Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Koronavirusas rajone: liga nesitraukia

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2021-01-26

Penktadienį įvykusiame Ekstremalių situacijų komisijos (ESK) posėdyje buvo aptarta koronaviruso situacija mūsų rajone. COVID-19 liga vis dar nesitraukia: židinys liepsnoja Padvarių socialinės globos namuose, Kretingos ligoninėje nuolat gydoma apie 40 pacientų, iš kurių daugiau negu trečdaliui taikoma deguonies terapija.

Židiniai – dėl reikalavimų pažeidimų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kretingos skyriaus vedėja Dalia Jociuvienė ESK nariams pateikė dviejų savaičių – nuo sausio 8 iki sausio 21 d. – duomenis, kurie atskleidė, kokia iš tiesų situacija yra Kretingos rajone.

Per tas dvi savaites buvo patvirtinti 216 COVID-19 ligos atvejų, 11 jų patvirtinti kliniškai, kai šeimoje yra sergančių asmenų, kuriems kovido ligą pagal simptomus diagnozuoja šeimos gydytojas. Skaičiuojant 100 tūkst. gyventojų, mūsų rajono rodiklis – 577.

„Tebeliepsnoja kovido ligos židinys Padvarių socialinės globos namuose – įsižiebęs per Naujuosius, tęsiasi iki šiol. Per 14-a dienų nustatytas 41 ligos atvejis – susirgo 34 gyventojai ir 7 darbuotojai“, – kalbėjo D. Jociuvienė, kaip dar vieną židinių įvardinusi Salantų PSPC (pirmini sveikatos priežiūros centrą), kuriame aptariamu laikotarpiu susirgo 13 asmenų – 8 darbuotojai ir 5 pacientai. Diagnozuoti 67 atvejai, kai susirgusieji nežinojo, kur jie užsikrėtė, ir nėra susiję nei su paskelbtais židiniais, nei užsikrėtę darbovietėse.

Šeiminių atvejų buvo 43, tai yra, kai, susirgus vienam šeimos nariui, užsikrėtė ir kiti.

Dalis susirgimų užregistruoti įstaigose, įmonėse, tačiau tai – pavieniai susirgimai.

„Labiausiai neramina sergamumas globos įstaigose. Atlikus tyrimus, galima konstatuoti, kad tie židiniai dega arba rusena dėl darbuotojų, kai jie pažeidžia saugos reikalavimus. Tai, kas yra popieriuje, nebūtinai yra ir gyvenime, todėl įstaigų vadovus kviesčiau nuolat priminti, rengti praktinius užsiėmimus, kaip vis dėlto reikia laikytis saugos reikalavimų, jų nepažeisti“, – akcentavo D. Jociuvienė.

Antra, ką ji priminė – kad, nustačius kovido ligą darbuotojui, globos namų gyventojui, būtina apie tai kuo greičiau informuoti NVSC.

„Kuo greičiau gauname informaciją, tuo lengviau valdyti židinį. Vien susirgusiųjų atskyrimas nuo sveikųjų gali lemti židinio plėtojimąsi arba sustabdymą. Kartais trūksta darbuotojų, ir įstaigų vadovai, specialistai galvoja, kad viskas išsispręs savaime. Taip nėra. Įstaiga nedelsiant turi kreiptis pagalbos, ir tai, ką stebime, rodo, kad tokio operatyvumo nėra“, – kalbėjo NVSC Kretingos skyriaus vedėja, kurios pastebėjimu, situacija dėl kovido plitimo įtempta visoje Lietuvoje.

Ji tęsė mintį: „Susirgimų daugėja, vadinasi, reikia atkreipti dėmesį, įsivertinti ligos kelius, neleisti jai išplisti, o tam ir yra rekomendacijos dėl atstumų, saugos priemonių, maitinimo reikalavimų. Svarbu darbuotojų atsakomybė, nes globos įstaigos yra specifinės. O būna, kad lyg ir sloguoja, karščiuoja, bet į darbą eina. Juk slaugomo žmogaus artimieji gali kelti klausimą, kaip jis galėjo susirgti, jeigu neturėjo kontakto su išorės žmonėmis. Manau, kad darbuotojai atsipalaidavę, reikia dėl to padirbėti.“

Padvarių socialinės globos namų direktorė Rima Narmontienė pripažino, kad jos vadovaujama įstaiga gyvena labai sudėtingomis sąlygomis: kovido liga serga ir darbuotojai, ir gyventojai, į darbą, praėjusios savaitės duomenimis, negali ateiti 22 darbuotojai. Pritarusi, kad iš dalies koronavirusas plinta dėl darbuotojų, R. Narmontienė tarsi pasiteisino, kad globos namų kolektyvas padarė viską, kad būtų užkardytas kelias ligai plisti.

„Laikomės visų reikalavimų, gyventojai nevaikšto, nemigruoja iš aukšto į aukštą ir vieni pas kitus, sudarytos atskiros komandos, darbas suorganizuotas pamainomis, darbuotojai nuolat testuojami. Bet mes dirbame su psichinę negalią turinčiais žmonėmis, kuriuos yra gana sunku suvaldyti – sakykite, kaip reikia išaiškinti Alzheimeriu sergančiam žmogui, kad kaukę dėvėti būtina?“ – kalbėjo R. Narmontienė.

Kartena – „švari“

Situaciją Kretingos ligoninėje apibūdinusi šios gydymo įstaigos vadovė gydytoja Ilona Volskienė ją pavadino stabilia, ir tas stabilumas tęsiasi nuo Naujųjų metų. Ligoninė padidino lovų skaičių, ir šiandien čia gydoma apie 40 ligonių (penktadienį – 42, iš kurių 29, arba 71 proc., tiekiamas deguonis, 3 – intubuoti), kai sveikatos apsaugos ministro įsakymu, Kretingos ligoninėje turi būti ne mažiau kaip 35 lovos susirgusiems kovido liga gydyti.

„Ligoniai labai sunkūs, reikia didelių sąnaudų, slaugos priemonių, deguonies, yra nemažai užleistų atvejų. Besimptomis atvejis nustatytas vienai gimdyvei, tačiau naujagimis sveikas“, – kalbėjo I. Volskienė, vardindama, kad nedarbingumo pažymas turi 30 ligoninės darbuotojų, iš kurių į darbą 13 negali ateiti dėl kovido ligos. Ja persirgo jau 70 ligoninės darbuotojų, vakcinuota per pusantro šimto darbuotojų. „Daliai jų pasireiškė šalutinis poveikis“, – konstatavo ligoninės vyriausioji gydytoja.

Gerą žinią ESK nariams perdavė Kartenos PSPC ir slaugos ligoninės vadovas Normantas Žeimys: penktadienio duomenimis, slaugos ligoninėje nebuvo nei vieno sergančio paciento, nei darbuotojo. „Kovido liga persirgę darbuotojai grįžo į darbą, problemų šiai dienai neturime“, – sakė jis.

Įpareigojo surasti patalpas

Savivaldybės gydytojos Zitos Abelkienės teigimu, I etape Klaipėdos universitetinės ligoninės rūpesčiu rajone paskiepyti 155 medicinos darbuotojai, savivaldos rūpesčiu vakcinacija pradėta nuo karščiavimo klinikos iki vaistinių darbuotojų, nes vakcinos liko nuo globos namų gyventojų. „Savivaldos rūpesčiu paskiepyti 347 žmonės, Sveikatos apsaugos ministerijai esame pateikę poreikį ir prioritetus – prašome dar 114 vakcinos dozių“, – kalbėjo Z. Abelkienė, iškėlusi mintį, kad, prasidėjus gyventojų vakcinacijai, reikės didesnių patalpų, kadangi po skiepo rekomenduojama tam tikrą laiką ramiai pasėdėti.

„Norinčiųjų skiepytis registracija vykdoma per šeimos gydytojo instituciją, kai gausime leidimą skiepyti, žmones informuosime, kur ir kada jiems reikės atvykti. Ministerija žada parengti centralizuotą prieigą registruotis, kaip ir į mobiliuosius punktus. Tačiau turime sulaukti, kada galėsime skiepyti gyventojus nuo 65 metų – mažosios savivaldybės išsiveržė į priekį dėl kitų grupių vakcinavimo, nes liko vakcinų, o didžiosios savivaldybės dar ir medikų visų nepaskiepijo“, – kodėl nepradedami skiepyti gyventojai nuo 65 metų, motyvavo Z. Abelkienė.

Kretingos PSPC vyriausiasis gydytojas Arnas Juškys patvirtino, kad vakcinacija pakankamai greitai įsibėgėjo, tačiau procesą apsunkina kintanti informacija dėl vakcinos kiekių, prioritetų, dėl grupių papildymo. „Tačiau prireiks ir savivaldos sprendimų, nes vien mūsų įstaiga su tam tikrų prioritetų grupėmis – švietimo įstaigų darbuotojais, 65 m. ir vyresniais gyventojais, kitais – viena pati nesusitvarkys, bus sunku suvaldyti procesus, nes įstaigos veikla neapsiriboja tik vakcinacija, mes turime teikti ir kasdienes paslaugas“, – kalbėjo A. Juškys.

ESK, kurios posėdžiui vadovavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis, įpareigojo Savivaldybės gydytoją su Savivaldybės specialistais išspręsti ūkinę problemą – surasti patalpas, kur po vakcinacijos Kretingoje būtų galima susodinti daugiau žmonių – reikėtų salės, kurioje paskiepytieji galėtų sėdėti kas 3-oje kėdėje.

---

COVID-19 situacija Lietuvoje

Per užpraėjusią parą nustatytų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius – 541, iš jų patvirtinta laboratorinės diagnostikos metodais – 536. Bendras nustatytų atvejų konkretiems žmonėms skaičius – 177 tūkst. 166. Per užpraėjusią parą pasveikusių asmenų skaičius – 133; pasveikusių asmenų skaičius – 119 tūkst. 254; sergančių koronavirusu asmenų skaičius – 53 tūkst. 232. Mirusiųjų nuo koronaviruso – 2 tūkst. 664.

Iš viso vakcinuota pirma skiepo doze – 58 tūkst. 471; iš viso vakcinuota dviem skiepo dozėmis – 8 tūkst. 997; iš viso panaudota vakcinų – 67 tūkst. 468.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas