Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Liaudiškų giesmių albume skamba Margaritos Lizdenytės vokalas.

Gieda nuo vaikystės Giesmės Margaritą Lizdenytę lydėjo nuo pat vaikystės: jauniausia aštuonis vaikus auginusioje Lizdenių šeimoje mergaitė giedoti pradėjo nuo trejų metų. Dainos ir giesmės skambėdavo tiek namuose, tiek įvairiose bažnyčiose: net tarybiniais laikais giliai tikinti šeima melsdavosi, dalyvaudavo šv. Mišiose, tėvas ir broliai giedodavo chore. Vėliau šeimos galva, mokęsis groti vargonais dar prieš karą, iki 85-erių metų vargonavo Viekšniuose, Plungėje, Žemaičių Kalvarijoje – kartu su juo giedodavo ir Margarita.

Mokyklos metais chore bei ansambliuose dainuodavusi mergina, įstojusi studijuoti į Šv. Antano kolegiją Kretingoje, pasijuto patekusi į tikrą dainavimo ir giedojimo oazę. „Žanrų pasirinkimas buvo itin platus: nuo choralų iki džiazo. Laisvalaikiu mėgome dainuoti liaudies dainas: jos – tikras lobynas, padedantis suprasti, kuo gyveno mūsų protėviai, padedantis suvokti Lietuvos etnografinių rajonų tarmių bei gyvenimo būdo ypatumus. Ilgose, širdį ir sielą suvirpinančiose dainose perteikiamas visas žmogaus gyvenimas, ir tu, jas dainuodamas, tą gyvenimą pats išjauti“, – kalbėjo M. Lizdenytė.

Širdį ir sielą pakylėja ir liaudiškos giesmės – pasak pašnekovės, liaudiškais motyvais perteikiamas Dievo žodis, lyg perpasakojamos psalmės, padeda žmogui geriau tą žodį suprasti, išjausti ir įsijausti: „Prieš keletą metų teko dalyvauti per „Marijos radiją“ transliuotame liudijimo vakare, kurio metu giedojau liaudiškas giesmes. Ir pajutau, kad reikia pabandyti pakeisti požiūrį į šias giesmes, parodyti, kaip giliai jose skambantys žodžiai – ar pačių giedotojų sudėti, ar, pavyzdžiui, Antano Vienažindžio arba švento Augustino parašyti, – susiję su bažnyčia, su tikėjimu“.

Rengdamasi išleisti kompaktinę plokštelę, M. Lizdenytė įrašė 23 giesmes. Į pačios giedotojos piešiniu iliustruotą albumą, kurio viršelį sumaketavo dizainerė Giedrė Gagilaitė, sudėtos 9 giesmės: „Alsuok many, Šventoji Dvasia“, „Dieve, gėrybių šaltini“, „Oi gražus, gražus tolimasis dongus“, „Dieve, myliu Tave“, „Viešpatie, Karaliau“, „Amžinasis Visagali“, „Marija, Motina brangi“, „Džiūgaukit, širdys“, „Žinom širdį tokią“.

„Albumo įrašams pasirinkau tas liaudiškas giesmes, kurios man pačiai labiausiai patinka. Tai nėra labai populiarios giesmės, yra ir itin retų, mažai kam žinomų. Rinkau atsižvelgdama ir į šių metų, šių dienų aktualijas, realijas, dėjau jas taip, kad būtų aiški seka. Pavadinimui pasirinkau giesmės „Žinom širdį tokią“ pirmuosius žodžius: „Žinom širdį tokią, širdį maloningą“ – jie neša viltį, džiaugsmą. Ir nukreipia mus į maldą“, – pasakojo albumo sumanytoja.

Viešpatie Karaliau, mūsų tėvų, Dieve,

Suteik mums reikalingą sveikatą,

O karus atitolink,

Kad žinotų tavo žmonės,

Jog tu esi Dievas Valdovas.

Pagailėki, pagailėki, pagailėk savų sutvėrimų,

Kuriuos atpirkai brangiausiuoju krauju.“

Giesme išmelsdavo stebuklų

Kompaktinėje plokštelėje skamba M. Lizdenytės vokalas. A kapela atliekamas giesmes perpina trys muzikiniai intarpai – išilginėmis fleitomis groja Audra Smilgė.

„Kadangi kai kurios giesmės labai ilgos, yra tokių, kurios skamba 10 minučių, jų beklausydamas žmogus gali tiesiog pavargti. Tad pagalvojau, kad būtų gražu įvesti kokį nors instrumentą, tačiau ne tam, kad iliustruotų giesmių melodijas. Mano nuomone, prie žmogaus balso labai gražiai tinka išilginių fleitų, dar vadinamų dūdelėmis, skambesys. Pasitariau su bičiule, gal ji sutiktų įrašyti savo sukurtas melodijas, ir džiaugiuosi, kad Audra Smilgė sutiko prisidėti prie albumo“, – paaiškino M. Lizdenytė.

Ar rengiasi į albumus sudėti ir kitas įrašytas giesmes, giedotoja sakė nežinanti – kol kas dar nepristatyta ir pirmoji šį rudenį išleista kompaktinė plokštelė. Tad dabar visos mintys, maldos ir giesmės – kad kuo greičiau galėtume grįžti prie normalaus gyvenimo, kai bus galima nevaržomai bendrauti, burtis draugėn, melstis, giedoti, liudyti.

„Žinot, man pačiai teko patirti, kaip, giedodamas giesmę „Viešpatie, Karaliau“, mano tėvelis išmelsdavo per sausrą lietaus, per liūtis – kad jos pasibaigtų. Tiesiog stebuklai vykdavo. Šiomis dienomis aš, giedodama šią giesmę, visą širdį įdedu į jos žodžius: „Viešpatie Karaliau, mūsų tėvų, Dieve, suteik mums reikalingą sveikatą“, – sugiedojo Margarita Lizdenytė.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas