Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sausio 1-ąją Kretingoje, Rotušės aikštėje prie Nepriklausomybės paminklo, pirmą kartą buvo paminėta Lietuvos vėliavos diena.

Lietuvos šaulių sąjungos Vakarų (Jūros) šaulių 3-iosios rinktinės 305 kuopos šaulių iniciatyva, sausio 1-ąją pirmą kartą Kretingoje, Rotušės aikštėje prie Nepriklausomybės paminklo, iškilmingai paminėta Lietuvos vėliavos diena.

Atskleidžia vertybes

„Manau, kad paminėti šią dieną svarbu ne tik Kretingai, bet ir visiems Lietuvos piliečiams. Lietuvos trispalvė mus vienija, atskleidžia mūsų vertybes, vėliava parodo, kad tai – šalis, kurią mes mylime, primena, kaip šauliai, tam tikru laiku už šią trispalvę aukojo savo gyvybes. Reikia vertinti šį prisiminimą, parodyti dabartinį ryžtą, kad už vėliavos, kaip mūsų valstybingumo ženklo, taip pat stovi šauliai, kurie yra ne šiaip sau apsivilkę uniformas, o pasiryžę prireikus ginti tėvynę“, – kodėl svarbu paminėti Lietuvos vėliavos dieną, kalbėjo Vakarų (Jūros) šaulių 3-iosios rinktinės 305 kuopos vadas Mindaugas Čičiūnas.

Lietuvos vėliavos iškėlimas karo Ukrainoje kontekste gyventojams – dar svarbesnis. „Šiame kontekste vyksta du labai svarbūs dalykai: atgimsta ir pati Ukrainos tauta, išryškėja mūsų pačių tautos suvokimas išlaikyti savo valstybę, turėti ją. Žmonės turi galimybę pasirinkti. Ankščiau, jeigu šauliai ką nors pasakydavo apie krašto gynybą, kai kurie replikuodavo: „Ai, juos vėl puola rusai“. Prasidėjus karui, to nebeliko“, – situaciją nusakė M. Čičiūnas.

Per minėjimą iniciatyva pasidžiaugė ir Kretingos rajono meras Antanas Kalnius: „Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad šaulių iniciatyva Kretingoje kuriame naują tradiciją. Prasminga tęsti tai, ką drąsiai 1919-aisiais pradėjo Lietuvos savanoriai. Ir nors tąkart virš Gedimino pilies iškeltai trispalvei buvo lemta plazdėti tik kelias dienas, tikiu, kad, nepaisant visų tenkančių išbandymų, mūsų tautos laisvė nepalaužiama ir gyvuos amžinai.“

Nuleista Lietuvos vėliava perduota saugoti Vakarų (Jūros) šaulių 3-iosios rinktinės 305 kuopai. Naujoji trispalvė Kretingoje iškilmingai pakelta skambant Lietuvos himnui, kurį atliko Kretingos kamerinis choras „Kristale“.

Per ceremoniją naująją vėliavą pašventinęs Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švenčiausiajai Mergelei Marijai parapijos klebonas šaulys Paulius Saulius Bytautas, kreipdamasis į susirinkusiuosius, akcentavo, kad, kol tautoje gyva atmintis, jos laisvės dvasia niekada nebus palaužta.

Lietuvos vėliavos dienos minėjimo ir vėliavos pakeitimo ceremonijoje dalyvavo Kretingos 305 kuopos garbės šauliai, šauliai ir jaunieji šauliai. Susirinkusieji renginį pabaigė giedodami giesmę „Lietuva brangi“.

Lietuvos vėliava, kaip laisvos Lietuvos simbolis, pirmą kartą buvo iškelta 1919 metų sausio 1 d. Gedimino pilies bokšte Vilniuje. Tąkart ją iškėlė Lietuvos savanorių grupė, vadovaujama Vilniaus miesto komendanto Kazio Škirpos.

Keliama tris kartus

Lietuvos valstybinė vėliava prie visų gyvenamųjų namų, verslo ir kitų įstaigų privalo būti iškelta tris kartus per metus – valstybės švenčių dienomis: Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną ir Liepos 6-ąją – Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną. Trispalvę reikia iškelti 7, o nuleisti 22 valandą.

Lietuvos vėliavą galima iškelti ir kitomis dienomis ar net ištisus metus, tačiau jai negali būti rodoma nepagarba.

Lietuvos valstybinė vėliava turi atitikti vėliavos etaloninį atvaizdą ir matmenis. Tai reiškia, kad audeklas turi būti sudarytas iš trijų lygių horizontalių spalvų juostų: viršutinės – geltonos, vidurinės – žalios, žemutinės – raudonos. Vėliavos audeklo pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5.

Trispalvė turi būti tvarkinga ir nenublukusi. Kai Lietuvos valstybės vėliava iškeliama vertikaliai, kairėje pusėje (žiūrint iš vėliavą stebinčio žmogaus perspektyvos) turi būti geltona juosta, viduryje – žalia, dešinėje – raudona.

---

1919 m. sausio 1 d. Gedimino pilies bokšte Lietuvos trispalvę kaip laisvos Lietuvos ženklą iškėlė Lietuvos savanorių būrys. Pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, o po to savanoriai sudainavo Lietuvos himną.

1919 m. sausio 6 d. Vilnių užėmę bolševikai nuo trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną. Antrą kartą Lietuvos trispalvė suplevėsavo 1920 m. rugpjūčio 26 d., kai į Vilnių sugrįžo Lietuvos kariuomenė. Tačiau tų pačių metų spalio 9 d. Vilnių užgrobė „želigovskininkai“ ir lietuviška trispalvė vėl buvo nuplėšta.

Trečią kartą Lietuvos trispalvė iškelta virš Gedimino bokšto tik 1988 m. spalio 7 d. ir nuo to laiko tebeplevėsuoja iki šiol.

Parengė Edita KALNIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas