Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas
Prie Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos esantis kelio ženklas „Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas“ bus perkeltas, kad į dalį stovėjimo aikštelės šiaurinėje pusėje galėtų įvažiuoti mokinių tėvai, o eismas į vidinį mokyklos kiemą būtų uždraustas.

Rajono Savivaldybės Eismo saugumo komisijoje didžioji dauguma rajono gyventojų pageidavimų išpildyti: bus įrengti greičio ribojimo kalneliai ir užtvarai, atsiras naujų perėjų ir kelio ženklų. Kai kurias problemas turės padėti išspręsti Automobilių kelių direkcija.

„Medvalakis“ atsiriboja užtvaru

Bendros kalbos su Pušų gatve į teritoriją įvažiuojančiais ir Miško – Alksnių g. sankryžoje dažnai įstringančiais krovininio transporto vairuotojais neradę, „Medvalakio“ sodininkų bendrijos sklypų savininkai visuotiniame susirinkime nutarė kreiptis į Kretingos rajono savivaldybę prašydami leisti pastatyti kilnojamąjį kelio užtvarą.

Pasak bendrijos pirmininkės Jurgitos Petkutės-Marcinkienės, „Medvalakio“ teritorija tapo patrauklia žmonėms gyventi – daugėja naujakurių, jaunų šeimų, auginančių vaikus. Šie važinėja dviračiais, paspirtukais, gatvėse nemažai ir motorinių transporto priemonių. Bendrijos teritorijoje pastatyti krovininių automobilių judėjimą bei greitį ribojantys ženklai, laukiama, kad Kelių policija suderintų ir ženklus „Gyvenamoji zona“.

Pagal planavimo dokumentus pagrindinis įvažiavimas į bendrijos teritoriją yra Pušų gatve, atsarginis – vakarinėje dalyje, miško keliu. Kadangi miško kelią bendrija prižiūri iš savo lėšų, jis yra tvarkingas ir patogus, o Vydmantų seniūnijos prižiūrima Pušų gatvė – duobėta. Dauguma vairuotojų – ne tik sodininkų bendrijos narių, jų svečių, bet ir aptarnaujantis krovininis transportas bei kiti tranzitu į Vydmantus ar Rūdaičius važiuojantys automobiliai naudojasi vakariniu įvažiavimu į teritoriją. „Nukenčia aplinkinių sklypų savininkai, nes nuolatinis mašinų srautas būna centrinėmis Miško, Alksnių, Ąžuolų gatvėmis“, – teigė J. Petkutė-Marcinkienė. Saugaus eismo komisiją ji įtikino, kad problemą išspręs kilnojamasis kelio užtvaras – specialusis transportas ir krovininiai automobiliai, aptarnaujantys teritoriją, galės įvažiuoti ir išvažiuoti Pušų g. Užtvaras bus valdomas telefonu, visi sklypų savininkai bei jų šeimos nariai turės prieigą. Pirmininkės teigimu, numatytas ir avarinis užtvaro pakėlimo mechanizmas. Pėstiesiems ir dviratininkams bus paliktas 1 m praėjimas. Už tokį sprendimą balsavo visi Saugaus eismo komisijos nariai.

Geltonoji linija ir kelio ženklai bus, atitvarus įrengs

Nors Eismo saugumo komisijos pirmininkas Povilas Černeckis laikėsi ankstesnės savo nuomonės Kretingos miesto Žaliojoje gatvėje, užuot ties įvažiavimais į individualius sklypus pastatyti ženklus, draudžiančius automobiliams stovėti tik darbo valandomis, 5 iš 8-ių komisijos narių tam nepritarė. Pirmininkas argumentavo, kad, uždažius geltonąją liniją, automobilių statyti nebegalės priešais esančio daugiabučio gyventojai, tačiau kai kurie komisijos nariai palaikė individualaus sklypo savininkės poziciją.

„Daugiabučio gyventojai ir taip turi, kur statyti mašinas, – kiemas didelis, laisvai telpa, bet jiems patogiau savo transporto priemonę „numesti“ mums ties vartais ir kartais mėnesius iš ten „nepajudinti“. O aš noriu iš savo kiemo išvažiuoti ir į jį sugrįžti bet kada, net naktį. Noriu, kad, reikalui esant, ir „greitoji“ galėtų netrukdoma privažiuoti“, – dėstė kretingiškė.

Su pluoštu prašymų į Saugaus eismo komisijos posėdį atvyko sodininkų bendrijos valdybos pirmininkas Rimantas Staponas, tačiau, išsiaiškinus aplinkybes, kurias vis dėlto reikėtų aptarti visuotiniame sodininkų susirinkime, jo paties sutikimu, balsavimui tebuvo pateiktas tik vienas – Užtvankos g., ties tvenkiniu, abiejose kelio pusėse pastatyti apsauginius atitvarus. Visi komisijos nariai buvo už šį sprendimą.

Patenkintas gyventojų prašymas nuo Gargždų pusės važiuojant Melioratorių gatve, dešinėje kvartalo pusėje, ir ties su policija suderintais individualiais gyvenamaisiais namais, įrengti 4 kelio ženklus „Gyvenamoji zona“ ir „Gyvenamosios zonos pabaiga“. Ženklai reikalingi, nes šiame kvartale gyvena daug šeimų, auginančių mažamečius vaikus, jie važinėjasi dviračiais, paspirtukais. Gatvė tamsiuoju paros metu neapšviesta. Šios vietos nepažįstantys vairuotojai, kurjeriai, apsaugos tarnybos automobiliai viršija saugų greitį, o prieš posūkį gatvėje, gyventojų pastebėjimu, dažnai net nepristabdo.

Žvyrkelyje kalnelių neįrengs, Darbėnuose greičio neribos

Komisija vienbalsiai nepritarė Parąžės kaimo gyventojo Giedriaus Naviko prašymui greičio mažinimo kalnelius įrengti žvyrkelyje – nėra techninių galimybių.

Darbėnuose, Alyvų g. 20, gyvena 10 žmonių, iš jų 4 vaikai iki 7-erių metų amžiaus. Į šį sklypą patenkama bendro naudojimo keliu. „Kelio nėra, tačiau svetimi automobiliai vis tiek pro čia važiuoja. Jaučiame nerimą dėl kieme žaidžiančių vaikų“, – teigė Kęstutis Diekontas. Jis pageidavo, kad iš abiejų kelio pusių, ties bendrojo naudojimo keliais, būtų galima uždėti ženklus „Aklakelis“ su nurodytu 100 m atstumu iki aklakelio.

Posėdyje dalyvavusi Darbėnų seniūno pavaduotoja Bernadeta Litvinienė patikino: kelias – per kiemą, bet privačioje teritorijoje. „Žmogus teisus prašydamas pro čia nevažiuoti“, – sakė ji.

Vienam komisijos nariui susilaikius, pritarta sankryžoje su Skuodo gatve ir Alyvų g. – Juzumų g. sankryžoje pastatyti ženklą „Aklakelis“.

Nepritarta Darbėnų miestelio Centrinės dalies kvartalo seniūnaitės Gražinos Poškienės prašymui Rožių ir Vidurinėje gatvėse pastatyti greičio iki 30 km/h ribojimo ženklus.

G. Poškienė teigė, kad, atlikus žodinę šių gatvių gyventojų apklausą, paaiškėjo, kad kyla problemų dėl pravažiuojančių transporto priemonių greičio. Kelio danga – žvyras, nėra nei pėsčiųjų, nei dviračių tako. Rožių g. gyvena jaunos šeimos su vaikais, vasarą ne tik nesaugu, bet kyla ir dulkių kamuoliai – per Vėlines, o ir kitomis dienomis daug automobilių ruožu nuo Kretingos iki Palangos g. važiuoja į kapines. O Vidurinės g. kelio danga – sena, nelygi, nėra pėsčiųjų ir dviračių tako, vasaros metu taip pat dulkėta. Vienbalsiai nepritardama sprendimui, komisija išsakė savo argumentus: gatvės – siauros, esą niekur ir taip nenupulsi, didelius greičius išvysčius prasilenkti neįmanoma. Be to, daugiausia ir važinėjasi vietiniai gyventojai, o ne svetimi. Komisija darbėniškius, jeigu jie nori, ragintų pagalvoti apie „Gyvenamosios zonos“ ženklo pastatymo galimybę.

Saugaus eismo komisija pritarė kretingiškio Romo Misiaus prašymui Melioratorių ir Taikos g. sankryžoje įrengti pėsčiųjų perėją per Taikos g.

Stovėti leis valandą

Komercines patalpas Vilniaus g. 10 daugiabučio pastate turintys Vilija Baltuonienė, Juzefa Gindvilienė ir Romas Valinskis pageidavo prie automobilių stovėjimo aikštelės pastatyti draudžiamąjį ženklą „Stovėti draudžiama“ su papildoma lentele – ne daugiau kaip 30 minučių. Motyvas: rekonstruojant Vilniaus gatvę, aikštelėje stovėjimo vietų nuo 20 sumažinus iki 5-ių, verslo sąlygos pablogėjo. Tuo pačiu verslininkai prašė mašinų stovėjimo laiką ne daugiau kaip iki 1 valandos nustatyti ir aikštelėje prie kapinių – blogiausiu atveju ilgesniam laikui klientai automobilius galėtų palikti ten.

Tačiau miesto seniūnė atkreipė dėmesį, kad nepasitarta su paslaugas teikiančiais, verslininkais – esą aplink dar yra kirpykla, odontologijos kabinetas, laboratorija „Antėja“. „Per pusvalandį kirpykloje neįmanoma apsisukti“, – sakė G. Liobikienė.

Po balsavimo pritarta ženklą „Stovėti draudžiama“ pastatyti su nuoroda aikštelėje prie Vilniaus g. 10 stovėti ne ilgiau kaip valandą, nors gatvės renovacijos projekte buvo numatytos dvi.

Transporto stotelės – ne bet kur

Pryšmantiškiai Savivaldybės administracijos buvo prašę tarpininkauti kreipiantis į Lietuvos automobilių kelių direkciją dėl galimybės jai priklausančiame valstybiniame kelyje Šiauliai–Palanga, ties Pryšmančių gyvenvietės Centro gatve, įrengti naują viešojo transporto laukimo stotelę su paviljonu. Gyventojų manymu, šiuo metu stotelių vietos parinktos nepatogiai, nesaugiai, yra atitolusios nuo pagrindinių gyvenviečių kelių. Pryšmantiškiai teigė, kad jiems nesaugu naudojantis stotele, esančia Palangos link, o Kvecių gyventojai nepatenkinti dabartine stotele Kretingos link.

„Esamos stotelės yra magistralinio kelio ruože, pažymėtame „Avaringas ruožas“. Tas kelias neapšviestas, be šaligatvių, be atitvarų, nėra saugių vietų per kelią pėstiesiems patekti į stoteles, nėra nė greičio ribojimo ženklų“, – problemą išdėstė seniūnaitis Karolis Metrikas. Neigiamą atsakymą iš Automobilių kelių direkcijos gyventojai jau buvo gavę anksčiau. Komisijos pirmininkas P. Černeckis Eismo saugumo komisijos nariams pasiūlė dar kartą kreiptis tuomet, kai bus projektuojamas pro čia eisiantis dviračių takas, galbūt tuo pačiu būtų galima numatyti ir stotelių perkėlimą. Bendrovės „Kretingos autobusų parkas“ direktorius Arvydas Dyburys teigė, kad nėra taip paprasta, patarė pirmiausia išsinagrinėti dokumentus ir išsiaiškinti viešojo transporto stotelių įrengimo tvarką ir galimybes, kas kiek kilometrų ir kur jos gali būti įrengiamos.

„Stop“ ženklas – nepajudinamas, dėl skydo spręs

Diskusijų kilo dėl Žalgirio seniūnijoje esančios Tolių gatvės. Esant dideliam mašinų srautui, vieni gyventojai pageidauja greičio ribojimo kalnelių, kiti jų kratosi, nesutaria tarpusavyje. Pasitelkus Žalgirio seniūną ir išsiaiškinus tikrąją situaciją, esant galimybei, galėtų įrengti du kalnelius, nesant galimybės, – vieną.

Komisija patenkino Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos prašymą prie šios ugdymo įstaigos esantį kelio ženklą „Motorinių transporto priemonių eismas draudžiamas“ perkelti taip, kad į dalį stovėjimo aikštelės šiaurinėje pusėje netrukdomai galėtų įvažiuoti mokinių tėvai, o tolimesnis transporto priemonių eismas į vidinį mokyklos kiemą pagrindinio įėjimo link būtų draudžiamas. Kretingos rajono ūkininkai daug kartų kėlė klausimą dėl „Stop“ ženklo ir reikalavimo sustoti geležinkelio pervažoje kelyje Darbėnai – Palanga, įrodinėjo, kad jis čia nereikalingas, nes pervaža neveikia, o transporto priemonės vis vien turi sustoti, vairuotojai – apsidairyti kairėn ir dešinėn. Tačiau „Lietuvos geležinkelių“ ir ūkininkų nuomonės nesutampa – bendrovė šio ženklo nuimti jokiu būdu nesutinka.

Komisijos narys Antanas Puodys informavo, kad į jį kreipėsi gyventojai, važiuojantys į Salantus ar į Juodupėnus, – Darbėnuose, nuo Skuodo pusės, pastatytas reklaminis „Trevenos“ skydas su degalų kainomis trukdo matomumui. A. Puodžiui antrino Konstantinas Skierus: „ Iš tikrųjų ten – problema, vairuotojams – kliūtis, nes, norėdami matyti, jie turi „mestis“ į dešinę, o ten jau krūmai užstoja“, – sakė jis. Automobilių kelių direkcijos bus prašoma šią situaciją įvertinti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas