Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Neleido luošinti medžių

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2021-06-25

„Kaip Kvecių gyvenvietės centre genimi palei elektros tinklus augantys medžiai, tokio košmaro nesu regėjęs, o ir kitur Europoje nepamatysi“, – įsitikinęs „Pajūrio naujienoms“ pluoštą nuotraukų iš įvykio vietos atsiuntęs verslininkas Pranas Varkojis.

Nudiria su visa žieve

Anot P. Varkojo, kadangi darbininkai pjūklais viršūnių nepasiekia, šakas įpjauna, o šios lūžta, skaudžiai nudirdamos medžio žievę. Tokį vandalizmo faktą matant, neabejingam žmogui sunku tylėti.

„Suprantama, medžius, kad šakos neliestų elektros tinklų, būtina genėti, bet ar vasara tam pats tinkamiausias metas? Be to, elektros tinklai gyvenvietėje buvo neseniai pakeisti – galėjo juos pakišti ir po žeme, bet Savivaldybei matyt tai per brangu. Pas mus nuolat žiūrima ne kad būtų geriau, o kad – pigiau, užtat ir gyvenam taip, kaip gyvenam“, – piktinosi P. Varkojis.

Kaip išsiaiškino Kretingos seniūnė Sigita Riepšaitė, ESO užsakymu, medžius Kvecių gyvenvietėje geni aplinkos tvarkymo darbus atliekanti Jurbarko įmonė „Dirginta“.

„Specialiai nuvažiavau pasižiūrėti, – keletas medžių tikrai negražiai atrodo“, – pripažino ji.

Bet įmonės „Dirginta“ vadovui Šarūnui Dirginčiui, regis, tai – nė motais. „Pajūrio naujienoms“ apie situaciją į kalbas jis nesileido, teigė, kad dirbama pagal techninę specifikaciją, darbai derinami su inžinieriais, šiems – viskas įtinka, o visiems geras niekada nebūsi.

Tačiau ESO ryšių su visuomene projektų vadovo Pauliaus Kalmanto nuomonė kategoriška: medžiai Kveciuose genimi nekokybiškai. Po P. Varkojo signalo darbai sustabdyti ir esą nebus priimti tol, kol užsakovas ir gyventojai rangovui nebeturės pretenzijų.

Medžius, pasak ESO atstovo, geriau genėti pavasarį, kai pumpurai dar neišsprogę, o gyvatvores – baigiantis vasarai, kai jos nustoja augti ir ruošiasi žiemai, bet natūralu, kad elektros tinklų apsaugos zonose tai daroma visais metų laikais. Pučiant stipriam vėjui, užklupus audrai, žliaugiant liūtims, esant snygiui, medžiai ir išvešėjusios jų šakos dažnai nutraukia laidus ar nuverčia atramas, dėl to nutrūksta elektros tiekimas. Nuosavybe priklausančiose teritorijose už šalia elektros linijų augančių medžių ir kitų želdinių priežiūrą atsakingi patys gyventojai. Sodinant medį, kuris augs netoli elektros linijų, kiekvienas iš anksto turėtų žinoti, koks ateityje bus to medžio aukštis ir kaip šakosis vainikas.

Trūksta žinių

Kretingiškės dendrologės Kristinos Baltaragienės teigimu, nėra metų, kad nebūtų nusiskundimų dėl nemokšiško medžių genėjimo arba dėl kertamų medžių miestuose ir miesteliuose.

„Ir ne be pagrindo. Matyt, šiuo klausimu trūksta Aplinkos apsaugos ministerijos paruoštų dokumentų. Akivaizdu, kad galiojančios aplinkos ministro įstatymu patvirtintos taisyklės dėl medžių genėjimo urbanizuotose teritorijose yra neveiksnios“, – įsitikinusi specialistė.

K. Baltaragienės žodžiais, dėl nežinojimo ir klaidingų įsitikinimų medžiai tampa ,,luošiais”, nesveikais, jų išvaizda sudarkyta, nekelia ir estetinio pasigėrėjimo.

Pamačiusi P. Varkojo atsiųstas nuotraukas, specialistė įtarė, jog medžiai taip galėjo būti darkomi nebe pirmus metus.

„Šakos tarsi išplėštos, pjauta vienu pjūviu su atplaišomis, nesilaikyta pjovimo atstumų, o palikti šakų ,,kelmeliai” – sudaryta puiki vieta puviniui įsimesti“, – apibūdino dendrologė.

Anot jos, tiesa, kad, genint vasarą, aktyvios vegetacijos laikotarpiu, medis lengviau užsigydo žaizdas. Bet genėti turi tik profesionalai, nes, kai medis su lapija, ne profesionalui sunku įžiūrėti, kurias šakas ir kur reikia pjauti. Kiekvienas medis – atskiras, unikalus. O genėjimas po elektros tinklais – ypač sudėtingas, išmanymo reikalaujantis darbas, kurio bet kas negali atlikti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas