Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
„Susigalvoju kokį nors šūkį – ir bėgte pirmyn!“ – atviravo Egidijus Šalkauskis.

„Jei gali eiti – niekada nevažiuok ir jei gali bėgti – niekada neik! – tai palangiškio pedagogo, bėgimo entuziasto Egidijaus Šalkauskio gyvenimo kredo. – Kodėl tokį pasirinkote? Kodėl manote, kad taip geriau?

– Nuostabu, kai gali judėti savo kūno varomas. Kai kiekviena kūno ląstele jauti, kad gyveni, kvėpuoji, pro akis bėgantys vaizdai lavina vaizduotę, o širdies tuk tuk vis dar sako „šiam pasauly dar pabūk“. Kodėl taip manau? Kartais gyvenime nutinka, kad gali prireikti ir važiuoti, ir būti vežamam. Tad, kol pats gali mėgautis judėjimo laisve, – mėgaukis!

– Kada „susidraugavote“ su sportu? Ar propaguojate sveiką gyvenseną apskritai?

– Su sportu „draugai“ esame nuo tada, kai iš vaikštynės pakilau ir supratau, kad kojos duotos judėti ir pažinti pasaulį. Futbolo kamuolio gainiojimai, tolimi pasivaikščiojimai nuo namų... vėliau išmokau minti dviratį, žiemos metu – šliuožti slidėmis, vėjo švilpesį ausyse ir greičio pojūtį pajausti pačiūžomis lekiant per užšąlusius laukus. O kur dar ledo ritulys, stalo tenisas, plaukimas kūdrose ir upėse... Su sveika gyvensena nesu susipykęs. Kartais būdavau radikalus – daug judesio ir tik augalinis maistas, lįsdavau į eketes ežeruose, buvau dažnas „Palangos ruonių“ žiemos maudynių dalyvis. Dabar į ledinį vandenį nepuolu, o valgau tai, ką noriu, tik po to už skrandžio malonumus „atsiskaitau“ bėgimo trasose... Jei koks cepelinukas, tai jo „kaina“ – 3–5 km.

– Ar esate ir kilęs iš Palangos?

– Esu kilęs iš gilios Žemaitijos, kur daug miškų, laukų, kalvų. O Palangoje irgi jau ne naujokas, artėju prie 30-mečio.

– Kas lėmė apsisprendimą tapti pedagogu? Ką esate baigęs?

– Dar vaikystėje daug laiko praleisdavau mokyklos bibliotekoje, kur manęs laukdavo nuostabus žinių pasaulis. Semdavau žinias ir dėliodavau į „lentynėles“ smegenyse: gal pravers, gal kam kitam patarsiu. Patiko kalbos, tarptautiniai žodžiai, faktai apie valstybes, gamtą, augaliją, gyvūniją. Ir va taip gyvenime susidėliojo, kad tapau geografijos mokytoju, nulėkęs į Šventaragio slėnį, į VPU (Visiems Patinkantį Universitetą), jei rimtai, – Vilniaus pedagoginį.

– Nuo kada dirbate Vlado Jurgučio progimnazijoje geografijos mokytoju? Kuo patrauklus pedagogo darbas ir būtent geografija? Kaip pavyksta sudominti mokinius?

– Palangos Vlado Jurgučio progimnazijoje – nuo XX a. pabaigos, o XXI a. pradžioje „integravausi“ ir Šventosios pagrindinėje mokykloje. Tad esu abiejų mokyklų geografijos mokytojas. Pedagogo darbas – tai kasdienė kūryba, nauji potyriai, iššūkiai, išbandymai. Nuostabus dalykas kartu augti su vaikais, matyti jų evoliuciją, brandą. Palyginimui: kaip lėliukė virsta gražiasparniu drugeliu, taip vaikas užauga socialiai brandžiu ir Tėvynei naudingu žmogumi. O geografija... Ji yra visur, kiekviename žingsnyje. „Geo“ (gr. kalba) – Žemė. Mes visi esame JOS vaikai. Gi negali būti neįdomu nežinoti, kodėl veržiasi ugnikalniai, dreba žemė, kodėl dieną keičia naktis, kodėl lakštingala čiulba, o kurmiui „rojus“ būti kuo giliau po žeme...

– Kaip spėjate suderinti tiesioginį darbą su pomėgiu bėgti? Ar turite ir daugiau pomėgių?

– XXI a. evoliucija lemia, kad vadinamojo tiesioginio darbo nebėra daug. Darbo yra, bet, taip sakant, kuris duoda pridėtinę vertę, – „ne prūdai“. Gyvename tokiu laiku, kad žinių yra visur pilna, tik turėk mobilųjį įrenginį... Reikia įgūdžių, kurie gyvenime būtų naudingi ir vertingi, tad mokyklos klasėje sėdėdamas gali jų ir neįgyti... Mano pomėgis judėti labai padeda –su vaikais einame į turistinius, sportinius žygius, plaukiame baidarėmis, „sveikesniais“ laikais vykdavome kopti į kalnus, tyrinėti urvų, rengdavome savaitės trukmės vasaros turiadas. Pomėgių yra daug, laiko yra mažai... Patinka mokytis užsienio kalbų, skaityti knygas, žiūrėti filmus, ne vieną dešimtmetį bendradarbiauju su Lietuvos laikraščių ir žurnalų redakcijomis, ruošdamas joms intelektualias pramogas – kryžiažodžius, išbrauktukus, sudoku. Bet pomėgis judėti (bėgti, eiti) iš viso turimo laisvalaikio atsiriekia labai daug... Stengiuosi mažinti – nelabai pavyksta. Šiais metais su Šventosios mokiniais prisijungėme prie respublikinio žingsnių iššūkio „Mokyklos EINA“ (programėlė Walk15). Tad čia visi tapome MOTYVUOTI judėti. Ir mums puikiai sekasi! Mažiau bevykstu į varžybas, labiau atsigręžiu į bėgimus miškais, laukais. Kažkada sumąsčiau, kad reiktų pėstute pereiti Latviją iš pietų į šiaurę. Pavyko! Susigalvoju kokį nors iššūkį ir – pirmyn.

Vykdžiau projektą APUS (Aplink pusiaują) – apibėgti Žemės pusiaują (40 075 km). Pakako septynerių metų. Kitas projektas „Non stop/500“ (buvau sumąstęs, kad bėgsiu 500 dienų (kasdien) be jokios pertraukos). Pavyko!

Ir tvarkant tremtinių kapus Sibire nepamiršau bėgimo – Jenisiejaus upės Tatyševo saloje nubėgau pusmaratonį... Giliai mane yra apžavėjęs bėgimas...

– Kaip į tai žiūri jūsų kolegos, mokiniai, šeimos nariai? Gal yra ir pasekėjų, palaikančių kompaniją?

– Savo pomėgio bėgti (eiti) primygtinai „nereklamuoju“, tad kolegos ir mokiniai tik pasidžiaugia ir paploja, šeimos nariai yra susitaikę, kad „kitaip nebus“, tad irgi palaiko, padeda pasiruošti svarbiems ar kitaip neįprastiems projektams. Pasekėjų yra – daug buvusių mokinių bėga ir ne tik trumpus atstumus, bet ir maratonus. O šiaip bėgimas... jei atvirai, tai vienišių sportas. Sunku būtų kompanijoje suderinti viską vienu ritmu – ir spartą, ir žingsnį, ir kvėpavimą. Bet, jei turime tikslą pabūti kartu, pabendrauti, tai bėgimas su kompanija „for fun“ labai tinka.

– Ar tiesa, kad savo gimtadienius įprasminate nubėgtais kilometrais? Nuo kada?

– Tokia mintis – kiek metukų, tiek kilometriukų – atėjo neseniai, kai stuktelėjo 50. Tuo metu Šventojoje buvo ką tik įrengtas stadionas, danga dar buvo asfaltas. Mintis – kažkiek bėgu, ir niekas kitas to negalės pakartoti, nes, kai bus paklota guminė danga, tai jau bus kita trasa... Ir... 202 ratai (rato ilgis – 250 metrų) – mano! Yra 50.50 km! Tai dabar jau taip kasmet. Tiesa, vienais metais buvo „apjėmęs“ tinginys, tad save motyvavau 5 dienas iš eilės bėgti po 25 km (atseit atvirkščiai 52...) Irgi pavyko.

– Kiek km nubėgote per pastarąjį gimtadienį? Kas palaikė kompaniją? Kur prasidėjo ir kur baigėsi trasa? Kiek laiko užtrukote?

– Šių metų gimtadienio bėgimas ypatingas tuo, kad pavyko prisikalbinti buvusį mokinį Beną Afarjancą, kuris ir dabar aktyviai sportuoja. Tad jau buvau ne vienas. Bėgom 54 km (tiek šiemet man sukako). Pradėjome Palangoje. Trasa driekėsi per Žibininkus, Joskaudus, Lazdininkus, Želvius, vėliau miškais – iki Laumių slėnio (prie Šventosios upės) ir sustojome „maitinėlėje“ – kavinukėje prie Lietuvos – Latvijos sienos. Toliau mūsų maršrutas driekėsi pro Būtingės naftos terminalą, Šventąją, Monciškes, Užkanavę, Kunigiškes ir finišavome Palangoje, „Baltijos“ pagrindinės mokyklos stadione. Starte mąstėme, kad būtų nuostabu „sutilpti“ į 7 val. Išmetus poilsio pertraukėles, trasoje užtrukome 6 val. 45 min. Taigi ir vėl... pavyko!

– Apie bendraminčius – kiek jų yra? Su bėgikais iš kitų vietovių, žinau, bendraujate, rezultatais dalijatės virtualiai. Kaip visa tai vyksta?

– Judesio bendraminčių yra pilnas pasaulis. Mane „seka“ ir aš „seku“ bėgikus iš Prancūzijos, Nyderlandų, Ukrainos, JAV, Latvijos ir, be abejo, iš Lietuvos. Įvykdžius projektą APUS, mąsčiau, ką čia dar? Ir subūriau šaunių bėgikų, ėjikų bei dviratininkų komandą „West Coast Lithuania“, kuri jau treti metai varžosi su kitomis valstybių komandomis prancūzų organizatorių sukurtoje „Squadeasy“ bėgimo programėlėje. Mūsų šaunią komandą sudaro daugiau nei 50 judesio mėgėjų. Tad ir bendraujame, ir vienas kitą palaikome, ir rezultatais dalijamės nenutrūkstamai. O kai susitinkame bėgimo renginiuose, tai džiaugiamės tokiomis pabuvimo kartu akimirkomis. Ir vadiname mes vieni kitus „bėgimo sesėmis“ ir „bėgimo broliais“. Socialiniuose tinkluose turime skirtingas pokalbių grupes, kuriose ir dalijamės viskuo – pradedant nuo kasdienių šeimos reikalų iki bėgimo treniruočių metodikos, traumų prevencijos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas