Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Pirmieji grupinio gyvenimo namai neįgaliems žmonėms Kretingos mieste bus įkurdinti Grafų Tiškevičių gatvėje.

Kretingoje, Grafų Tiškevičių gatvės Nr. 39-me sklype, statomas vienaukštis 246 kv. m ploto pastatas – grupinio gyvenimo namai (GGN), kuriuose kitąmet bus apgyvendinta 10 žmonių su lengva proto negalia. Taip bus žengtas pirmasis žingsnis Kretingos rajone, pertvarkant institucinės globos sistemą, – šie namai taps Padvarių socialinės globos namų padaliniu.

Perspektyvoje – GGN plėtra

Padvarių socialinės globos namų vadovė Rima Narmontienė pasakojo, kad grupinio gyvenimo namų užsakovė yra valstybė, skyrusi lėšų nupirkti 14 arų sklypą ir jame pastatyti namus, kuriuose bus įrengti 6 vienviečiai ir 2 dviviečiai kambariai su bendra virtuve, sanitariniais mazgais, ir poilsio patalpomis. Bendra projekto vertė – 300 tūkst. Eur.

„Statybos darbai prasidėjo vasarą, viešųjų pirkimų konkursą laimėjo panašių objektų statybos patirties turinti bendrovė „Napsita“ iš Telšių. Tai bus tipiniai grupinio gyvenimo namai, įrengiami pagal ministerijos rekomendacijas: patalpos pritaikytos judėti vežimėliais, įrengtas pandusas. Kieme bus įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, rekreacinė zona, sklypas aptvertas tvora. Šiemet iki gruodžio pastatą ketiname pakišti po stogu, o kitą gruodį švęsti įkurtuves“, – kalbėjo R. Narmontienė.

Šie namai statomi pagal valstybės įgyvendinamą neįgaliųjų patekimo į valstybinę globą prevenciją, siekiant kuo labiau integruoti neįgalius žmones į visuomenę. R. Narmontienės žodžiais, perspektyvoje nusimato GGN plėtra: „Iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos gavome lėšų – 24 tūkst. Eur, kad iki naujų metų nupirktume sklypą Kretingos mieste dar vienų namų statybai.“

Suformuotas pirmasis dešimtukas

Neįgaliųjų namai privalo būti netoli bendruomeninių miesto institucijų – bibliotekos, bažnyčios, muziejaus, psichikos sveikatos centro. Jie negali būti statomi vieni šalia kitų, o taip pat – greta socialinės globos namų, kad netaptų specifiniu miesto kvartalu.

Įsigyjant sklypą taip pat reikalaujama, kad būtų sutvarkyta jo infrastruktūra – įvesti vandentiekio ir nuotekų, dujų, elektros tinklai.

Vadovė sakė, kad jiems norėtųsi rasti sklypą kuo arčiau centro, tačiau tokie sunkiau įperkami.

Ji neslėpė, kad jau yra suformuotas pirmasis didelio savarankiškumo laipsnio gyventojų dešimtukas, kuris apsigyvens Grafų Tiškevičių gatvėje: „Vieni mūsų gyventojai tuo labai džiaugiasi ir laukia nesulaukia, kada galės gyventi savarankiškai, o kitiems neramu, ar sugebės patys tvarkytis. Kiti prisimena ir neigiamą viešai išsakytą kai kurių gyventojų reakciją į jų būsimą kaimynystę. Tačiau, kaip rodo šalies patirtis, įprastai su šių namų gyventojais susiklosto puikūs, nuoširdūs kaimynų santykiai. Mes sakome: pamatysite, susidraugausite, jie jums bus pirmieji pagalbininkai.“

Gyvens kaip savo namuose

R. Narmontienės žodžiais, GGN bus apgyvendinti tie lengvą proto negalią turintys žmonės, kuriuos mes ir šiaip dažnai matome viešose miesto vietose – turguje, parduotuvėse, bibliotekoje, kultūros centre, bažnyčioje.

„Dieną jiems padės 2 socialinių darbuotojų padėjėjai, o vienas jų nuolat budės visą parą. Mūsų darbuotojai mokys neįgalius žmones savarankiško gyvenimo įgūdžių: tvarkyti buitį, aplinką, gaminti valgį, taip pat turės pasirūpinti, kad jie lankytų socialinio užimtumo įstaigas, iš kurių grįžtų kaip į savo tikruosius namus. Tokiu būdu neįgalaus žmogaus gyvenimas taps kokybiškesnis, labiau panašės į gyvenimą namuose, o ne – valdiškoje įstaigoje“, – naująjį grupinio gyvenimo namų modelį pristatė Padvarių socialinės globos namų direktorė.

GGN pasitarnaus ir toms Kretingos miesto šeimoms, kuriose gyvena suaugę proto negalią turinys vaikai: jų tėvams senstant ar iškeliavus anapilin, iš savo gimtojo lizdo jie vėl patektų į namų aplinką.

Didelių pensionatų neliks

Pagal Lietuvos valstybinės socialinės politikos tendenciją, vykdant neįgaliųjų patekimo į institucinę globą prevenciją, institucinių globos įstaigų šalyje turės likti vis mažiau, nes, manoma, kad gyvenimas juose neskatina jų gyventojų tapti savarankiškesniais, dalyvaujančiais miesto bendruomenės gyvenime.

„Perspektyvoje tokių didelių globos namų, kaip mūsų įstaiga – joje gyvena 230 proto ir fizinę negalią turinčių asmenų, – nebeturėtų būti. Nors šalies mastu mes ir dabar nesame didžiausi: ligi 400 asmenų apgyvendinta Aknystos Anykščių rajone, Macikų Šilutės rajone ir Skemų Rokiškio rajone globos namuose“, – kalbėjo R. Narmontienė.

Jos teigimu, ateityje vieni neįgalūs asmenys turės apsigyventi grupinio gyvenimo, kiti – savarankiško gyvenimo namuose, o slaugos ligoniai turėtų būti apgyvendinami ne daugiau kaip 40 vietų įrengtuose specializuotuose slaugos namuose.

---

Į kai kurių gyventojų pasipiktinimą, kad, pirkdami sklypą, nesuderinę su kaimynais, Rima Narmontienė atsakė: „Įstatymas mūsų to neįpareigoja – sklypą pirkome ne komerciniais ar rekreaciniais tikslais. Būsimo statinio paskirtis – gyvenamasis namas. Juk kai atsikrausto daugiavaikė šeima arba šeima, kurioje yra neįgalių žmonių, kaimynų niekas apie tai neprivalo informuoti.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas