Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar laikas buvo keisti Lietuvos krašto apsaugos ministrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Kūlupėniškis Karolis Margis, šiuo metu besimokantis koledže Nyderlanduose, teigė, kad jam patinka ten esantis brandumas ir liberalumas.

Buvęs Salantų gimnazijos mokinys kūlupėniškis Karolis Margis prieš metus „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ laidoje laimėjo daugiau nei 53 tūkst. eurų vertės prizą ir teisę mokytis vienoje geriausių pasaulio mokyklų UWC Mastrichte (angl. United World Colleges). Po pusmečio, praleisto Nyderlanduose, jaunuolis dalinasi savo pastebėjimais ir patirtimi.

Paklaustas apie laimėjimą, Karolis Margis atviravo, kad neslėpė savo džiaugsmo: „Kai laimėjau, net pačiam buvo sunku tuo patikėti. Suvokimas, kad ką tik pasikeitė tavo gyvenimas, yra sunkiai nusakomas. Buvo be galo daug džiaugsmo ir kitokių emocijų.“ Laimėjimas moksleiviui buvo neeilinis, jis tapo vienu iš 3–5 mokinių, kuriems kasmet suteikiama galimybė ir stipendija mokytis viename iš 18 jungtinių pasaulio koledžų.

Nyderlandai kur kas spalvingesni

Lygindamas mokymąsi Nyderlanduose ir Lietuvoje, vaikinas teigė pastebintis ir panašumų, ir skirtumų: „Negaliu sakyti, kad mokymas apskritai yra kitoks negu Lietuvoje. Mokomės pagal tarptautinio bakalaureato programą, kuri egzistuoja ir Lietuvoje: pavyzdžiui, pagal šią programą yra mokoma Vilniaus licėjuje, keliose kitose šalies mokyklose.“

K. Margio teigimu, tarp ugdymo programų Lietuvoje ir UWC koledže galima pastebėti nemenkų skirtumų: „Mokomės tik 6 dalykus, kuriuos patys pasirenkame. Pagal programą privaloma skirti tam tikrą valandų skaičių per savaitę savanorystei bei kūrybingumo ir sporto užsiėmimams. Mokiniai yra skatinami siūlyti ir įgyvendinti iniciatyvas, kurias mokykla finansuoja – Lietuvoje tai gana retas dalykas. Čia vyksta gerokai daugiau renginių. Galimybė susikoncentruoti į mėgstamus dalykus padaro mokymąsi kur kas smagesnį, o bendros veiklos, užsiėmimai ir iniciatyvos padeda sukurti bendruomeniškumo jausmą tarp bendramokslių.“

Prakalbus apie Nyderlandų ir Lietuvos skirtumus, pašnekovas teigė, kad didelio kultūrinio šoko nepatyrė, kadangi ir Nyderlandai, ir Lietuva yra Europos Sąjungos valstybės. Pašnekovas akcentavo, kad jam patinka ten esantis brandumas ir liberalumas: „Štai, pavyzdžiui, tokie atvejai, kaip Kretingoje, kur gimnazijos kapelionas išvadino mažumas „iškrypėliais“ čia tiesiog neįsivaizduojami, nes žmonės, ypač mano dabartinės mokyklos bendruomenė, suvokia, kad XXI amžiuje nei homofobijai, nei rasizmui, nei antisemitizmui ar panašiems dalykams vietos paprasčiausiai neturėtų būti. Beje, ir tarp mano bendramokslių yra įvairių mokinių. Įdomus faktas – neseniai mokyklos atlikta apklausa parodė, kad per 20 procentų mokinių čia priklauso LGBT+ bendruomenei ir juos pažinus supranti, kad jie tokie patys žmonės kaip ir visi.“

Moksleivio manymu, Lietuvoje būtų naudinga mokinius labiau įtraukti į popamokines veiklas, skatinti juos mąstyti globaliai ir padėti jiems jaustis mokyklos dalimi. „Ne paslaptis, kad daugelyje mokyklų, ne tik Lietuvoje, o ir visame pasaulyje, yra daug mokinių, kurie eina į mokyklą labiau iš reikalo negu iš malonumo“, – svarstė kūlupėniškis. Jis taip pat palygino mokinių ir mokytojų santykius: ,,Pamenu, besimokant Salantų gimnazijoje mokiniai dažnai bijodavo klausti mokytojų, jeigu kas nors neaišku, kažkaip būdavo nejauku. Čia, koledže, mokytojai išlaiko glaudesnius santykius su mokiniais, į mokytojus yra priimta kreiptis vardu. Toks dalykas Lietuvoje sunkiai įsivaizduojamas.“

Mokymasis pandeminiu laikotarpiu

Vaikinas neslėpė liūdesio dėl susiklosčiusios pandeminės situacijos. Dėl karantino jam nuo pat mokslo metų pradžios iki dabar neteko pažinti Nyderlandų. „Čia yra daugybė apribojimų dėl koronaviruso, tad didžiąją dalį laiko praleidžiu mokyklos teritorijoje, bet nuoširdžiai tikiu, kad, jeigu vakcinacijos programa bus sėkminga, kitąmet turėsiu sąlygas atsigriebti ir Nyderlandus pažinti kaip reikiant“, – tikino K. Margis.

Jo teigimu, Nyderlanduose pandeminė situacija pastaruoju metu nelengva. Iki praeitų metų gruodžio mokymas vyko kontaktiniu būdu, o nuo sausio iki kovo pradžios mokymasis vyko per nuotolį. Moksleivis teigė, kad šis laikotarpis turi ir savų pliusų, ir minusų: ,,Pačiam ugdymui didelės įtakos karantinas neturėjo, bet psichologiškai visada maloniau mokytis kontaktiniu būdu. Antra vertus, dėl pandemijos atšaukti kai kurie mūsų egzaminai, tad nėra taip ir baisu. Kadangi esame internatinė mokykla, 200 mokinių gyvename mokyklos teritorijoje, tad socialinis gyvenimas labai nepasikeitė. Galima sakyti, kad mūsų mokykla yra tarsi vienas didelis namų ūkis.“

Vaikinas pridūrė, kad mokslai kol kas sekasi puikiai: ,,Didelių pasiekimų, kaip ir didelių nesėkmių nebuvo, bet žinant, kad visas mokymas vyksta anglų kalba, ko gero, labiausiai didžiuojuosi, jog pavyko sėkmingai integruotis.“

Pašnekovas neneigė, kad jau pasiilgo namų. „Kartais nustembu pagalvojęs, kad taip greitai prabėgo šeši mėnesiai ir mano naujoji mokykla man tapo antrais namais. Jaučiuosi gerai, bet pasiilgstu ir gimtųjų namų. Būtų keista nepasiilgti – namuose visada yra ko nors, ko nesinori palikti... Nors mano mokykloje yra galimybė kasdien mėgautis egzotišku maistu, kartais prisimenu, kad labai skanūs ir naminiai šaltibarščiai“, – su šypsena kalbėjo moksleivis.

Karolis Margis tvirtino, kad labai džiaugiasi, turėjęs galimybę mokytis būtent Salantų gimnazijoje. „Joje mane labai gerai išmokė anglų kalbos ir matematikos. Atvykęs į Nyderlandus atėjau į vienuoliktą klasę, nors pernai buvau devintokas, jaučiau skirtumą dėl matematikos užduočių lygio, bet kadangi Salantuose turėjau galimybę matematiką mokytis papildomai, čia peršoktos dešimtos klasės atsilikimo pavyko išvengti. Salantuose apskritai visi mokytojai ir auklėtoja man padėdavo, kiek reikėdavo, dėl to daug mano smagiausių prisiminimų yra susiję būtent su Salantais“, – pagyrimų Salantų gimnazijai negailėjo kūlupėniškis.

Karolis pasidalino ir savo ateities planais – juose yra ir Lietuva: „Manau, kad baigęs mokyklą stosiu į universitetą. Dar nežinau į kurį, bet mąstau apie studijas ekonomikos arba politikos srityse, o po studijų tikiuosi grįžti į Lietuvą.“

Viltė KNIEŽAITĖ

„P. n." akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas