Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Savo sodybų ar daržo nebeįsivaizduojame be pomidorų. Kad užaugintume gerą jų derlių, būtina atkreipti dėmesį į keletą dalykų, vienas kurių – tinkamai parinkta sėkla.

Uždaroji akcinė bendrovė „Sėkluva“ sodininkams-daržininkams rekomenduoja auginti tokias pomidorų veisles, kurios maksimaliai yra pritaikytos prie mūsų klimato sąlygų: pomidorų augintojams, atsižvelgiant į šeimos poreikius, belieka tik atsirinkti, kokius pomidorus auginti – aukštaūgius ar žemaūgius, smulkiavaisius ar stambiavaisius, raudonus, avietinius, geltonus ar vis labiau į madą ateinančius tamsiavaisius. Sėklų pasirinkimą lemia ir tai, kaip auginsime pomidorus: atvirame grunte, šiltnamiuose, o gal – ant palangės ar balkone.

Mūsų klimato sąlygomis pomidorai į nuolatinę vietą yra sodinami daigais. Vadinasi, pirma sėjamos sėklos, iš jų išaugę daigeliai pikuojami, o sutvirtėję daigai sodinami į atvirą gruntą ar šiltnamį.

Norint išvengti pomidorų ligų, sėklų gamintojai ir pardavėjai rekomenduoja nepirkti sėklų iš atsitiktinių prekeivių, būtina pasidomėti veislės charakteristika, pasitarti su labiau patyrusiais daržininkais.

Patyrę pomidorų augintojai nerekomenduoja taupyti dirvožemiui, todėl geriau iškart pirkti pomidorų daigų auginimui skirtą arba universalų substratą. Sėjant būtina jį sudrėkinti ir dezinfekuoti.

Kada reikėtų sėti pomidorus? Kadangi pomidorų daigai iki sodinimo į nuolatinę vietą užauga per 45–50 dienų, sėjos laiką galima nesunkiai numatyti. Pomidorai daigams, skirtiems sodinti nešildomuose šiltnamiuose, sėjami kovo pirmą dekadą. Pomidorai, kurie bus auginami darže, sėjami kovo trečioje dekadoje. Pomidorai, skirti auginti šildomuose šiltnamiuose, sėjami vasario antroje pusėje. Pasėjus rekomenduojama ant indelio užsirašyti pomidorų veislę. Apskritai, užrašai – kokią veislę ir kada sėjome, sodinome, kaip sekėsi, kokio sulaukėme derliaus, sirgo pomidorai ar ne, koks buvo jų skonis ir pan. – yra vertingas dalykas, nes tai padeda ne tik sukaupti patirties, bet ir, metams einant, atsirinkti pačias geriausias veisles, nekartoti klaidų ir nesėkmių.

Pomidorų sėklos geriausiai dygsta esant 25–26 laipsnių šilumos. Pomidorams sudygus, jiems būtinas geras dienos apšvietimas. Naudojant specialiai paruoštą substratą, daigelių papildomai tręšti nereikia.

Į didesnius vazonėlius ar lovelius pikuojami pomidorai pasirodžius 2 tikriesiems lapeliams. Likus 10 dienų iki sodinimo į nuolatinę vietą, pomidorų daigus reikėtų pradėti grūdinti: praverti langus, išnešti į balkoną ar šiltnamį. Būtina sekti temperatūrą, kad daigų nesušaldytumėme.

Šiltnamiuose pomidorai įprastai sodinami gegužės pradžioje, praėjus šalnų pavojui, į atvirą gruntą – gegužės pabaigoje-birželio pradžioje, pagal fenologinį kalendorių – alyvoms pražydus.

Neverta sodinti pomidorų daigų su žiedais – jeigu jau taip atsitiko, kad daigai sukrovė žiedus, juos geriau išskinti: daigas sutvirtės, išaugins papildomai lapų, bus atsparesnis ligoms ir gausiau derės. Sodinant nereikėtų pomidorų sutankinti – tai irgi turi didelės reikšmės derliui: pomidorų daigai, atsižvelgus į veislių ypatumus, sodinami nuo 70 iki 90 cm atstumu: pomidorams reikia vietos plėstis, be to, jiems reikia saulės, negerai, jeigu pomidorai konkuruoja dėl drėgmės.

Pomidoras yra unikalus augalas – jis nebijo persodinimo, lengvai perneša negatyvius persodinimo veiksnius, greitai aktyvuoja augimo funkcijas naujoje vietoje. Jeigu daigai augdami patįso, nieko tokio – apgenėjus apatinius lapus, juos galima guldyti į žemę, taip suteikiant galimybę augalui išleisti papildomų šaknų.

Lauke pomidorai sodinami saulėtoje vietoje, svarbu, kad šalia neaugtų bulvės, nes ir pomidorai, ir bulvės serga tomis pačiomis ligomis. Prieš sodinant pomidorus, į dirvą reikėtų įterpti jiems skirtų trąšų, po pasodinimo pomidorai tręšiami praėjus 10–12 dienų, vegetacijos laikotarpiu – kas dvi savaites.

Pomidorus rekomenduojama kaupti, būtina reguliariai laistyti.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas