Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Pranciškonų gimnazijos septintokas Emilijus Latakas teigė, kad mokymasis su vienuoliktokais bus puiki galimybė plėsti savo akiratį ir sutikti bendraminčių. Nuotraukoje pašnekovas „Gifted“ prorgramos atidarymo ceremonijoje VDU Botanikos sode Kaune.

Trylikametis Pranciškonų gimnazijos septintokas Emilijus Latakas šį mėnesį pradėjo mokytis su gabiausiais šalies vienuoliktokais. Moksleivis atrinktas dalyvauti Vytauto Didžiojo universitete (VDU) vyksiančioje Lietuvos ir Izraelio rengiamoje gabiems vaikams skirtoje programoje „Gifted“.

E. Latako motina Ieva Latakienė tikino, kad užregistruoti sūnų dalyvauti šioje programoje paskatino jos teta pedagogė. „Programos aprašymas visiškai tiko Emilijui, todėl pasvarstę nutarėme užpildyti paraišką. Šiemet pagal programą buvo kviečiami trečiokai ir vienuoliktokai, tačiau nenuleidome rankų ir programos kuratorius įtikinome suteikti Emilijui galimybę dalyvauti atrankos procese su vienuoliktokais“, – pradžią prisiminė I. Latakienė.

Nustebino nestandartiniu mąstymu

Moksleivis jau yra skaitęs ne vieną aštuntos, devintos ar dešimtos klasės vadovėlį ir daugybę literatūros anglų kalba, todėl žinių patikrinimo testui, jo teigimu, pernelyg nesirengė. Testo metu trys vertintojai iš Lietuvos ir Izraelio stebėjo, kaip per 45 minutes kandidatai atliko penkiolika įvairių, nestandartinį mąstymą skatinančių užduočių, kuriose buvo matematikos, geografijos ir filologinių klausimų.

„Vienoje užduotyje reikėjo perbraižyti pateiktas geometrines figūras. Kadangi neturėjau liniuotės, vietoj jos panaudojau kitą rašiklį, kitoje – įvardyti, kokios geometrinės figūros pavaizduotos. Kad geriau suprasčiau, į brėžinį žiūrėjau vis jį pasukdamas“, – tvirtino E. Latakas.

Tokie veiksmai neliko vertintojų nepastebėti – pašnekovo atliktos užduotys įvertintos maksimaliai, o motyvacinio pokalbio rezultatas patvirtino, kad E. Latakui suteikiama galimybė mokytis su vienuolika gabiausių Lietuvos vienuoliktokų.

Pašnekovo motinos teigimu, sūnus, būdamas penkerių, jau pradėjo skaityti įvairias enciklopedijas, tačiau labiausiai jį sudomino astronomija. „Ketverių Emilijų nusivežėme į Molėtų observatoriją ir Etnokosmologijos muziejų, penkerių jis išmoko planetų pavadinimus ir jų išsidėstymą Saulės sistemoje. Taip pat sūnus greitai išmoko pasaulio valstybių vėliavas, jų sostines ir populiacijas“, – tikino I. Latakienė.

E. Latakas labai nori dalyvauti įvairiuose konkursuose ir olimpiadose – per dvejus mokymosi Pranciškonų gimnazijoje metus jis dalyvavo Diktanto konkurse Kretingos rajone ir laimėjo I vietą, matematikos rajoninėje olimpiadoje – taip pat pirma vieta. Penktoje klasėje moksleivis respublikinėje gamtos mokslų (biologijos) olimpiadoje iškovojo pirmą vietą. Pastarosios olimpiados metu pašnekovas, pasitelkęs nestandartinį mąstymą ir kūrybiškumą, su minimaliomis priemonėmis atliko laboratorinį eksperimentą.

„Buvo klausimas, kuri medžiaga nesimaišo sus vandeniu, ir pateikti keturi variantai – druska, cukrus, kreida ir rašalas. Žinojau, kad druska ir cukrus tirpsta vandenyje, o dėl rašalo ir kreidos abejojau. Teko matyti keletą ekperimentų, kai gėlė sugeria rašalą, tačiau nežinojau, kaip šis procesas atliekamas. Kadangi su savimi turėjau vandens buteliuką, į jo kamštelį įsipyliau šiek tiek vandens, rašiau rašaliniu rašikliu, todėl įlašinau kelis rašalo lašus į kamštelį, pieštuko galiuku pamaišiau ir gavau atsakymą – kreida. Manau, kad šio bandymo rezultatai ir lėmė mano pergalę“, – atskleidė E. Latakas.

Moksleivio motinos Ievos Latakienės tikinimu, vaikų ugdymui labai svarbus ir tėvų indėlis, jų gebėjimas pastebėti vaiko talentus ir nukreipti tinkama linkme.

Svarbios ir tėvų pastangos

Anot I. Latakienės, tokie aukšti vaiko pasiekimai – nuolatinio kruopštaus ir sunkaus darbo rezultatas: „Tikrai negalima sakyti, kad Emilijus gimė apdovanotas Dievo ir be jokių pastangų ar didesnio darbo geba pasiekti tokius rezultatus.“

Motinos tvirtinimu, trys neatsiejami dalykai, ugdantys moksleivio kompetencijas, – paties vaiko smalsumas, tėvų įtaka ir mokykla. „Džiaugiamės, kad mokykloje per pamokas Emilijui užduotys diferencijuojamos ir jis gali mokytis papildomai taip nejausdamas nuobodulio, o pastarasis yra vienas didžiausių veiksnių, lemiančių vaiko motyvacijos mokytis kritimą“, – atskleidė I. Latakienė.

Ji prisiminė, kad prieš kelias savaites sūnui matematikos namų darbams buvo skirta atlikti veiksmus su trupmenomis. Jaunuolis nutarė sau pasisunkinti užduotį – per pusvalandį sukūrė programą, kuri gali sudėti bet kokias trupmenas.

I. Latakienės teigimu, vaikų ugdymui labai svarbus ir tėvų indėlis, jų gebėjimas pastebėti vaiko talentus ir nukreipti tinkama linkme: „Jeigu vaikui suteikiama galimybė tobulėti, tėvai neturėtų jos praleisti, iškeldami savo interesus aukščiau. Norime, kad Emilijui būtų užtikrintas kokybiškas ir visapusiškas išsilavinimas. Tėvai turi būti ir vadybininkai, ir lektoriai, ir geri psichologai.“

Moksleivis pasitiki savo jėgomis ir nestokoja užsispyrimo, kuris kartais tampa ir išbandymu tėvams. „Jeigu jis kažką pradeda daryti, užsispiria ir daro iki galo. Kai vasarą jis iki ketvirtos ryto skaito knygas ir užsibrėžia, kad jas būtinai perskaitys, ir tik tada eis miegoti, o nepasiliks kitai dienai, būna sunku jį perkalbėti“, – teigė I. Latakienė. Valią ir jaunuolio charakterį siekti aukštumų stiprina ir tris kartus per savaitę vykstančios karatė treniruotės.

„Gifted“ programa siekiama ne paruošti moksleivius egzaminams, kad jie gautų gerus įvertinimus, o visapusiškai gilinti atrinktųjų žinias. Programos kuratorių teigimu, anksčiau labai didelis dėmesys skirtas silpniau besimokantiems vaikams, kurie turi daug žinių spragų, dabar atkreiptas dėmesys į gabiuosius – jiems taip pat reikalingas papildomas dėmesys.

„Gifted“ programoje pašnekovas galės dalyvauti, kol baigs mokyklą arba kol turės noro. E. Latakas tikino, kad jam bus įdomu pabendrauti su savo bendraminčiais ir pasidalinti savąją patirtimi ir žiniomis, nes su klasės draugais dažnai nepavykta rasti bendros kalbos. Kiekvieną trečiadienio popietę E. Latakas kartu su motina vyks į VDU, kuriame tris akademines valandas gilins savo žinias.

Skaitmeninės matematikos, geografijos ir istorijos tyrimų, šiuolaikinės botanikos, emocinių kompetencijų ir potencialo valdymo disciplinas dėstys ne tik VDU, bet ir Izraelio dėstytojai. Paklausus, kaip suderins mokymąsi Pranciškonų gimnazijoje ir keliones į Kauną, E. Latakas teigė, kad tai bus nemenkas iššūkis, tačiau jis tiki, kad tokia patirtis jį praturtins ir pravers ateityje.

---

„Gifted“ programa vykdoma pagal tarptautiniu mastu pripažintą Izraelio gabių vaikų švietimo modelį, kurį sudaro specialios ugdymo programos 3–18 metų vaikams ir intelekto koeficiento testavimo metodika. Lietuvoje ši programa sulaukė didžiulio dėmesio – registravosi du šimtai kandidatų, iš kurių testų metu atrinkti 47 trečiokai ir 11 vienuoliktokų, atranką vykdė Lietuvos ir Izraelio ugdymo ekspertai ir psichologai. „Gifted“ programa Izraelyje vykdoma jau daugiau nei tris dešimtmečius.

Sigita RAZMUTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas