Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Tik nusipirkus viščiukus, kasryt jų šeimininkė rasdavo po kelis per naktį nustipusius.

Pirkdami „į kiemą“ atvežamą prekę, neįsitikinę, kad ją parduodantys prekeiviai turi visus reikalingus dokumentus ir nepareikalavę pirkimą-pardavimą paliudijančio kvito ar sąskaitos, žmonės gali patirti rimtų nuostolių. Taip nukentėjo viena darbėniškė.

Krito per 10 dienų

Į „Pajūrio naujienų“ redakciją kreipėsi Darbėnuose gyvenanti moteris (pavardė redakcijai žinoma) ir pabėdojo, kad, įsigijusi UAB „Rumšiškių paukštyno“ vardu parduodamų mėsinių viščiukų, liko be nieko: per 10 dienų nuo jų įsigijimo 50 naminių paukščių, kurių kiekvienas kainavo po 2,60 euro, nudvėsė.

„Naminius paukščius – vištas, antis, kalakutus, – auginu tikrai ne pirmi metai. Būdavo, žinoma, vienas kitas paukštis suserga, būdavo, kad ir krenta, tačiau pirmąkart tik įsigyti viščiukai jau kitą dieną pradėjo gaišti: po nakties atradau penkis kritusius paukščius. Pirkau jiems vaistų veterinarijos vaistinėje, ir paprastoje vaistinėje, išleidau apie 100 eurų, turiu čekius išsaugojusi. Gydžiau ir savo pačios padarytais sirupais, kuriais gydau susirgusius paukščius, tačiau niekas negelbėjo: viščiukai duso ir krito. Beje, kaimynai, padėję gaišenas užkasti, pastebėjo, kad po plunksnomis kūnai tiesiog mėlyni“, – pasakojo moteris.

Įtarusi, kad prekeiviai, kelis kartus per vasarą užsukantys į Kretingos rajono kaimus ir miestelius bei parduodantys gyventojams ir tik išperėtus, ir kiek paaugintus viščiukus bei vištas, pardavė jai jau sergančius paukščius, moteris paskambino telefonu, kuriuo buvo gyvąją prekę užsisakiusi. Susiskambinti pasisekė ne iš karto. Iš pradžių telefonu atsiliepęs vyriškis, su kuriuo buvo bendrauta ir anksčiau, išklausęs, kad viščiukai jau kitą dieną ėmė dvėsti, pasakė, jog jeigu moteris būtų su juo susisiekusi iškart, jis būtų atsiuntęs paukščiams vaistų. Ir pažadėjo, jog dalį patirtų išlaidų kompensuos, tačiau vėliau, mat dabar išvykęs atostogų. Vėliau jis telefonu nebeatsiliepė.

Darbėniškė pabandė susisiekti su UAB „Rumšiškių paukštynu“. Pasak moters, atsiliepę paukštyno darbuotojai patikino, kad jie patys nei viščiukais, nei vištomis, išvežiojamomis po rajonus, neprekiauja.

Kompensuoti atsisakė

Sulaukusi, kada prekeiviai vėl bus Darbėnuose, moteris nuėjo pasikalbėti. Anot jos, sprendžiant iš to, kaip dvėsavo autobusiuku atvežti paukščiai, jie vėl buvo ligoti. Jais prekiavusi moteris aiškino, jog esanti tik pardavėja, nieko nežinanti, o visi prekybai būtini dokumentai, kurių ji taip ir neparodė, esą tvarkingi.

Darbėniškė čia pat vėl paskambino prekeivių nurodytu mobiliojo telefonu numeriu. Atsiliepė vyriškis, su kuriuo buvo anksčiau kalbėjusi, ir pasakė, kad ji nesitikėtų jokios kompensacijos – nei pinigais, nei paukščiais.

„Matyt, būsiu padariusi klaidą, kad iškart nepasidomėjau prekeivių dokumentais, veterinarinėmis pažymomis, ir nepaprašiau čekio ar kad išrašytų sąskaitą – neturiu įrodymo, kad tikrai iš jų pirkau viščiukus. Tiesą sakant, iš bet ko nebūčiau pirkusi: mane suklaidino, kad jie prisistatinėjo paukštyno atstovais. Tiesiog noriu sužinoti: kaip galėčiau apginti savo teises, jeigu kitąkart atsidurčiau panašioje situacijoje. Ir – ar kokia nors tarnyba, pavyzdžiui, veterinarijos, kokiu nors būdu tikrina tokius prekiautojus?“, – teiravosi darbėniškė.

Ji pridūrė žinanti, kad viena pažįstama iš tų pačių prekeivių nusipirko tik išperėtų viščiukų, įleido į vištidę, tad jie užkrėtė jau paaugusias vištas – irgi patirta nemenkų nuostolių, nes teko visus paukščius išpjauti. Ir veterinarijos vaistinėje dirbanti moteris pastebėjo, kad, įsigiję paukščių iš to paties „taško“, žmonės masiškai pirkdavo vaistus ir skųsdavosi, kad jiems įbruko „kovidinius“ viščiukus.

Sukčiauja prisidengdami paukštyno vardu

Bendrovės „Rumšiškių paukštynas“, dabar pervardinto į „Dovainonių paukštynas“, Kaišiadorių rajone administracijos telefonu atsiliepusi direktoriaus pavaduotoja Jurgita Krasniakova „Pajūrio naujienoms“ sakė, kad, deja, su tokia situacija jiems tenka susidurti ne pirmą kartą.

„Mūsų paukštyne išperintus arba paaugintus viščiukus dažnai įsigyja vadinamieji perpardavinėtojai. Dalis jų yra sąžiningi, tačiau yra ir tokių, kurie įsigyja pas mus, tarkim 500 viščiukų ir išsirašo sąskaitą, o veždami juos parduoti kartu pasikrauna kokį tūkstantį viščiukų, įsigytų, pavyzdžiui, pas kitą perpardavinėtoją, kuris juos atveža iš Lenkijos, ir prisidengia mūsų vardu. Už savo produkciją mes atsakome: jeigu kartais pas mus įsigyti paukščiai pradėtų čiaudėti ar kokia kita liga ištiktų, mes arba vaistų nusiunčiame, arba kompensuojame pinigais ar viščiukais“, – patikino bendrovės atstovė.

Pasak jos, perpardavinėtojai, pas kuriuos galimai sergančius paukščius įsigijo darbėniškė, bendrovei žinomi: jie turi ne vieną autobusiuką ir vežioja paukščius po visą Lietuvą. Tačiau tomis dienomis, kai viščiukai buvo parduodami Kretingos rajone, prekeiviai paukštyne sąskaitų nebuvo išsirašę.

„Mes visada sakome: susikooperuokite su kaimynais, atvažiuokit, įsigykite paukščius tiesiai pas mus. O jeigu iki jūsų atveža, nežinia kokiomis sąlygomis laikytus, nutampytus viščiukus, tai – tikrai nieko gero. Noriu pabrėžti: bet kuriuo atveju būtinai reikalaukite, kad prekiautojai parodytų paukščių įsigijimo dokumentus, sąskaitas, įsitikinkite, ar jie turi būtinus veterinarijos sertifikatus“, – kalbėjo paukštyno atstovė.

Būtina reikalauti dokumentų

Kad įsigyjant iš perpardavinėtojų viščiukus ar jau paaugintas vištas bei kitus paukščius būtina pareikalauti dokumentų, liudijančių jų įsigijimą bei kilmę, atitinkamus sertifikatus, kuriuose būtų nurodyta, kad paukščiai kliniškai sveiki, o taip pat paprašyti sąskaitos arba pinigų paėmimo kvito, kur būtų nurodyti pardavėjo rekvizitai, akcentavo ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento Kretingos skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Saulius Alonderis.

„Parduodantieji tokią produkciją privalo turėti leidimą ją pervežti, būti įtraukti į atitinkamą registrą ir turėti tai liudijančius dokumentus. Jeigu prekeiviai sąžiningi, jie tikrai pateiks arba dokumentų originalus, arba bent kopijas, ir tikrai išduos prekės įsigijimą paliudysiančią sąskaitą, be kurios negalima įrodyti, kad prekė įsigyta būtent pas juos. O jeigu perpardavinėtojai ims muistytis – nieko nepirkit, eikit į šalį ir praneškit atitinkamoms institucijoms, kvieskite policiją“, – kalbėjo S. Alonderis.

Pasak veterinarijos gydytojo-inspektoriaus, kas Kretingos rajone augina ir prekiauja naminiais paukščiais tarnybai žinoma, tie žmonės ar bendrovės tikrai turi reikalingus dokumentus. Sunkiau suganyti atvykstančius iš kitų rajonų ir regionų, mat dokumentai išduodami ten, kur paukščiai perinami ir auginami.

„Taip, mes atliekame planinius ir neplaninius patikrinimus, vykdome prekiautojų ir vežėjų kontrolę. Tačiau, pasikeitus kai kuriems teisės aktams, vežėjai nebeprivalo su mumis derinti savo maršrutų, kur ir kada jie ketina prekiauti, o mes nebegalime vykdyti vadinamųjų kontrolinių užpirkimų. Gaudyti „nelegalus“ ir užkardyti tokią galimai apgaulingą veiklą – policijos reikalas. Seniau vykdavo reidai, pagaudavome tuos, kurie, prisidengę įvairių paukštynų vardais, sukčiaudavo. Šiuo metu mes nesam įgalioti to imtis“, – sakė S. Alonderis, paraginęs pačius žmones būti atsargesniais, atsakingesniais ir nepapulti į galimai nelegalių prekeivių pinkles.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas