Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Dėl suodžių dūmtraukiuose supleška namai

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Gaisrai
  • 2021-02-02

Kalbėti apie dūmtraukiuose pamirštus suodžius niekada nebus per daug: kaip sakė Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausioji specialistė Sandra Vasiliauskaitė, kasmet daugiau kaip 30 proc. individualių namų nukenčia būtent nuo gaisrų, kuriuos sukelia netvarkingos krosnys, dūmtraukiai ar jų eksploatavimo taisyklių pažeidimai. Pareigūnės duomenimis, vien per šių metų sausį Kretingos rajone kilo 14 gaisrų, 9 jų – būtent dėl nevalytų ar blogai išvalytų dūmtakių.

Nesaugu, o dar gresia ir baudos

Kaip teigė S. Vasiliauskaitė, prasidėjus šildymo sezonui ugniagesiams beveik kiekvieną parą tenka budėti šalia pastatų ir laukti, kol dūmtraukiuose išdegs suodžiai (kreozotas). Kreozotas – tai lipnus rudas skystis, degimo metu susidarantis dėl nekokybiškų malkų, blogos kamino traukos ar neteisingai eksploatuojamo šildymo katilo. Pagal Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles, suodžius iš dūmtakių ir krosnių privalu valyti prieš šildymo sezoną, o jo metu – ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius. Pavyzdžiui, jei dūmtraukis gerai išvalytas spalį, sausio mėnesį tai būtina pakartoti.

Dūmtraukiai, anot pareigūnės, privalo būti tvarkingi, iš išorės išbalinti, kad matytųsi aprūkę įskilimai. Už priešgaisrinės saugos taisyklių ir kitų priešgaisrinę saugą reglamentuojančių norminių aktų pažeidimus arba jų nevykdymą gresia bauda nuo 10 iki 100 eurų. Užterštas kaminas nesugeba pašalinti degimo metu išsiskyrusių degimo produktų, kurie slopina degimo procesą – malkos tuomet pradeda smilkti. Mažėja katilo temperatūra, ir, jei pasiekiama žemesnė negu 55–59 laipsnių, ant katilo sienelių susidaro kondensatas, dar sparčiau limpa suodžiai ir teršalai, kaminas teršiasi. Malkos smilksta, bet nešildo. Po ilgesnio laiko katilo sienelės pasidengia kreozoto sluoksniu, kuris labai paspartina metalo senėjimą.

„Pablogėjus kamino traukai, besikūrenantieji dažnai atidaro oro sklendę, taip padidindami oro kiekį į katilą. Katile pakyla temperatūra, ir kaminas gali užsidegti: pasigirsta nemalonus ūžesys, veržiasi kibirkštys ar net įsiplieskusi liepsna“, – sakė specialistė. Temperatūra galinti pakilti iki 900–1000 laipsnių. Tokiu atveju, jei dar dūmtraukis ar krosnių sienelės liečiasi prie degių sienų ar lubų, – gaisras namuose neišvengiamas. Būtina žinoti, kad namo perdangoje nuo vidinės kamino sienelės iki degiųjų konstrukcijų turi būti ne mažesnis kaip 38 cm nedegios medžiagos tarpas, o tarp kamino išorinės sienelės ir namo stogo degių konstrukcijų – ne mažesnis kaip 13 cm nedegantis intarpas.

Juodi tiršti dūmai – nelaimės pranašai

Pašnekovės teigimu, pasitaiko, kad, remontuodami senus pastatus, savininkai vietoje krosnių stato židinius, o kaminus palieka senus. Tačiau pamirštama, kad kamino skylė židiniui turi būti kur kas didesnė negu krosniai. „Jeigu į vieną dūmtraukį sujungti keli šildymo įrenginiai, juos kūrenant, kaminas labai įkaista, o jei dar ir dūmtraukis blogai įrengtas, galima tikėtis gaisro. Todėl į vieną dūmtraukį negali būti jungiamos daugiau kaip dvi krosnys“, – paaiškino specialistė.

Jos žodžiais, dar vienas dalykas, apie ką pamirštama remontuojant namus, – tapetai neretai priklijuojami prie pat krosnių ir dūmtraukių, o kartais netgi ir šie apklijuojami. Užkūrus krosnį, nuo karščio tapetai kaista, gelsta, o po kurio laiko ir užsidega. Jeigu ties krosnies pakura grindys medinės ar iš kitų degių medžiagų, privalo būti prikaltas ne mažesnis kaip 50x70 cm skardos ar kitos nedegios medžiagos lakštas.

S. Vasiliauskaitė akcentavo: jeigu, užkūrus krosnį ar židinį, dūmai pradėjo rūkti į patalpas, iš kamino kylantys dūmai yra juodi, blogai sklaidosi, turi daug suodžių dalelių, – tai jau rimtas įspėjimas, kad krosnį ir dūmtraukį išvalyti būtina nedelsiant. Užsidegus suodžiams, ugnį kūrykloje reikia kuo skubiau užgesinti, bet, kad neįvyktų sprogimas, jokiu būdu nepilant vandens. Gesinti tinka smėlis, druska arba miltelinis gesintuvas. Kad nebūtų traukos, ir ugnis negautų šviežio oro, krosnies ir peleninės dureles būtina sandariai uždaryti. Paskambinus skubios pagalbos tarnybų numeriu 112, bus atsiųsti ugniagesiai gelbėtojai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas