Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vieta, kur ligoniams „vėžys užsikonservuoja“

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2021-01-19
Nuo pat bendruomenės „Vilties piligrimai“ įkūrimo pradžios jau du dešimtmečius savo gyvenimą padėti onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms aukoja Aldona Kerpytė, ligi tol vadovausi Kretingos rajono Motiejaus Valančiaus viešajai bibliotekai.

Prie įvažiavimo į Klaipėdą, priešais ligoninių kompleksą, prieš 8-erius metus pastatytas modernus Šv. Pranciškaus onkologijos centras, kuris kartu su Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia ir vienuolynu bei juos juosiančiais rožių ir levandų sodais, sakurų giraite kuria jaukų Vilties miestą.

Onkocentre veikia „Vilties piligrimų“ bendruomenė, susibūrusi prieš du dešimtmečius po Kretingos pranciškonų vienuolyno stogu. Ligi šiol ja, išplėtojusia savo veiklą, rūpinasi šio sambūrio įkūrėja ir Šv. Pranciškaus onkologijos centro vadovė Aldona Kerpytė, ir pati net dukart įveikusi šią klastingą ligą.

Pirmiausia – blogiausias scenarijus

„Būčiau išprotėjusi su savo liga, jeigu nebūčiau paskambinusi ir atėjusi į jūsų centrą, prisipažino viena centro lankytojų. Nuo tos minutės, kai gydytoja paminėjo tik įtarianti onkologinę ligą, moteris neteko ramybės, jai sutriko miegas, baimė stingdė kūną, rūpėjo vaikai, o mintys kūrė blogiausius gyvenimo scenarijus. Atrodė, kad įkrito į šulinį, skendo, tuo ji gąsdino savo artimuosius, o, kai patvirtino diagnozę, aptemo visas protas. Tokios, o kai kuriems dar skaudesnės mintys, kai išvis nebesinori gyventi, aplanko daugelį žmonių, kuriems diagnozuojama onkologinė liga, paprastai mūsų vadinama baime keliančiu žodžiu „vėžys“, – žmonių patirtimis pasidalijo A. Kerpytė.

Pašnekovės žodžiais, onkoliga daugelio dar suprantama kaip mirtina ar nepagydoma, nors situacija stipriai pasikeitusi į gerąją pusę: vis daugiau ligonių gyvena su onkoliga kaip su lėtine liga, dažnai nugyvena ir visą savo gyvenimą. Medicina yra pasiekusi didelės pažangos, tačiau nėra visagalė. Todėl labai svarbu pačiam sergančiajam padėti sau sveikti, nuraminant savo jausmus.

Gydytis – nusiraminus

„Klaipėdos universitetinės ligoninės Chemoterapijos klinikos vadovas gydytojas Alvydas Česas akcentuoja, kaip labai svarbu, kad ligoniai būtų pasiruošę įveikti gydymo procesą psichologiškai ir dvasiškai sustiprėję, nurimę, pasikalbėję su savo artimaisiais, sukaupę jėgas ir pasiruošę rimtam darbui. Todėl reikalinga psichologinė, dvasinė pagalba ne tik ligoniui, bet ir visai jo šeimai, nes artimieji taip pat patiria daug skausmo ir streso“, – tvirtino centro vadovė.

Pašnekovės žodžiais, sergančiųjų problemos yra labai rimtos, gilios, užgriūvančios visu savo svoriu: kas užaugins vaikus, sumokės už vaistus, kaip uždirbti duonai, išlaikyti šeimą, neprarasti darbo ar išgyventi iš pašalpos, pasirūpinti sergančiais tėvais. Pagaliau – kaip pasakyti vaikams, kurie dažniausiai nepastebėti lieka tyloje su savo stresu ir išgyvenimais dėl tėvų gyvybės, moteris dar kamuoja nerimas, ar nepaliks vyras, ir dar daug rimtų dalykų.

Šv. Pranciškaus onkologijos centras – dalis Klaipėdoje brolių pranciškonų kuriamo Vilties miesto.

Gali apsigyventi centre

Todėl, tikino A. Kerpytė, ir buvo būtina šalia Klaipėdos universitetinės ligoninės onkologijos departamento įkurti dvasinę ir psichosocialinę pagalbą ligoniams ir jų artimiesiems teikiantį Šv. Pranciškaus onkologijos centrą.

„Ateiti į centrą dažnai rekomenduoja gydytojai. Jie pataria dalyvauti pagalbos onkologiniams ligoniams programose, kad nuramintų savo protą ir emocijas. Tada ir pats gydymas tampa lengviau įveikiamas, žmonės greičiau sveiksta ir grįžta į normalų gyvenimą. Gydytojai sako, kad centre „vėžys užsikonservuoja“, – ligonis atgauna pusiausvyrą ir pradeda džiaugtis gyvenimu, dalintis viltimi su kitais“, – kalbėjo A. Kerpytė.

Šv. Pranciškaus onkologijos centras įkurtas vos už keleto šimtų metrų nuo onkologinės ligoninės, todėl žmonės, kuriems taikomas spindulinis gydymas, negavę laiku vietos ligoninėje arba turintys kasdien iš tolimesnių rajonų važinėti į procedūras ar atlikti tyrimus, gali apsigyventi centre.

Į ligoninę galima nueiti pėstute, pasivaikščioti, pakvėpuoti grynu Girulių miško oru, pasiklausyti paukščių čiulbėjimo, vasarą pasigrožėti čia žydinčiomis rožėmis ir levandomis. Stipresni ligoniai gali dviračiu, nuvažiuoti iki jūros už 4-5 kilometrų.

Gerbiama įsitikinimų laisvė

Onkocentras veikia kaip dienos veiklos centras, kur užsiėmimus galima lankyti visą savaitę. Rytas čia prasideda nuo mankštos, vyksta įvairūs relaksacijos – muzikos, atsipalaidavimo, šokio, biblioterapijos užsiėmimai, grožio procedūros. Čia pat galima nusikirpti plaukus prieš chemoterapiją, moterys išmoksta pasidažyti išblukusius antakius, madingai susirišti skarelę. Rengiama daug kūrybinių veiklų: vilnos vėlimas, siuvimas, dekoravimas, keramika, papuošalų, žvakių darymas ir kt. Su panašaus likimo žmonėmis įsitraukę į procesą, ligoniai patiria kūrybos džiaugsmą, pamiršta ligą.

„Dvasinei ir psichologinei sveikatai ypatingai svarbu yra bendrauti, dalintis savąja patirtimi, gerais patarimais. Vyksta edukaciniai pokalbiai, dvasininko, socialinio darbuotojo, psichologo konsultacijos. Tikintieji gali dalyvauti Šv. Rašto pažinimo pokalbiuose, kuriuos veda broliai pranciškonai – šio centro steigėjai. Galima individualiai pasikalbėti su pasirinktu broliu apie savo dvasinį gyvenimą, tikėjimą“, – A. Kerpytė patikino, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti, kokia pagalba jam reikalinga. Tai nepriklauso nuo jo tikėjimo ar netikėjimo, nes čia gerbiama žmogaus įsitikinimų laisvė.

Šv. Pranciškaus onkologijos centras – dalis Klaipėdoje brolių pranciškonų kuriamo Vilties miesto.

Išsilaiko iš geradarių

Į centrą savaitei ar kelioms dienoms, ypač vasarą, atvyksta žmonės iš visos Lietuvos, net ir užsienio šalių. A. Kerpytės žodžiais, jie išvyksta pailsėję, ramesni, „susirinkę“ save į darnią visumą. Visa dvasinė ir psichosocialinė pagalba teikiama nemokamai. Mokama yra tik apgyvendinimo paslauga, beje, ji teikiama tik sergantiesiems ir jų artimiesiems.

„Centras yra ne pelno siekianti nevyriausybinė organizacija, todėl išlaikomas tik iš geradarių lėšų. Pandemijos laikotarpiu mums sunku išsilaikyti, nes nebevyksta paramos renginiai. Esame dėkingi ištikimiems rėmėjams, ligoniams-savanoriams, praėjusiems sunkų sveikimo kelią ir jau padedantiems kitiems stiprinti viltį gyventi. Dėkingi žmonėms, kurie mums skiria 1,2 proc. GPM“, – kalbėjo A. Kerpytė.

---

Karantino laikotarpiu dvasinė ir psichologinė pagalba teikiama nuotoliniu būdu, taip pat atvykstantiems gydytis ligoninėje suteikiama apgyvendinimo paslauga.

Daugiau informacijos apie centrą galima rasti interneto svetainėje www.onkocentras.lt, dėl pagalbos ar nakvynės pasiskambinti tel.: 8 671 35417, 8 618 10454 ar parašyti adresu onkocentras@gmail.com .


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas