Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Iš kairės: Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė, žemės ūkio viceministras Egidijus Viskontas, VMVT Klaipėdos departamento direktorius Antanas Bauža, VMVT direktoriaus pavaduotojas Mantas Staškevičius ir Kretingos MVT vadovo pareigas laikinai einantis Vilius Stančikas.

Penktadienį Kretingos rajono Savivaldybėje buvo aptartos problemos ir teisinės spragos, kurias išryškino nelegaliame veislyne Padvariuose uždarytojo šuns Sniegiaus istorija, pradėjusi neramumų dėl gyvūnų gerovės bangą visoje Lietuvoje.

Sutarta: veiks pagal vieną algoritmą

Pasitarime dalyvavo žemės ūkio viceministras Egidijus Viskontas, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus pavaduotojas Mantas Staškevičius, šios tarnybos Klaipėdos departamento direktorius Antanas Bauža ir Kretingos tarnybos vadovo pareigas laikinai einantis Vilius Stančikas, Kretingos policijos komisariato viršininkas Arūnas Pužauskas, Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė, Savivaldybės vadovai ir atsakingi specialistai.

VMVT atstovai iškart pasidalino žinia apie nuo šio pirmadienio įsigaliojusį naująjį teisės aktą – kad galėtų reaguoti į žiaurų elgesį su gyvūnais, šios tarnybos specialistai pradėjo budėti visą parą – nuo 24 val. budėjimas įvestas departamento lygiu. Su generaliniu policijos komisaru Renatu Požėla parengtas bendras tarpinstitucinis įsakymas dėl vienos tvarkos, tiriant žiaurų elgesį su gyvūnais ir neteisėtą jų veisimą.

„Nesvarbu, kas gausime pranešimą, važiuosime kartu ir veiksime pagal vieną algoritmą“, – sakė VMVT direktoriaus pavaduotojas. Gyvūnų paėmimo į globos namus organizavimo funkcija lieka savivaldybėms, kurios su šiomis įstaigomis yra sudariusios sutartis. Tolesnius sprendimus – ar gyvūnus paimti laikinai, ar konfiskuoti, kaip valstybės turtą perduoti Valstybinės mokesčių inspekcijos žinion, priims teismas.

Už gyvūnų gerovės pažeidimus griežtinamos baudos, nebeliks įspėjimo. Numatytas privalomas visų gyvūnų ženklinimas ir registravimas.

Pasak M. Staškevičiaus, su portalo skelbiu.lt administracija jau susitarta, kad artimiausiu metu jame bus dedami tik tie skelbimai, kuriuose gyvūnų savininkai nurodys VMVT suteiktą registracijos arba veterinarinio patvirtinimo numerį. Šie privalomi duomenų įvedimo laukai bus susieti su VMVT viešai skelbiamais duomenimis ir Gyvūnų augintinių registru, kad būtų išvengiama piktnaudžiavimo atvejų. Norintiems parduoti ar padovanoti šunis ar kates, taip pat bus privaloma nurodyti ir gyvūno arba jo motinos, jeigu jauniklis nepaženklintas, identifikavimo, t. y. mikroschemos, numerį. Be to, įkeliant skelbimą, papildomai reikės suvesti duomenis apie gyvūno vakcinaciją nuo pasiutligės, kilmės šalį ir vietą. Dėl tokios pat tvarkos žadama kreiptis ir į kitų Lietuvoje populiarių skelbimų svetainių administracijas.

Reidai – rotacijos pagrindu

Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius priekaištavo, kad naujasis teisės aktas įsigaliojo nesuderintas su Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), tačiau išgirdo atsakymą, kad sudarytoje darbo grupėje, kuri įgaliota spręsti aktualias gyvūnų gerovės ir apsaugos srityje kylančias problemas ir inicijuoti pokyčius, būtinus teisės aktų pakeitimus, be Žemės ūkio ministerijos, Policijos, VMVT, Lietuvos veterinarijos gydytojų ir Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijų, nevyriausybinių gyvūnų gerovės ir jų teisių apsaugos organizacijų, Lietuvos kinologų draugijos, dirbs ir LSA atstovai.

„Mes, savivaldybės, tiesiogiai dirbam su iškylančiomis problemomis, galbūt galim pasiūlyti ir kitokių sprendimų“, – svarstė meras. Tai, ką išgirdo iš VMVT direktoriaus pavaduotojo, – esą numatyti tarnybų veiksmai jau po negerų įvykių, o norisi jiems užbėgti už akių. A. Kalnius siūlė, kad būtų rengiami tarpinstituciniai prevenciniai reidai rotacijos pagrindu, tai yra, pavyzdžiui, palangiškiai VMVT inspektoriai važiuotų tikrinti į Skuodo, Skuodo inspektoriai – į Kretingos, kretingiškiai – į Šilutės ar Gargždų gyvūnų veisyklas. VMVT atstovai patikino, kad kaip tik tokia tvarka reidai jau ir numatyti.

„Raudonuojantį“ objektą paliko likimo valiai

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė B. Kymantaitė atkreipė dėmesį, kad šuns Sniegiaus istorijoje figūruoja ta pati nelegalios šunų veisyklos šeimininkė, apie kurią skundai dėl pasibaisėtinose sąlygose laikomų gyvūnų pasipylė dar 2013 ir 2014-aisiais metais Tauragėje, paskui Kretingoje, dabar – Padvariuose.

„Kaip manot, kur užstrigo ratas, kodėl užsiauginom problemą, kas nesuveikė? Nelegalios veiklos vietas ta moteris keičia. Kai savo rajone turite tokį „raudonuojantį“ objektą, reikia būti labai atidiems“, – į merą ir Kretingos MVT laikinąjį vadovą kreipėsi B. Kymantaitė.

Ji domėjosi, ar „Nuare“ priglausti padvariškės šunys paimti laikinai globai, ar konfiskuoti. Paaiškėjo, kad laikinai globai, šunų kaip turto moteris neatsisakė. Perdavimo-priėmimo aktus pasirašė „Nuaro“ darbuotoja ir šunų savininkė. B. Kymantaitė šiame procese pasigedo Savivaldybės kaip institucijos, dalyvavimo, klausė, kas turės apmokėti globos įstaigai už šunų išlaikymą ir suteiktas veterinarijos paslaugas. Mero teigimu, į tai dar gilinsis rajono Savivaldybės teisininkai. Jeigu tektų sumokėti Savivaldybei, VMVT Klaipėdos departamento direktoriaus A. Baužos teigimu, įsijungtų dar vienas veikiantis mechanizmas: teismo keliu lėšas būtų galima išsiieškoti iš gyvūnų savininko.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas