Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
„Kūryba yra būtina. Be jos gyvenimas būtų nuobodus, monotoniškas. Be originalių ir net šokiruojančių idėjų pasaulis netobulėtų“, – teigė Miglė Sokolovaitė.

Kurti dažnai įkvepia jausmai, neretai – ir slogūs. Tuomet kūryba tampa tarsi išsikalbėjimo forma. Aštuoniolikmetei palangiškei Miglei Sokolovaitei poezija jau tapo svarbia gyvenimo dalimi, skatinančia atskleisti jausmus. Neseniai įvykusiame konkurse „Moksleivių poezijos ruduo Palangoje“ mergina pelnė II vietą.

Jaunoji kūrėja rašyti pradėjo aštuntoje klasėje. „Pavargusi nuo griežta struktūra nuobodžiomis temomis mokykloje rašomų rašinių, atradau, kad tekstu galima atskleisti daug emocijų“, – tikino pašnekovė. Mergina teigė, kad tuomet ji dažnai patirdavo nesusipratimų, išgyvendavo skausmą, jai atrodė, kad „gyvenimo tėkmė neteisinga, skaudi“, todėl įprato „išsikalbėti popieriaus lapui“.

Dienoraščio Miglė nerašė, nes kasdieniai išgyvenimai neatrodė svarbūs, o eilėraščiai tapo jos sielos išsikalbėjimo forma. „Taip gimė mano pirmieji eilėraščiai, viena kita trumputė novelė“, – prisiminė mergina.

Pašnekovei pradėjus lankyti Palangos senąją gimnaziją, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jūratė Galinauskienė paragino ją dalyvauti poezijos šventėje, tad Miglė pradėjo kurti daugiau eilėraščių, kad jų užtektų konkursui. „Galbūt mokytoja mane paskatino kurti ir dėl to, kad mano sesuo Ieva taip pat rašo eilėraščius“, – mąstė mergina.

M. Sokolovaitę kurti dažniausiai įkvepia koks nors netikėtai užplūstantis jausmas, kurį sunku apibūdinti žodžiais, bet nesinori užmiršti. „Būna, stoviu tarpdury pamiršusi, ko atėjau į kambarį, ir staiga toks déj? vu, tarsi kažkada jau užuodžiau būtent tą kvapą, kažkada jau jaučiau būtent tokią šilumą. Arba prieš užmiegant, antrą valandą nakties, galvoje kuriasi kokia istorija“, – atviravo mergina.

Miglė pripažino, kad kartais jos eilėraščiai gimsta ir spaudžiant terminams. Kartais nusprendus dalyvauti kokiame nors konkurse, tenka paskubomis kurti. Moksleivė aprašo daiktus, užrašo kiekvieną keistesnę mintį.

„Tokiu būdu stebuklingai per vieną vakarą sukuriu kokius septynis eilėraščius. Taip jau yra su poezija – kuo keistesnė mintis, tuo geriau ir meniškiau daugeliui atrodo“, – dalijosi jaunoji kūrėja.

Įkvepia muzika

Vos pradėjusi kurti mergina daug rašė apie jūrą. „Turbūt ši tema man artima, nes gimiau ir užaugau pajūryje, čia visada randu ramybę, gerai jaučiuosi ir būdama viena. Nenuostabu, kad jūra įkvepia kurti poeziją: juk ji ir žmogaus ašaros – tas pats sūrus vanduo. Abu šie objektai – tiesioginė jausmų išraiška“, – mąstė M. Sokolovaitė.

Vėliau jos kūrybos temos tapo bendresnės, abstraktesnės. Pastaruoju metu mergina, įkvėpta metalo ir bliuzo dainų, jų kūrėjų interviu, daugiausiai rašo apie sudėtingą muzikantų gyvenimą. Su muzika Miglė bemaž nesiskiria. „Prie ausinių esu prijungta kaip telefonas prie kroviklio“, – juokavo pašnekovė. Dažnai kurdama eilėraštį mergina įsivaizduoja, kaip jis skambėtų, jeigu būtų daina.

Mergina ketverius metus iš eilės dalyvavo konkurse „Moksleivių poezijos ruduo Palangoje“, taip pat kelis kartus – Jaunųjų filologų konkurse, Vertimų iš prancūzų kalbos ir Poezijos sekcijose, neseniai siuntė darbą į Kristinos Sabaliauskaitės vardo rašinių konkursą. Visgi jai kūrybos jausmas kur kas svarbesnis negu įvertinimai.

„Manau, kad šiuolaikinis jaunimas vis labiau domisi menu ir jį vertina. Tikrai dažnai jaunuolių galima sutikti muziejuose ir literatūros renginiuose. Nors pati nesu didelė meno žinovė, laikau jį svarbia gyvenimo dalimi“, – tikino pašnekovė. Nors Miglė turi draugų, mėgstančių panašią muziką, ji mėgsta pabūti ir viena – tuomet gimsta kūrybinių idėjų.

Domina ir kitos veiklos

Nors Miglė ketina studijuoti tiksliuosius mokslus, mano, kad kūryba liks svarbia gyvenimo dalimi. „Galbūt pavyks sukurti kokį šokio ar muzikos performansą“, – mąstė jaunoji kūrėja. Ji nuo mažumės mėgsta šokti, šio meno mokosi apie dvylika metų. „Manau, kad geras yra tas šokis, kuris pasakoja tikrą istoriją, kurią gali išgyventi, kaip ir gerą eilėraštį“, – akcentavo mergina. Taip pat ji kartais piešia, mėgsta siūti drabužius, gamina įvairius aksesuarus, lanko sporto klubą.

„Mano įsitikinimu, kūryba yra būtina. Be jos gyvenimas būtų nuobodus ir monotoniškas. Be originalių ir kartais net šokiruojančių idėjų pasaulis netobulėtų, neturėtume ir jaunimo taip mėgstamų išmaniųjų technologijų. Ir nesakykite, kad tai mokslas, o ne menas – kas nors turėjo viską sugalvoti“, – mąstė jaunoji kūrėja.

Anot M. Sokolovaitės, kūryba ne tik praskaidrina rutiną, padeda žmonėms atsiriboti nuo rūpesčių, bet ir skatina subrandinti idėjas ir jas įgyvendinti.

Linas DAUGĖLA

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas