Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Ginklai iš Kretingos muziejaus – į Kauno karo muziejų

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Naujienos
  • 2022-11-25

Daugiau kaip metus trukusioje Kretingos muziejaus ginklų paėmimo istorijoje netrukus bus padėtas taškas: iš 102 pernai iš muziejaus fondų paimtų ginklų, šaudmenų ir amunicijos, išvežtų į Klaipėdos apskrities policijos komisariatą, 85 ginklus muziejus ketina perduoti Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejui.

Teisėsaugos žinia šokiravo

Pernai daugumą šalies savivaldybėms priklausančių muziejų ištiko savotiškas šokas – pasikeitus teisės aktams, teisėsaugos institucijos privalėjo patikrinti, ar muziejuose saugomi šaunamieji ginklai, šaudmenys atitinka Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostatas: ar įstaigos turi leidimus juos laikyti, ar pažymėti identifikavimo numeriais, ar jiems laikyti įrengtos specialios saugyklos.

„Istorija su ginklais iš pradžių šokiravo, buvo labai netikėta. Ir jau, prisipažinsiu, nusibodo. Gal Dievas duos – „atsikvitavosime“ su tais ginklais, perduodami juos specializuotam Karo muziejui, ir nukris rūpestis“, – atviravo Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė, nuosekliai priminusi nesenus įvykius, kai iš Kretingos muziejaus saugyklų teisėtvarkos pareigūnai paėmė ir į Klaipėdos apskrities policijos komisariatą išvežė 102 vienetus – ginklus, amuniciją, šaudmenis.

Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, nes, kaip ir daugelyje kitų šalies muziejų, ginklai buvo laikomi neturint specialių leidimų, nesant įrengtų saugos priemonių – seifų, saugyklų, apsauginės signalizacijos. Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro specialistai paimtus ginklus, šaudmenis ir amuniciją ištyrė, įvertino ir priskyrė pagal pavojingumą atitinkamoms ginklų kategorijoms A, B, C pagal tai, iš ko ginklas pagamintas, kokios jo dalys, kalibras, užrakto pavojingumas ir pan. Ginklai pateko pas specialistus, kurie juos deaktyvavo.

Pasiliks 16 vienetų

„Šiemet vasarą gavome pranešimą, kad ikiteisminis tyrimas nutrauktas, nes nenustatyta nusikalstama veika. Muziejus buvo įpareigotas apyvartoje draudžiamus naudoti ginklus laikyti ypač apsaugotus. Tačiau iškeltos sąlygos reikalauja atitinkamų investicijų ir nemažų. Nesant lėšų, priėmėme sprendimą perduoti specializuotam muziejui, nes antraip iš komisariato ginklai būtų perduoti Ginklų fondui, o šie, turbūt, juos utilizuotų“, – pasakojo V. Kanapkienė.

Kretingos muziejus ketina pasilikti 16 vienetų istorine prasme pačių vertingiausių ginklų, atspindinčių tam tikrų laikotarpių karybos procesus, susijusius su turima muziejaus ekspozicija.

V. Kanapkienė išsamiai papasakojo apie būsimą procesą: „Pasitarę muziejaus taryboje ir su Karo muziejumi, teikėme prašymą steigėjui – Kretingos rajono savivaldybei, kad leistų ginklus perduoti Karo muziejui. Tikimės, gavę jos pritarimą, nurašyti ginklus iš savo muziejaus fondų – tuomet jie tampa nebe vertybe, ir kreiptis į Kultūros ministeriją. Karo muziejus vėl iš naujo turės eksponatus inventorizuoti ir įtraukti į savo fondus. Tuomet vėl turėsime kreiptis į policijos komisariatą, kad leistų saugiai išgabenti ginklus į Kauną.“

Kretingiškių dovaną priims noriai

Paklausta, ar Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejus, beje, įsteigtas mūsų kraštiečio generolo Vlado Nagiaus-Nagevičiaus, noriai priims ginklus, V. Kanapkienė atsakė: „Kaipgi nenorės? Ginklai sutvarkyti – inventorizuoti, suskaitmeninti.“

Jos žodžiais, ginklai Kretingos muziejuje buvo sukaupti nuo jo įkūrimo pradžios – 1935-ųjų. „Nė vienas per tą laiką neiššovė, tačiau tokie yra saugos reikalavimai, ir mes privalome jų paisyti. Turiu pastebėti, kad su Klaipėdos apskrities policijos komisariato darbuotojais visą tą laiką vyko supratingas bendradarbiavimas“, – atviravo muziejaus vadovė.

Iš Kretingos dvaro parko į Vytauto Didžiojo karo muziejų dar prieškariu yra iškeliavęs ir „Nykštukas“ – skulptūra nuo fontano, dabar puošianti Karo muziejaus prieigas.

---

Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas nusprendė perduoti Kretingos muziejui, perdirbant į visiškai netinkamus naudoti, šiuos ginklus: kulkosvaidį DP-27; pistoletus-kulkosvaidžius PPD-40, PPS-43, MP40; rankinę granatą F-1; revolverį „Lefaucheux“; karabiną „Mosin“; šautuvus „Walther“ ir „Sauer“; revolverį ME 3 Magnum 6R.

Taip pat perduoti 6 vienetai D kategorijos ginklų, kurie pripažinti visiškai netinkamais naudoti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas