Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Besikeičiantys Blua miesto laiptai

  • Mūsų žmonės
  • 2020-08-21

Šiandien pasaulyje siaučiant COVID-19 virusui, prisiminkime aplankytas pasaulio vietas, kuriose pabuvoti šiuo metu turime gerokai mažiau galimybių.

Nuostabios Blua miesto spalvos

Prancūzijos Luaros slėnyje prie Luaros upės įsikūręs Blua (Blois) miestelis garsus ne tik savo turtinga istorija ir praeitimi, bet ir originaliais šiuolaikiniais muziejais ir per metus besikeičiančiais istoriniais Denis Papin vardu pavadintais laiptais.

Denis Papin (1647–1713) gimęs Chitenay kaimelyje šalia Blua, savo gyvenimą paskyręs fizikos ir matematikos studijoms, padaręs daug išradimų vandens garų panaudojimo technikos srityje, sukuriant garo variklio pirmtaką ir kitus žmonių darbą lengvinančius mechanizmus. Nuo 1865 m. šie į 4 dalis padalinti laiptai jungia viršutinę ir apatinę miesto dalis, o juos nuo 1880 metų puošia jų viršutinėje dalyje pastatyta garsaus prancūzų skulptoriaus Aimė Millet (1819–1891) sukurta šio garsaus viduramžių mokslininko skulptūra. 121 laiptelį turinčiais laiptais pakilus į viršų, esant saulėtam orui, galima gėrėtis ne tik miesto bei tilto per Luaros upę, bet ir nuostabiais jos slėnio, 2000 m. įrašyto į Pasaulio paveldo sąrašą, vaizdais. Nuo 2013 m. šie istoriniai laiptai yra papuošiami juos dekoruojant plastikinėmis spalvotomis prie vidinės laiptų pakopų pusės klijuojamomis vandens, šalčio ir šilumos poveikio nebijančiomis juostomis, sudarančiomis vienokį ar kitokį vaizdą ar paveikslą. Parengiamasis darbas atliekamas tipografijoje kompiuterio ekrane, kur formuojamas būsimas piešinys, vėliau perkeliamas į plastikines laiptelių aukščio juostas, kurios karpomos ir klijuojamos ypač stipriais drėgmei ir temperatūros poveikiui atspariais klijais, juosteles šildant ir gerai prispaudžiant prie vidinės laiptelių pakopų pusės. Visas laiptų dekoracijos tobulas vaizdas matomas tik iš apačios, kai pirmą kartą iš viršaus besileidžiant laiptais gali net ir neįtarti, kad jie yra kitokie. Paprastai laiptai puošiami vieną du kartus per metus, pažymint sukaktį, garbingą datą ar mieste vykstantį arba būsimą įvykį. Ypač šie laiptai išgarsėjo pasaulyje 2019 m., minint Renesanso Luaros slėnyje 500 metų jubiliejų, sutapusį su legendinio Renesanso dailininko Leonardo da Vinci (1452–1519) 500 metų mirties metinėmis. Laiptai buvo papuošti šio genijaus žymiausio dailės kūrinio Džokonda (Mona Liza) dekoracija. Leonardas da Vinčis mirė Prancūzijoje, netoli Blua, Ambuazo (Amboise) miestelyje esančioje Klo Liusė pilyje, kur jis praleido paskutinius trejus savo gyvenimo metus. Šia 210 kv. m dekoracija, kainavusia tik 9 tūkst. Eur, – ją aplankė apie 2 mln. žmonių iš viso pasaulio, – Blua miestas pagerbė šį įžymųjį italų Renesanso laikų genijų.

2017 m. Denis Papin laiptai buvo papuošti dangaus vaizdu, susietu su Blua šiuolaikinio meno centre vykusia žinomo JAV menininko, siejamo su Fluxus judėjimu, Geoffrey Hendricks (1931–2018) darbų paroda „Daugiau nei 100 dangaus vaizdų“. Šio šiuolaikinio meno centro vienas įkūrėjų prancūzų menininkas Benžamenas Votje (gim. 1935 m., Benjamin Vautier)-Ben susižavėjo Fluxus judėjimu 1962 m. Londone susitikęs su šio judėjimo „tėvu“ mūsų tautiečiu Jurgiu Mačiūnu (1931–1978). Jų bendravimas, taip pat bendras dalyvavimas įvairiuose Fluxus renginiuose Europoje ir JAV tęsėsi ne vienerius metus, skatinęs Ben propaguoti šį alternatyvių menininkų judėjimą ir jo idėjas Prancūzijoje. Šiame apie 1,5 tūkst. kv. m šiuolaikinio meno muziejuje, dar vadinamame „Abejonių pagrindu“, daug vietos skiriama Fluxus judėjimui, jo istorijai. Čia eksponuojami Jurgio Mačiūno ir jo bendraminčių kūriniai, dokumentai, kino juostos ir t.t., čia vyksta ir įvairios akcijos, perfomansai, muzikiniai ir literatūriniai pokštai, kino filmų peržiūros ir pan., nukreipti prieš „grynąjį“ meną, o pavargęs šio originalaus muziejaus lankytojas gali atsikvėpti Fluxus dvasia įrengtoje kavinėje.

2018 m. Denis Papin laiptai, minint Blua mieste įsikūrusių Magijos namų-muziejaus 20 metų sukaktį, buvo papuošti baltai-juoda spirale, primenančia iliuzijos meną ir jo istoriją, kuri ir demonstruojama šiame nepaprastame garsiems Prancūzijos ir pasaulio iliuzijos meno virtuozams skirtame muziejuje.

Šiuo metu, minint Luaros slėnio įrašymo į Pasaulio paveldo sąrašą 20 metų sukaktį, Denis Papin laiptai papuošti Luaros upės laiptais „tekančiu“ žydros dangaus spalvos vandeniu, kurio „tėkmė“ tęsiasi tolyn Denis Papin gatve, kviesdama žmones prie Luaros upės vėl atrasti ją ir pajausti jos tūkstančius metų trunkančią tėkmę.

Lankydami Luaros slėnio karališkąsias pilis, neužmirškime aplankyti šį nuostabų Blua miestą su jo originaliais muziejais ir nuostabiais laiko tėkmėje besikeičiančiais laiptais...

Romualdas BENIUŠIS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas