Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Salantuose – originalus muzikinis gatvės spektaklis

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kultūra
  • 2022-05-24
Ispanų režisieriaus Adriano Schvarzsteino (antras iš kairės) suburti aktoriai įkūnys tarpukario Salantų gyventojus – duonos pardavėją, batų valytoją, emigrantą, kiosko savininką ir kt.

Kretingos rajono Salantų kultūros centras birželio 3 dieną 10 val. pristatys originalų renginį – muzikinį gatvės teatro spektaklį „Gekumen“ („Sugrįžo“) jidiš kalba. Spektaklis prasidės Salantų turguje (iš Turgaus aikštės pusės), vėliau persikels į Salantų kultūros centrą.

Tai yra pirmais projekto „Skambantys Salantai: muzikinės provokacijos“ renginys, kurį miesto žmonėms ir svečiams parodys VšĮ „Senųjų menų studija iš Vilniaus.

Tarpukaryje ant miesto akmenuoto „brukio“ gyvavusi žydiškoji kultūra buvo visiškai nušluota Holokausto. Todėl šiuo projektu, pasak Salantų kultūros centro renginių organizatoriaus Aurimo Rapalio, bus siekiama nors vienai dienai gražinti sunaikintus kultūrinius atspindžius, nors šį kartą – po dešimtmečių ir jau ant asfaltu paklotos gatvės. Spektaklis „Gekumen“ visuomenei pateiks istorijos vingiuose išsitrynusius Lietuvos žydų kultūros momentus, tuo skatinant visuomenės atvirumą bei jautrumą. „Muzikinio gatvės teatro projekto tikslas – atgaivinti ir šiuolaikiškai pristatyti Lietuvos tarpukario kultūrą, kurioje svarbų vaidmenį atliko žydiškoji tradicija. Žydų kultūrinis-muzikinis paveldas, klezmer muzika pateikiama plačiajai visuomenei Europos muzikiniame kontekste prieinamu ir patraukliu būdu, o muzikinis turinys apima ne tik sefardų, jidiš, klezmer ar žymiausio lietuvių žydo atlikėjo – Danieliaus Dolskio muziką, bet ir senąją ispanų, italų muziką, kuri padeda išryškinti mūsų kultūros universalumą. Interaktyvus spektaklio formatas – kartu su publika istoriją pasakojantys atlikėjai, neatsiribojantys nuo žiūrovo, taip paversdami juos spektaklio, o kartu ir mūsų miesto istorijos dalimi“, – taip šį inovatyvų gatvės spektaklį apibūdino A. Rapalis.

Spektaklį sukūrė tarptautinė aktorių komanda iš Lietuvos ir Ispanijos, vadovaujama visame pasaulyje žinomo ispanų gatvės, teatro ir operos režisieriaus Adriano Schvarzsteino, kuris Lietuvoje dirba jau ne pirmus metus. Pastatęs ne vieną įsimintiną pasirodymą, 2016 metais kartu su aktore Jūrate Širvyte-Rukštele pristatė gatvės teatro spektaklį "Arrived", su kuriuo apkeliavo 19 pasaulio šalių. Šis spektaklis buvo parodytas gegužės pradžioje ir Kretingoje, tarptautiniame festivalyje „Atžalyno scena – 2022“.

Šįkart režisierius išsikėlė uždavinį atgaivinti atmintį, kuomet žydai sudarė didelę Lietuvos gyventojų dalį, o Vilnius buvo svarbus Europos žydų kultūros miestas. A.Schvarzsteinas siekė sukurti muzikinį gatvės teatro projektą „Gekumen“, kuris emociškai ir vizualiai sugrąžintų bei priartintų spektaklio žiūrovą-dalyvį prie tarpukario Lietuvos žydiškos kultūros bei humoro. Spektaklyje dalyvauja vokalistas Nerijus Masevičius, išilginėmis fleitomis bei viduramžių arfa grojanti muzikantė Ieva Baublytė, gitaristas bei liuto forte atlikėjas Saulius S. Lipčius, akordeono virtuozas Tadas Motiečius, šokėja bei aktorė Jūratė Širvytė-Rukštelė. Atlikėjai įkūnija tarpukario Lietuvos miesto gyventojus: duonos pardavėją, batų valytoją, spaudos kiosko savininką, sugrįžėlį emigrantą, gydytoją ir kt. Visi šie personažai palydi žiūrovą į kupiną emocijų, skonių ir kvapų, muzikinę kelionę. „Aš kuriu savo spektaklio dramaturgiją ir išgalvoju personažus, prisimindamas realų žmogų... Nepaisant dokumentinio scenarijaus konteksto, mes kuriame teatro spektaklį, kuriame fantazija, absurdas ir komedija – svarbiausi mūsų palydovai. Kaip ir gyvenime“, – teigė spektaklio režisierius A. Schvarzsteinas.

Spektaklis, kurį iš dalies parėmė ir Kretingos rajono savivaldybė, žiūrovams bus nemokamas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas