Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Geriausia dovana muziejaus ir amatų centro įkūrėjams Arūnui ir Daivai Dudėnams – tautinė juosta.

Penktadienį virš Darbėnų sparnais suplazdėję pašto karveliai toli nunešė žinią, kad čia, Vaineikių g. 8, atsidarė muziejus ir amatų centras, kuriame galima išvysti šimtus tautiniais raštais išmargintų juostų, rankšluosčių, lovatiesių, pamatyti siuvimo mašinų, antpirščių bei kitas kolekcijas, o taip pat susipažinti su lietuviškos ir ne tik lietuviškos tekstilės gamybos subtilumais.

Ir Darbėnų vėliavą įteikęs seniūnas Alvydas Poškys (dešinėje), ir prieš tai Kretingos vėliavą įteikęs rajono meras Antanas Kalnius sveikino (iš kairės) Arūną ir Daivą Dudėnus, įkūrusius muziejų.

Į muziejaus atidarymo iškilmes susirinkę svečiai, kurių dauguma vienaip ar kitaip padėdami jo įkūrėjams tekstilininkams Daivai ir Arūnui Dudėnams prisidėjo prie jo įkūrimo, pirmieji turėjo progos apžiūrėti jo ekspozicijas. Ekskursija prasidėjo nuo antrojo aukšto: skambant kanklininkės Vilijos Vitkauskienės atliekamoms melodijoms svečiai pasigrožėjo Beatričės Dudėnaitės vėlimo technika sukurtu Lietuvos žemėlapį su visais jo etnografiniais regionais vaizduojančiu pano ir pasuko į tris sales. Jose akys raibo nuo įvairiaspalvių tautinių juostų, kurių čia jau per 600, sudėtingais raštais išmargintų lovatiesių, subtilių lino rankšluosčių. Kiekvienoje salių ne tik šie tekstilės gaminiai, bet ir kiti mūsų tautos gyvenimo istoriją atspindintys eksponatai nuo klumpių, senovinių lygintuvų iki kraičio skrynių, lovų ir lopšių – viską sunku net išvardinti. Čia pat ir salantiškio Alioyzo Pociaus pagamintos dvejos audimo staklės – kaip sakė muziejaus ir amatų centro įkūrėjai D. ir A. Dudėnai, jos skirtos edukacijai. Vienerios, pasibaigus pandemijos ribojimams, kartu su kilnojamomis parodomis keliaus po muges, kitos nuolat bus muziejuje, ir abejomis bus galima ne tik demonstruoti, kaip yra audžiama, bet ir mokyti norinčiuosius pabandyti patiems išsiausti audinius.

Pirmojo aukšto edukacijos salėje – siuvimo mašinų kolekcija.

Pirmajame aukšte įkurdinta didžioji edukacijai skirta salė – pasak D. Dudėnienės, nuo kitų metų tikimasi čia sulaukti ir moksleivių, ir suaugusiųjų, besidominčių tekstile ir tradiciniu jos gamybos amatu, tad išankst pasirūpinta, kad edukacija galėtų vykti dviejose patalpose. Ją puošia siuvimo mašinų kolekcija, o stenduose galima išvysti siuvimo antpirščių, lėlių ir avelių, kurios yra tapusios savotišku Dudėnų verslo simboliu, kolekcijas. Dar vienoje erdvioje patalpoje skirta erdvė kavinei, kurioje, kai tik bus gauti visi reikalingi leidimai, darbėniškiai ir į muziejų atvažiuosiantys svečiai galės paskanauti ne tik kavos, arbatos, bet ir tradiciškų žemaitiškų patiekalų: kaip sakė šeimininkai, jie ketina svečius valgydinti skaniai, sočiai ir nebrangiai.

Juostų salėje – pernai pasiektą Lietuvos rekordą liudijantis diplomas.

Apžiūrėję ekspozicijas svečiai išgirdo atidarymo renginį vedusios Ingos Jurkštienės perskaitytą eiliuotą muziejaus įkūrimo istoriją – odę, kurioje buvo paminėti visi, prisidėję prie jo įkūrimo: kiekvienam jų D. ir A. Dudėnai įteikė padėkas. O visi atvažiavusieji – nuo Kretingos rajono mero Antano Kalniaus, Kultūros ir sporto skyriaus vedėjos Dalios Činkienės, Kretingos muziejaus vyr. muziejininkės – istorikės Danutės Šorienės, Darbėnų gimnazijos atstovų iki šeimininkų giminaičių ir bičiulių – akcentavo, kad tokio muziejaus ir amatų centro Darbėnuose tikrai reikėjo ir kad jis vertas būti įtrauktas į rajono ir ne tik rajono turizmo maršrutus. Kalbėjusieji ir sveikinusieji šeimininkus akcentavo ir tai, kad Dudėnų šeima – pavyzdys, kaip, turint idėją ir nuosekliai siekiant ją įgyvendinti, galima viską padaryti.

Nuskambėjus Klaipėdos muzikinio teatro solisto Kęstučio Nevulio muzikiniams sveikinimams prieš pereinant prie Vidos Viskontienės pagamintų žemaitiškų patiekalų degustacijos dar kartą prisimintas Dudėnų šeimos nueitas kelias nuo prieš daugiau nei dešimtį metų pradėtos rinkti tautinių juostų ir rankšluosčių kolekcijos iki muziejaus atidarymo.

Lietuvos audėjų meistriškumą iliustruoja lino rankšluosčių raštai.

„Norėtume išskirti kelis etapus. Pirmasis – prieš trejus metus Darbėnų gimnazijoje padedant direktorei Sonatai Litvinienei ir jos pavaduotojai Daivai Račkauskienei surengta paroda, kuriai buvome perdavę po 100 juostų ir rankšluosčių. Paskui po parodos Palangoje palangiškis balandininkas Reinoldas Liaudanskas paskatino mus siekti Lietuvos rekordo: pernai Lietuvos rekordų agentūra „Factum“ patvirtino, kad mūsų kolekcijos, kuriose tada buvo 292 austos juostos ir 300 rankšluosčių yra gausiausios šalyje. Ta proga atvažiavęs į Darbėnus mūsų pasveikinti meras A. Kalnius paragino mus imtis kurti muziejų ir labai mus palaikė. Patarimais, kur ir kaip kreiptis, padėjo Palangoje Šunų muziejų įkūręs Vytautas Kusas – jo paraginti parašėme projektą Kaimo plėtros fondui. Gavę finansavimą – 64 tūkst. eurų, kurių pakako įrangai ir baldams įsigyti, įdėję daug darbo ir papildomų lėšų, šiandien jau atveriame duris, ir tikimės, kad nuo Naujųjų metų galėsime plačiai atsiverti visuomenei – kol kas galime priimti tuos norinčiuosius apsilankyti, kurie išanksto užsiregistruos“, – pasakojo D. Dudėnienė, pridūrusi, kad yra labai dėkinga visiems, kurie eksponatais papildo jų šeimos kaupiamas kolekcijas, ypač bičiulei Violetai iš Vilniaus – šiuo metu juostų Dudėnų kolekcijoje jau per 600, o, kaip yra pasižadėta, kai juostų bus tūkstantis, šeima sieks Gineso rekordo.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas