Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tarptautiniai savanoriai renkasi ir Kretingą

  • Edita KALNIENĖ
  • Kuprinė
  • 2022-03-25

Dienos veiklos centro direktorė savanorių mentorė ir tutorė Birutė Viskontienė (kairėje) su 23 metų savanore iš Sakartvelo Katerina Chkhvimiani.

Situacija dėl savanorystės mūsų rajone gerėja. Jaunimas vis dažniau renkasi savanorystę, o norinčių priimti savanorius įstaigų vis daugėja. Šiuo metu jau yra 6 akredituotos įstaigos, galinčios priimti savanorius Kretingos rajone, ir viena – Dienos veiklos centras, akredituotas priimti tarptautinius savanorius. Šiuo metu jame savanoriauja 23 metų mergina iš Sakartvelo Katerina Chkhvimiani, prieš kelias dienas atvyko ir savanorė iš Ukrainos.

Sudomino lietuvių kalba

Vos susitikus mergina nustebino: ji Lietuvoje – gana trumpą laiką, tačiau jau neblogai kalba ir supranta lietuvių kalbą. „Mano sesuo ir brolis dirbo Lietuvoje, brolis vis dar gyvena čia. Sesuo nuolat pasakodavo apie šią šalį, ir aš panorau atvažiuoti čia“, – pasakojo Katerina.

Prieš pradėdama savanoriauti Dienos veiklos centre Kretingoje mergina į Lietuvą buvo atvykusi ir ankščiau. Ji Vilniuje lankė lietuvių kalbos kursus, kur ir pramoko mūsų kalbos. „Kai studijavau Sakartvele anglų kalbos bakalaurą, viena pasirenkamų kalbų buvo lietuvių. Lietuvių kalbą dėstė lietuvis, vesdavo tikrai įdomias paskaitas apie jūsų šalies kultūrą, kalbą ir pan. Tai mane dar labiau sužavėjo“, – kodėl savanoriauti pasirinko Lietuvą įvardijo Katerina.

Po studijų mergina nusprendė pasirinkti laisvus metus ir savanoriauti. Taip ji atsidūrė Dienos veiklos centre, kur dirba su mažiau galimybių turinčiais žmonėmis. „Mano kaimynė buvo moteris, serganti Dauno liga. Man labai patiko su ja bendrauti, todėl norėjosi savanoriauti socialinėje srityje“, – atskleidė K. Chkhvimiani.

Dienos veiklos centre savanorė padeda organizuoti veiklas, dalyvauja jose. „Mes šokame, dainuojame, dėliojame dėliones, žaidžiame įvairius žaidimus“, – vardino ji. Savanoriai gali ir patys inicijuoti veiklas, pasitardami su savo mentoriais.

Katerina yra savanoriavusi ir ankščiau – Bulgarijoje kaip savanorė ji praleido du mėnesius.

Merginos teigimu, savanorystė suteikia neįkainojamos patirties: „Esu aktyvi, todėl norėjau įgyti daugiau darbo patirties, plėtoti savo asmeninius įgūdžius.“

Katerina Dienos veiklos centre savanoriaus metus. „Po to turiu daug planų. Ką tiksliai veiksiu,nežinau, bet gali būti, kad tęsiu magistro studijas ir studijuosiu socialinį darbą“, – atskleidė pašnekovė.

Įstaigos – tobulėja

Kretingos mieste ir rajone Dienos veiklos centras yra viena tų įstaigų, kurioje jau kelerius metus aktyviai vykdoma bendra veikla su nacionaliniais ir tarptautiniais savanoriais. Pirmieji savanoriai įstaigoje duris pravėrė prieš gerą dešimtmetį. „Tai buvo pavieniai asmenys, ieškantys savęs įprasminimo veiklos, noro dalintis savo talentais“, – kalbėjo Dienos veiklos centro direktorė savanorių mentorė ir tutorė Birutė Viskontienė.

Vėliau LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija įstaigą akreditavo nacionaliniams ir tarptautiniams savanoriams priimti. Taip nuo 2018 m. Dienos veiklos centre savanoriauja ilgalaikiai savanoriai, kurių veikla trunka 12 mėnesių. Pagal įvairias programas jie jau buvo atvykę iš Ukrainos, Armėnijos, Turkijos, Sakartvelo.

Taip pat įstaiga dalyvauja ir kituose projektuose, kuomet į Dienos veiklos centrą trumpalaikei savanorystei atvyksta savanoriai iš Belgijos, Ispanijos, Vokietijos.

Savanoriauja ir jaunuoliai iš Kretingos, kitų Lietuvos miestų. „Mokiniai renkasi akredituotas valandas, kad po 6 mėnesių savanorystės gautų papildomą balo dalį stojamiesiems, – sakė B. Viskontienė. – Užklystantys savanoriai turtina mūsų kasdienybę savo talentais, palikdami įspūdį ir tęstinę draugystę.“

Šoko terapija

Dienos veiklos centro direktorė įsitikinusi, kad savanorystė padeda tiek įstaigai, tiek savanoriaujantiems žmonėms tobulėti: „Tarptautiniai savanoriai padeda „augti“. Su jais reikia dirbti 24 val. Jie yra ir iššūkis, ir pagalba mums. Savanorių dalyvavimas įstaigos gyvenime keičia ir įstaigos darbuotojus, skatina dalintis darbo patirtimi, būti lankstiems, mokytis kalbų, įvertinti savanorio talentą ir palaikyti jį“, – kalbėjo ji.

Anot Dienos veiklos centro direktorės, savanorystė įstaigoje yra institucinės brandos požymis: „Mūsų 20 metų darbo patirtis turi būti atvira. Dalijimasis žiniomis ir žmogiškumu yra naujas įstaigos brendimo etapas.“

Tuo pačiu ji įvardijo ir galimas priežastis, kodėl mūsų rajone yra tik viena akredituota įmonė dirbti su tarptautiniais savanoriais: „Kalba ir baimė nesuprasti atvykusių savanorių, manau, pagrindinė priežastis. Tačiau tai yra postūmis mokytis, ir neturėtume to bijoti.“

Kalbėdama apie savanorystę direktorė prisiminė ir pirmą kartą į Dienos veiklos centrą atvykusius tarptautinius savanorius. „Buvo įdomu. Tai tarsi šoko terapija. Turėjome išmokti būti lankstūs, nes pas mus pirmiausia atvyksta asmenybės su savo ambicijomis, lūkesčiais, o mes su jais turime pasidalinti patirtimi ir prisitaikyti prie kiekvieno atvykstančio, tapti jų mentoriais“, – tikino B. Viskontienė, pridūrusi, kad dirbant su savanoriais tenka mokytis mentorystės meno.

Situacija gerėja

2022-uosius metus Seimas paskelbė ne tik Jaunimo, bet ir Savanorystės metais. Iki 2020 m. pradžios savanoriškoje veikloje daugiausiai dalyvavo moksleiviai, studentai. Situacija pasikeitė 2020 m. kovą, nes nuo karantino paskelbimo į trumpalaikę ar ilgalaikę savanorystę įsitraukė vis daugiau žmonių.

Daugiausiai savanoriai renkasi šias sritis: darbas su vaikais vaikų dienos centruose, stovyklose, vaikų globos namuose, darbas su neįgaliaisiais ir panašiai. „Todėl daugiausia savanorių ir sulaukia Dienos veiklos centras, savanorių turėjo ir Šv. Antano dienos centras, jų savanorė 2021 m. buvo apdovanota per jaunimo apdovanojimus, ir darželiai sulaukia savanorių, bet šiek tiek mažiau, – vardino Jaunimo reikalų koordinatorė Inga Biliūnaitė-Rušinskė, pridūrusi, kad situacija rajone pastaraisiais metais pagerėjo. – Situacija dėl savanorystės gerėja, sunku pasakyti kodėl, nes, kai 2019 m. spalį pradėjau dirbti, savanorių nebuvo. Dabar, kai viešiname, siunčiame informaciją mokykloms, darome įvairius pristatymus ugdymo įstaigose, situacija tapo kitokia.“

---

Jaunimo savanoriška tarnyba (JST)

Tai intensyvi 6 mėn. trukmės savanorystės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m., kurios metu jaunuoliai 401 val. per mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje priimančioje organizacijoje.

JST programa – tai galimybė ne tik atrasti patinkančią veiklos kryptį, bet ir geriau pažinti save, ugdyti bendrąsias kompetencijas ir stiprinti pasitikėjimą savimi. Savanoriai, kurie įgyvendina daugiau negu 3 mėn. tarnybos, įgyja JST pažymėjimą – dokumentą, patvirtinantį tarnybos metu įgytus ar sustiprintus įgūdžius, tačiau tik 6 mėn. nenutrūkstama tarnyba užtikrina galimybę įgyti 0,25 stojamojo balo. 2021 m. stojimų metu buvo patvirtinti 341 jaunuolio JST pažymėjimai. Papildomu 0,25 balu už savanoriškas veiklas 2021 m. stojimuose pasinaudojimu 337 jaunuoliai (4 nacionalinė savanorystė, 7 tarptautinė savanorystė ir 326 – JST savanoriai). Savanoriauti Lietuvoje gali visi asmenys nuo 14 m. bet kurioje pelno nesiekiančioje organizacijoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas