Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nelegalių veisyklų tinklą apčiuopė Padvariuose

  • Audronė GRIEŽIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2020-09-08
Iš Padvariuose esančios apleistos šunidės gyvūnus vadavo ir prieglaudos „Nuaras“ darbuotoja Gintarė Liutkuvienė.

Kretingiškės Kristinos Ančerevičienės šeimos augintinis Vakarų Škotijos baltasis terjeras Sniegius, taip pat pačių šuns šeimininkų ir jų draugų principingumas Padvarių kaimo Slyvų g. 8 padėjo užčiuopti galimai nelegalios veiklos siūlą, kurio gijos kosminiu greičiu jau tą patį vakarą nusivyniojo iki kitų Lietuvos vietovių – Laukžemės ir Tolių kaimų, Tauragės, Vilkaviškio, Marijampolės rajonų.

Nelegalams įvarė baimės

„Atradę, kaip manoma, pagrobtą ir uždarytą savo augintinį, Ančerevičiai galėjo jį atsiimti, gal dar apsižodžiuoti su apleistos šunidės šeimininke ir į viską numoti ranka. Bet kretingiškiai ir jų draugai, ėmę viešinti vieną po kito žiaurius faktus ir ant kojų sukėlę tarnybas, pasielgė neabejingai, pilietiškai“, – „Pajūrio naujienoms“ sakė įvykio sūkuryje atsidūrusi gyvūnų prieglaudos „Nuaras“ atstovė Gintarė Liutkuvienė.

Penktadienį vėlai vakare, vos iš Padvarių išvežus 25 pasibaisėtinomis sąlygomis laikytus šunis, ir toliau plūdo gyventojų pranešimai, kai kurie žmonės informavo pastebintys besiblaškančius palaidus šunis laukuose, pamiškėse ir pakelėse. G. Liutkuvienės manymu, išsigandę nelegalūs veisėjai gyvūnais bandė atsikratyti juos tiesiog išmesdami iš automobilių. Buvo gauta žinia, kad kelyje prie Skuodo laksto du labradorai, tačiau, prieglaudos darbuotojams nuskubėjus, vienas buvo partrenktas mašinos. Po automobilio ratais kelyje Skuodas–Plungė žuvo ir vienas iš trijų šioje teritorijoje bėgiojusių biglių.

Laukžemėje pareigūnų ir gyvūnų globėjų vizitas taip pat nebuvo bevaisis: konfiskuoti 8 netinkamomis sąlygomis laikyti šunys, Tolių kaime – 6. Šie keturkojai, kaip ir pakelėse sugautieji, taip pat atgabenti į Klaipėdos „Nuarą“. Dalis Tauragės rajone laikytųjų labradorų ir jorkšyrų apgyvendinti prieglaudoje „Būk mano draugas“, 6 – „Nuare“. Įtariama, kad šunidžių Padvarių, Laukžemės ir Tolių kaimuose savininkai gali būti tie patys asmenys. Už žiaurų elgesį su gyvūnais, kaip sakė „Nuaro“ darbuotoja G. Liutkuvienė, jie jau buvo bausti 2014-aisiais metais.

Vos į prieglaudą iš Padvarių atvežta, apsivaikavo japonų akita veislės kalytė – atsivedė 8 šuniukus. Mažyliai gimė per anksti, ir šiuo metu stebimi specialistų. Iš viso į „Nuarą“ penktadienio vakare ir naktį pateko 58 tarsi iš pragaro išvaduoti šunys. Jais rūpinasi prieglaudos darbuotojai, savanoriai, veterinarijos gydytojai.

„Sulaukiame didžiulės gyventojų paramos: vos paskelbiau, kad mums reikia bekontakčio termometro – bemat buvo atvežtas. Žmonės negaili šunims nei maisto, nei priemonių šuniukams-ankstukams, vaistų nuo parazitų ir kirminų. Šunys – baisiai apleisti, kai kurie nuplikę, žaizdotom galvom“, – apibūdino G. Liutkuvienė.

Iki kol šunims bus pradėta ieškoti naujų namų, turės praeiti nemažai laiko ne tik todėl, kad prasidės teisminiai procesai. Kalės turės būti vežamos į veterinarijos klinikas echoskopuoti, bus patikrinta, ar jos nesilaukia palikuonių. Gyvūnus atiduoti bus galima tik sterilizuotus.

Prieglaudos „Būk mano draugas“ darbuotoja Rima Sorokienė (kairėje) pasidalino savo išgyvenimais: „Šunys – nešerti, negirdyti, puola į rankas, tikisi maisto“. Šalia – draugams šuns ieškoti padėjusi Veronika Šiaulinskienė.

Vaizdai apstulbino

Istorija prasidėjo nuo to, kad su Kristinos vyru iš Kretingos į Padvarius atvykęs šalia straksėjęs Sniegius staiga prapuolė kaip į vandenį.

„Kur mes, pasitelkę būrį draugų, jo neieškojom! Ir laukuose, ir gyvenvietės gatvėse, ėjom kone prie kiekvieno namo, klausinėjom gyventojų – niekas nieko nematė, nieko nežino“, – „Pajūrio naujienoms“ pasakojo K. Ančerevičienė.

Priartėję prie negyvenamojo, bet iš išorės dar naujo statinio Slyvų gatvėje, kretingiškiai išgirdo ne vieno šuns lojimą. „Pro murziną langą pašviečiau mobiliuoju telefonu – narvuose pamačiau kelių veislių – nuo spanielių, buldogų, auksinių retriverių, japonų akita veislės iki kovinio – šunis, jų buvo koks 18-a. Škotų terjerai – keli, bet mūsiškis – išskirtinis, nes su skarele po kaklu, iškart atpažinau“, – pasakojo kretingiškė.

Kadangi šunidės vienerios durys buvo praviros, Sniegiaus ieškotojams pavyko patekti vidun. Tai, ką jie pamatė, sukrėtė. Kaip pasakojo viena Kristinos draugių Veronika Šiaulinskienė, susigūžę įvairių veislių šunys laikomi antisanitarinėmis sąlygomis mažuose narvuose, be vandens ir maisto. Patalpoje į nosį kerta siaubingas tvaikas, trūksta oro, sunku kvėpuoti. Gardai su šunimis sustatyti keliais aukštais, į kai kuriuos mažus didesni šunys vos telpa, vietos – nė apsisukti. Gyvūnai neprižiūrėti, išsivolioję savo pačių išmatose, guli šlapimo balose tarp grotų. Dar keletas šunų įkurdinti lauke, bet vaizdas ir čia panašus: voljerai nevalyti, tvyro smarvė, neįpilta nė lašo vandens, indai apversti dugnais į viršų.

Įtarė vagiant ir veisiant

Užklupus nelauktiems svečiams, pasirodė pati šeimininkė. Moteris teisinosi škotų terjerą laikinai priglaudusi neva kaip paklydėlį, o rytojaus dieną ketinusi paskelbti internete, ieškoti šeimininkų.

„Mes taip nemanom, esam įsitikinę, kad mūsų nekastruotas, puikios išvaizdos šuo buvo įžūliai pavogtas. Kas gali paneigti, kad ir kiti čia uždarytieji veisliniai šunys nebuvo vagiami siekiant tokius veisti, paskui pagal skelbimus parduoti ir taip pelnytis?“ – retoriškai klausė K. Ančerevičienė.

Tą patį vakarą į Slyvų gatvę buvo iškviesta policija, tačiau, anot kalbintų pašnekovų, ji pademonstravo bejėgiškumą: faktą užfiksavo, bet abejojo, ar kuo galės padėti.

„Pareigūnai patys nežinojo, ką daryti. Kol jie atvažiavo šeimininkei dingus, į privačią valdą įeiti, sakė, negalintys, o be veterinarijos specialistų įvertinimo šunų išvežti taip pat neleidžia įstatymai“, – vienas per kitą pasakojo žmonės.

Kitą dieną atkaklių gyvūnų globėjų ir pilietiškų gyventojų dėka įvykiai rutuliojosi toliau.

Socialiniuose tinkuose išvydusios į ankštus narvus sukištų gyvūnų nuotraukas, prie šunidės pasirodė Padvarių bendruomenės pirmininkė Ieva Latakienė ir jos pavaduotoja Aida Žilinskienė.

„Mums irgi buvo šokas, puolėm skambinti atsakingoms tarnyboms, kalbėjomės ir su savo bendruomenės nariais, nė vienas nežinojo, kas vyksta šiame pastate Slyvų gatvėje, kokia jo paskirtis“, – sakė I. Latakienė. Pirmininkės žodžiais, pasitaiko, kad kaime dingsta šunys ar katės, kad kas nors augintinių ieško. Bendruomenė turi paskyrą feisbuke, dalinasi šia informacija – ką gali žinoti, gal kas nors iš padvariškių čia taip pat atpažins savuosius?

Į gyvūnų prieglaudą iš Slyvų gatvės buvo išgabenti 25 nežinia kiek laiko kančias kentę nelaimėliai.

Išlaukė verdikto

Iš pradžių Kretingos maisto ir veterinarijos tarnybos vedėjo pareigas laikinai einantis Vilius Stančikas pareiškė, kad, kol nėra įrodymų, Padvariuose aptiktos patalpos veislynu laikyti negalima. Legaliai veikiančių, dokumentus tvarkančių veislynų Kretingos rajone įregistruota 11, o čia tesanti šunų laikymo vieta. Kam gyvūnai priklauso, nuskenavus esą bus bandoma pasižiūrėti pagal mikroschemas. Kretingos veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos tarnybos gydytojas-inspektorius Saulius Alonderis vedėjui pritarė teigdamas, kad pagal kitų asmenų darytas nuotraukas nuspręsti arba per langus nustatyti, ar tinkamomis sąlygomis laikomi šunys ir kokia jų sveikatos būklė, – neįmanoma.

Su nelegalios veisyklos šeimininke pareigūnams galiausiai pavyko susisiekti telefonu, ir ši pažadėjo grįžti. Žliaugiant lietui, prieigose 6 valandas jos laukė policija, abu veterinarijos tarnybos atstovai, Sniegiaus šeimininkė ir ieškoję kretingiškiai, prieglaudų „Nuaras“ ir „Būk mano draugas“ darbuotojos, savanoriai. Šunidės durys buvo atidarytos tik įsikišus rajono Savivaldybės administracijos direktorei Jolantai Girdvainei. Užėjus vidun, nuomonę teko pakeisti ir veterinarijos atstovams: buvo surašytas aktas ir priimtas verdiktas visus čia įkalintus 25 šunis nedelsiant išvežti į saugią aplinką.

---

Viešojoje erdvėje pasklido raginimas gyventojams pasirašyti peticiją ir kreiptis į Lietuvos Seimą, kad už žiaurų elgesį su gyvūnais būtų sugriežtintos bausmės. Tačiau, socialiniame tinkle komentuodama pastarųjų dienų įvykius, Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė neabejojo, kad baudų didinimas norimo rezultato neduotų.

„Baudas mes galim ir iki begalybės sukelti, bet problema yra įsisenėjusi instituciniu požiūriu. Šiame versle dalyvauja trys šalys: gyvūnų daugintojas, kad užsidirbtų pinigų užsiimantis versliniu veisimu ir apgaudinėjantis pirkėjus, paslaugas suteikiantis veterinarijos gydytojas, be kurio įsikišimo veikla negalima, ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos gydytojas-inspektorius, situaciją matantis, bet ignoruojantis“, – teigė ji.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas