kalniui ir Kretingos turizmo ir informacijos centro (TIC) vadovei Ritai Beržanskienei, išdėstė jiems savo idėjas.

Unikalių objektų – ne vienas ir ne du

R. Beniušio vizijoje maršruto pavadinimas „Grafų Tiškevičių kelias“, kurio simboliu taptų dukros sukurtas ženklas, – ne iš piršto laužtas: kiekvieną sekmadienį ir per religines šventes grafai nuo rūmų keliaudavę į bažnyčią, kurios fundatoriai buvo, turėję ten savo klaupkas. Istorija besidomintiems turistams turėtų būti įdomu su ekskursijos vadovu, o kad ir be jo, pabuvoti miesto centre kapinėse esančioje koplyčioje-mauzoliejuje, pamatyti grafų šeimos sarkofagus. Bet tam reikia informacijos sklaidos. Romualdo manymu, muziejuje pirkdamas bilietą žmogus turėtų gauti ir lankstinuką, kuriame aprašytas siūlomas maršrutas.

„Kiek mačiau iki šiol išleistų lankstinukų, nemažai įdomių Kretingos vietų yra praleista arba jos paminėtos epizodiškai“, – teigė R. Beniušis.

Padedant kretingiškei muziejininkei Jolantai Klietkutei, atsiuntusiai nuotraukų ir filmuotą medžiagą, jis kreipėsi į rekordų registravimo agentūros „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo įkūrėją ir vadovą Vytautą Navaitį ir paprašė unikalius Kretingos turizmo objektus, tokius, kaip aukščiausi kapinių vartai, bažnyčios seniausios durys, aukščiausias medinis altorius, seniausi vargonai, seniausias Saulės laikrodis – pripažinti ir įrašyti į Išskirtinių Lietuvos pasiekimų knygą, kuri anksčiau vadinosi Lietuvos rekordų knyga.

„Džiaugiuosi, kad mano norai išsipildė“, – „Pajūrio naujienoms“ atviravo R. Beniušis. Tačiau šie unikalūs Kretingos objektai turį atsispindėti ir turistams skirtame lankstinuke.

Smalsuolius sudomins didikų darbai, nuodėmės ir paslaptys

Kretingos TIC vadovė Rita Beržanskienė „Pajūrio naujienoms“ jau atsiuntė pranešimą apie planuojamą naują ekskursiją, kurios pagrindiniai akcentai – didikų darbai, nuodėmės ir paslaptys.

Pranešime teigiama, kad šiemet Kretinga turistinį sezoną pradės keliomis naujovėmis, viena jų – ekskursija ir savarankiškas maršrutas „Grafų Tiškevičių keliu“, vietiniams žmonėms ir miesto svečiams padėsiantis atrasti visus su grafais Tiškevičiais susijusius objektus, o keliaujantieji su gidu sužinos apie didikų išskirtinę kasdienybę praeityje, nuveiktus darbus, slėptas, bet nenuslėptas nuodėmes.

Pranešime teigiama, kad grafai Tiškevičiai daugybę išskirtinių dalykų padovanojo ne tik Kretingai, bet ir visai Lietuvai. Apie Žiemos sodą ir Kretingoje nutiestą pirmąją telefono liniją tikriausiai visi jau girdėję, tačiau grafų šeimos darbų sąrašas – gerokai ilgesnis. Siekiant atskleisti šių didikų indėlį į Kretingos miesto istoriją ir kuriamas naujas maršrutas bei ekskursija „Grafų Tiškevičių keliu“. Savarankiškai keliaujantiems TIC išleis leidinį, kuriame bus pažymėtas maršrutas su visais objektais, o pagrindinius faktus apie juos atskleis nuotraukos bei trumpi tekstai.

Ekskursijos jau planuojamos

Pasirinkusiems ekskursiją, gidas išsamiai ir intriguojančiai papasakos apie grafų Tiškevičių gyvenimą, nutikimus bei kasdienybę. Turistai turės galimybę aplankyti paslaptingąją grafų Tiškevičių koplyčią-mauzoliejų, atveriamą tik išskirtinėmis progomis.

Keliaujantiems su gidu bus atskleisti mažiau žinomi faktai ir net didikų paslaptys bei nuodėmės. Turbūt ne kiekvienas žino, kad grafaitė Marija Kretingoje atidarė pirmąjį lietuvišką darželį Lietuvoje. Pastatas vis dar tebestovi – paslaptingas ir senas, prigludęs prie vieno iš dvaro parko tvenkinių. Jeigu namas galėtų prabilti, papasakotų apie pasiaukojantį grafaitės charakterį, drąsą ir neįprastą meilę.

Einant grafų Tiškevičių keliu akį patrauks už rūmus senesnė spirito varykla, kai ką slepia taip pat ir ūkvedžio namas, ir senasis malūnas. Be to, mažai kas žino, kur buvo skalbiami grafų rūbai, apatiniai ir šilkiniai patalai.

Ekskursijos metu turistai sužinos apie naujausią Kretingos rekordą ir galės prie jo nusifotografuoti, taip pat sužinos, kuris Kretingos tiltas turi Tiškevičiaus vardą ir yra pirmas mūrinis tiltas visame mieste.

Ekskursiją „Grafų Tiškevičių keliu“ kretingiškiai ir miesto svečiai galės užsisakyti bet kada individualiai, o nuo birželio 21-osios ji bus organizuojama visą vasarą kiekvieną trečiadienį 17.30 val.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas