Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Mokytojai ir mokiniai leidosi į tyrinėjimo kelionę

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2023-01-27

Programą „Tyrinėjimo menas“ vykdančių mokytojų klubo nariai: priekyje (iš kairės) Gražina Žiliūtė, Nerijus Liubinas, Vitalija Mikalauskienė, Anžela Daugalienė, Aldona Riepšienė, Diana Anužienė ir mokyklos direktorė Sigita Jonaitienė; stovi – direktorės pavaduotoja Živilė Sabaliauskaitė, Jurgita Kiršanskienė, Asta Balsė, Silvija Geležinienė, Ema Marija Maslauskaitė, Daiva Beivydienė, programos koordinatorė Vida Narvaišytė, Dangira Cibulskienė.

Šiais mokslo metais Kretingos Simono Daukanto progimnazijos bendruomenė – mokytojai ir mokiniai – leidosi į tyrinėjimo kelionę: pakviesti asociacijos „Kūrybinės jungtys“ ir laimėję projektą jie dalyvauja tęstinėje programoje „Tyrinėjimo menas“, kurios esminis tikslas – atskleisti ir ugdyti mokinių ir mokytojų kūrybingumą, o programos pamatą sudaro nuoseklus mokyklų ir kūrybos profesionalų bendradarbiavimas.

Ką, dalyvaudami šioje programoje, daukantiečiai jau spėjo nuveikti?

Visų pirma, įkurti du – mokytojų ir mokinių klubai, kurių nariai jau išsinagrinėjo programą ir įžengė į II, tai yra į programos įgyvendinimo, etapą. „Rengiamės naujovei – jau buriame radijo kūrimo komandą, kuri ne tik sukurs radiją, bet ir pasistengs į kūrybinius procesus įtraukti visą mokyklos bendruomenę, taip pat radiją panaudoti ugdymo procesui tobulinti“, – teigė geografijos mokytoja Gražina Žiliūtė, viena mokytojų klubo narė. Iš viso klubas vienija 15-a pedagogų, jų padėjėjų, bibliotekininkų, kitų darbuotojų.

Visi mokytojų klubo nariai, kuriems padeda kūrybinio sektoriaus profesionalai, specialiai parengti darbui su mokyklomis ir turintys partnerystės su mokyklomis patirties, siekia vieno tikslo – kurti geresnę mokyklą, sėkmingai pereiti prie atnaujinto ugdymo turinio, vienyti progimnazijos mokytojus. Klubo veikloje dalyvaujantys mokytojai tiria jiems aktualius ugdymo klausimus, diskutuoja, ieško sprendimų, mokosi patys kurti kūrybiško, tyrinėjančio ugdymo procesą ir metodus, praktiškai išbando inovatyvius ugdymo būdus. Programa taip pat sukuria prielaidas kolegialiam mokytojų darbui ir jai pasibaigus. Su Simono Daukanto progimnazijos mokytojų klubu bendradarbiauja kūrybinė praktikė Šiaulių dailės galerijos koordinatorė literatūrologė Roberta Stonkutė. Ji progimnaziją įvardino kaip išskirtinę mokyklą, kurioje pulsuoja noras daug nuveikti, daug įvairių veiklų, o turimos patirtys dar pildomos naujomis žiniomis. „Klubo veikla programos rėmuose neatsiejama nuo iššūkių, su kuriais susiduria progimnazijos mokytojai kartu su įstaigos administracija. Ir labai svarbu, kad juos ryžtasi įveikti visi sykiu“, – vykstančio proceso esmę nusakė R. Stonkutė.

Programoje dalyvaujantys kūrėjai, arba kūrybiniai praktikai, mokymąsi sieja su technologinėmis naujovėmis, inovatyviais sprendimais, šiuolaikiniais sprendimais, nehierarchiniais santykiais.

„Visoje Lietuvos švietimo sistemoje akcentuojama, kad mokyklose turi mažėti atotrūkis tarp administracijos ir mokytojų. Ir mes sėkmingai einame tuo keliu – matome, kaip tos ribos trinasi, kaip kartu kuriame pasitikėjimo kultūrą“, – kalbėjo Simono Daukanto progimnazijos direktorė Sigita Jonaitienė.

Jai paantrinusi asociacijos „Kūrybinės jungtys“ koordinatorė Vida Narvaišytė įsitikinusi: „Vienas pagrindinių dalykų, lemiančių sėkmę, – kad programoje dalyvauja ir mokyklos administracija. Simono Daukanto progimnazija – tai mokykla, savarankiškai parengusi programą mūsų asociacijai, sugebėjusi aiškiai išreikšti savo mintis ir ketinimus, todėl ir laimėjusi galimybę dalyvauti programoje. Manau, kad ši mokymo įstaiga savo gerąja patirtimi jau gali dalintis ir su kitomis mokyklomis.“

Ir V. Narvaišytė, ir mokyklos direktorė S. Jonaitienė akcentavo dar vieną svarbų dalyką, vykdant šią programą, – mokytojų motyvaciją, nuoseklumą ir pokyčius, kuriuos jau pastebi pedagogai: programos Mokinių tyrinėjimo projekte dalyvaujanti VI b klasė, kurios auklėtoja Jurgita Kiršanskienė ir su kuria dirba kuriantis praktikas aktorius Donatas Stakėnas, keičiasi elgesiu, mokymosi pasiekimais. „Džiaugiamės gražia metamorfoze: pastebime, kad mokiniai viena skitą labiau supranta, gerbia. Visi kartu jie kuria žaidimą ir, kiekvienas savaip prisidėdamas, siekia galutinio rezultato, kurį jiems bus smalsu išbandyti su kitų klasių bendraamžiais“, – pastebėjo J. Kiršanskienė ir anglų kalbos mokytoja Asta Balsė.

„Pasiekus esminių programos „Tyrinėjimo menas“ tikslų, kurie neatsiejami nuo mokinių kūrybingumo, kritinio mąstymo ir kitų kompetencijų ugdymo, mokytojų kompetencijų ir bendruomeninių ryšių mokykloje stiprinimo, mokytojai ir mokiniai pereis į trečią programos etapą – refleksijas ir vertinimą, kai kuriantys praktikai kartu su mokytojais ir mokiniais įvertins ir procesą, ir įvykusius pokyčius, programos dalyviai kartu su mokyklos vadovais aptars, kaip įgytą patirtį, sukurtus ugdymo principus, metodus toliau būtų galima skleisti, naudoti mokykloje“, – V. Narvaišytė sakė, kad visų programos dalyvių laukia ir baigiamasis renginys.

---

Programa „Tyrinėjimo menas“ pagrįsta nacionalinės programos „Kūrybinės partnerystės“, 2011–2016 m. įgyvendintos 140 Lietuvos mokyklų, principais ir patirtimi. Programa buvo išvystyta kartu su Britų taryba. Per 6-erius metus programoje dalyvavo beveik 2,5 tūkst. mokinių, 1,5 tūkst. mokytojų, per 10 tūkst. mokyklų bendruomenių narių ir beveik 100 Lietuvos mokyklų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas