Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Dailininkas, poetas, muzikantas Gediminas Bytautas parodoje „Bundantys pasauliai“ Palangos viešojoje bibliotekoje.

Palangoje šiuo metu gyvenantys bei kuriantys ir kasdien dėl augintinių į sodybą Klibiuose užsukantys kūrėjai Gediminas Bytautas ir Odilė Norvilaitė-Bytautienė savo kultūrinį gyvenimą vis dažniau perkelia į Kauną. Ir tai vyksta dėl kelių priežasčių. „Dar metų pradžioje sulaukiau žinios, kad esu priimtas į Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungą. Tai yra didelė garbė ir privilegija, bet kartu ir atsakomybė – savo kraštui atstovauju ir kaip rašytojas“, – teigė G. Bytautas, kuriam Lietuvos Respublikos kultūros ministerija yra suteikusi meno kūrėjo statusą. Šio įvertinimo rašytojas, dailininkas, muzikantas siekė nuosekliai, sistemingai savo kūrybą pristatydamas ne tik pajūrio krašte, bet ir visoje Lietuvoje.

Taip jau sutapo, kad Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjunga (LNRS), kuriai vadovauja medikė poetė Dalia Buragienė, šios kūrybinės sąjungos ženklelį ir pažymėjimą naujam nariui įteikė per Vasario 16-osios minėjimą Kaune. „Tai man buvo dviguba šventė: supratau, kad jau esu ne tik Kretingos, Palangos ar Klaipėdos, bet ir Kauno kultūrinio gyvenimo dalis“, – kūrėjas teigė nuo šiol jaučiąs pareigą savo kūrybinėmis idėjomis, naujienomis dalintis su bendraminčiais, juolab kad yra pakviestas dalyvauti LNRS valdybos veikloje, nežiūrint, kad jis – jauniausias šios kūrybinės sąjungos narys.

G. Bytauto sutuoktinė O. Norvilaitė-Bytautienė neabejojo, kad vyras jai taip pat atvėrė kelią į LNRS: kūrėja šiuo metu intensyviai dirba prie detektyvinio istorinio romano, kurio viena siužetinių linijų sugulė į jųdviejų bendrą kūrinį „Epitafija užmirštai Kauno istorijai“ – šis kartu, dviese, sukurtas eilėraštis buvo nominuotas literatūriniame konkurse „Lygiadienio giesmė“, ir tai labai nudžiugino kūrėjus: „Mums tai – netikėta, vis dėlto buvome vertinami profesionalių poetų, kuriuos, pasirodo, ir nustebinome bendra kūryba.“

Beje, šio žanro, jeigu taip galima pavadinti kūrybą duetu, sutuoktiniai nežada atsisakyti, ir keletas tokių eilėraščių, sakė, būtinai pateks į G. Bytauto šiuo metu spaudai rengiamą ketvirtąją poezijos knygą, kurią mintyse kūrėjas pavadino „Vizijos“.

Apskritai, sutuoktinių gyvenime kūrybos dviese yra daug: šiuo metu šeima kuria ir įrašo muzikos albumą „Planetų efemeris, elektroninė muzika“ – Odilė dainuoja, Gediminas kuria muziką ir dirba ties įrašymo įranga. „Gana įdomu muzikuoti kartu, vyras man sako, kad galiu dainuoti, kas patinka ir kas tuo metu atitinka mano nuotaiką. Ne visada lengva prisiversti sėsti prie mikrofono, bet vienaip ar kitaip – tai vėlgi naujas kūrybinis procesas“, – kalbėjo O. Norvilaitė-Bytautienė, kartu su vyru pasidžiaugusi ir Jungtinėse Amerikos Valstijose ne per seniausiai išleistu singlu „Marsietis“ – ši šalis kūrėjus žavi savo tvarka, kai kalbama apie autorines teises: viskas aišku, paprasta, su kūrėjais tvarkingai atsiskaitoma. G. Bytautas kuria muziką, dainas, kurios skiriasi nuo įprastų: šio kūrėjo muzika yra išskirtinai moderni, šiuolaikiška, – ant scenos tokios nepateiksi, bet ji – iliustratyvi ir ją galima pasitelkti kuriant vaizdinius. O įrašomas albumas jau bus trečiasis.

Sutuoktiniai dažnai neatsiejami ir dailėje: kartu tapo, kartu eksponuoja savo darbus. G. Bytauto pastebėjimu, Palanga, kaip ir visa šalis, po koronaviruso pandemijos kratosi sąstingio, visi pasiilgę kultūros renginių be apribojimų, noriai juose dalyvauja. Bendra sutuoktinių dailės darbų paroda buvo eksponuojama Palangos miniatiūrų galerijoje, kurią jie įvardino kaip unikalią galimybę eksponuoti savo darbus – miesto gyventojai ir svečiai juos gali stebėti visą parą. Nors Gediminas ir Odilė labiau linkę tapyti didelių dydžių drobes, savo „arsenale“ turi ir miniatiūrų, kurias pavyko sėkmingai pritaikyti neįprastai ekspozicijai. Kūrėjų tapybos darbai keliauja iš vienos parodos į kitą – vienu metu balandį–gegužę veikė kelios darbų parodos Mažeikiuose, Kaune, Palangoje, Plungėje, jau planuojamos kitos. Vienu sykiu, neslėpė G. Bytautas, iš turimų darbų būtų galima surengti net šešias parodas.

Gerą įspūdį Gediminui ir Odilei paliko Kaune, Girstupio filialo bibliotekoje, surengta grafikos darbų paroda „Meta-postmodernizmas / šiuolaikinė grafika“, per kurią buvo pristatyta ir žodinė kūryba. „Mus maloniai nuteikė Seimo nario Aurelijaus Verygos ir jo patarėjos Vaidos Pranarauskaitės dėmesys. Pastebėjome, kad po jų apsilankymo parodoje suaktyvėjo domėjimasis mūsų kūryba“, – neslėpė kūrėjų pora.

Gyvendami išskirtinai intensyvų kūrybinį gyvenimą G. Bytautas ir O. Norvilaitė-Bytautienė sakė, kad jiems niekada nekyla ginčų dėl meno ir kad jie niekada nevengia savo kūrybos sklaidos. „Nelieka tikslo kurti, jei to neparodysi, neatskleisi žmonėms, – įsitikinęs Gediminas, o jam paantrinusi Odilė teigė, kad kūryba neleidžia užsisėdėti. – Jeigu kas mūsų kūrybos ir nepriima, nestresuojame – mums svarbu, kad nuolat esame kūrybos procese.“

---

Dailininkas, poetas, muzikantas universalus meta-postmodernistas Gediminas Bytautas gimė 1988 m. liepos 14 d. Klaipėdoje. Dviejų poezijos knygų „Mano paties evangelija“ (2007 m.), „Už stiklo sienų“ (2011 m.) ir poezijos knygos-paveikslų albumo „Melancholijos“ (2021 m.) autorius. Yra išleidęs du muzikos albumus „Nonexistence of Existence“ (2013 m.) Rusijoje ir „World will disappear“ (2021 m.) Amerikoje, taip pat, keturis singlus „Midnight dance“ (2020 m.), 2021 m. – „Kai nutyla gamta“, „Šlamėkit, Ąžuolai“ ir kartu su žmona Odile – „Black Cat“ Amerikoje. Surengęs 38 personalines, grupines ir duetines parodas.

Vienintelis Lietuvoje, dirbantis išskirtine grafikos technika – specialiais markeriais ant drobės. Sukūręs naują stilių, naują kūrybos metodą, kurį meno kritikai įvardino kaip meta-postmodernizmą, tai yra personalizuotą abstrakciją, kuriai manierą ir gyvybę suteikia kūrėjo asmenybė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas