Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Prieš 15 metų pradėti restauruoti Darbėnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios vargonai gerą dešimtmetį stovi pusiau išardyti. Užpernai paveldosaugininkai užfiksavo situaciją, šiemet gi, kartu su klebono pageidavimu nustatyti visos bažnyčios vertingąsias savybes, prašoma specialistų įvertinti ir vargonus. Tikimasi, kad procedūros bus baigtos dar šiemet, tad yra vilties, kad kitąmet restauracija pajudės iš mirties taško.

Darbėnų klebonas Viktoras Dirvonskis (kairėje) ir vargonininkas Vaclovas Mikuta tikisi, kad vargonų ir bažnyčios vertingosios savybės bus nustatytos greitai.

Darbai sustojo

Paskutinis meistras, kurio rankos čiupinėjo 2003 metų gegužę į Kultūros vertybių registrą įtrauktus vargonus, – iš Kretingos kilęs daugiau kaip 40 metų vargonuojantis ir per 50 vargonų naujam gyvenimui prikėlęs Antanas Šauklys. Pasak jo, prieš gerą dešimtmetį, 2009–2010 m., darbai Darbėnuose sustojo dėl dviejų priežasčių: nutrūko finansavimas, o ir pats meistras kurį laiką sirgo.

„Žinoma, labai norėtųsi, kad darbas būtų baigtas. Tačiau net jeigu lėšų atsirastų, sunku būtų surinkti komandą – restauruojant vargonus reikia trijų keturių žmonių. Esant idealioms sąlygoms, darbai užtruktų apie tris mėnesius“, – sakė šiuo metu Panevėžyje dirbantis A. Šauklys, užsiminęs, kad ir dabar jo dirbtuvėse saugomi trys Darbėnų bažnyčios vargonų registrai.

Meistro dirbtuvėse specialiuose konteineriuose saugomų, pasak A. Šauklio, mažų dūdelių pervežti į Darbėnus nelabai yra kaip: bažnyčioje nėra sąlygų juos laikyti. O ir dėl kitų dešimtmetį bažnyčioje „ant viškų“ laikomų detalių restauratoriui neramu: jos buvo padengtos specialiu antiseptiku, kuris, greičiausiai, išgaravo, ir medines dalis gali apnikti kenkėjai.

Reikia lėšų

Užpernai A. Šauklys susisiekė su dabartiniu Darbėnų parapijos klebonu Viktoru Dirvonskiu. Klebonas patikino, kad, žinoma, norėtųsi, jog restauravimas būtų baigtas.

Tačiau, norint kreiptis dėl finansavimo į Kultūros paveldo departamentą (KPD) prie Kultūros ministerijos, reikia žinoti, kokius darbus privalu atlikti ir kiek tai galėtų kainuoti.

Paveldosaugininkai Darbėnų bažnyčios vargonų būklę užfiksavo 2018-ųjų lapkritį.

2009-ųjų metų duomenimis, remiantis vargonų restauratoriaus A. Šauklio pateiktu likusių darbų sąrašu ir sąmata, restauracijos darbams pabaigti būtų reikėję 27 tūkst. 760 litų, pernai sudarytoje preliminarioje sąmatoje darbai įkainoti apie 20 tūkst. eurų.

Prie būtinų atlikti darbų priskirti viso vamzdyno intonavimas, derinimas, kopelio sankabos restauracija, oktavos aštuntojo registro vožtuvo sumontavimas, trūkstamų cinko vamzdžių gamyba. Taip pat vamzdžių laikiklių sutvarkymas, trūkstamų serviso zonų įrengimas, įvairūs tilteliai, laipteliai ir t. t. Ir, žinoma, būtini pakartotini medinių dalių antiseptikavimo darbai.

Kaip „Pajūrio naujienoms“ sakė klebonas V. Dirvonskis, jis, nors ir planavo, paraiškos KPD dėl vargonų restauracijos dar nepateikė: „Aš kreipiausi į KPD Klaipėdos skyrių prašydamas nustatyti pačios bažnyčios vertingąsias savybes, nes norime pradėti ją tvarkyti. Būtina pakeisti langus, perdažyti vidų, sutvarkyti bokštelį – smarkesniam lietui lyjant, ant altoriaus vandens prilaša. Norėtųsi įrengti šildymą bei ventiliaciją – to reikia ir vargonams. Tad, kai bus atliktos visos procedūros, žiūrėsime, kokiems darbams teikti paraiškas.“

Kad vargonams būtinas tinkamas mikroklimatas, patvirtino ir A. Šauklys, ir nuo 1974 m. Darbėnuose vargonininku dirbantis Vaclovas Mikuta. Pasak jo, po kiekvienos žiemos tekdavo po porą mėnesių laukti, kol vargonai „atsigaus“. O šaltis ir drėgmė buvo vienos priežasčių, kodėl 1936–1939 m. įrengtieji vargonai išėjo iš rikiuotės.

Pritaria restauracijai

Kad Darbėnų vargonus būtina baigti restauruoti, pritarė ir Kretingos rajono savivaldybės paminklotvarkininkas Algirdas Mulvinskas, priminęs, jog Darbėnų bažnyčios vargonai buvo pradėti restauruoti tuometinio klebono Arūno Bladžiaus rūpesčiu. Keletą metų lėšų tam – po maždaug 10 tūkst. litų kasmet – skirdavo Kretingos rajono savivaldybė. Perkėlus kleboną į kitą parapiją ir susirgus vargonus restauravusiam meistrui, darbai stovi iki pat šiol.

„Žinoma, labai norėtųsi, kad vieni reikšmingiausių ir galingiausių rajono mastu pneumatinių vargonų vėl suskambėtų. To norėtume ne tik mes, bet ir tikri vargonų žinovai, tokie, kaip humanitarinių mokslų daktaras, menotyrininkas, vargonų istorikas Girėnas Povilionis, labai vertinantis Darbėnų vargonus. Tačiau visų pirma derėtų pasirūpinti finansavimu – būtų galima teikti paraišką Kultūros paveldo departamentui, tik reikėtų, kad paraišką teikiantieji kultūros vertybės savininkai ar naudotojai – greičiausiai tai būtų Telšių vyskupija, kuriai priklauso Darbėnų parapija,– pagal galiojančius teisės aktus įsipareigotų padengti pusę darbams reikalingos sumos. Esu įsitikinęs, kad likusius 50 proc. departamentas tikrai skirtų, juolab kad būtų, kas šią paraišką palaikytų“, – paaiškino A. Mulvinskas.

Laukia vertinimo

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos skyriaus vyriausioji specialistė Meda Skersienė „Pajūrio naujienas“ informavo, kad Darbėnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios vargonai buvo restauruojami 2006–2009 metais, toliau darbai sustojo. 2018 m. KPD specialistai užfiksavo esamą situaciją: viskas sudėta taip, kaip restauratorius paliko.

„Šiuo metu sprendžiamas klausimas, kaip tuos vargonus vėl sumontuoti. Pateikėme prašymą centriniam Kultūros paveldo departamentui, kad mums padėtų – gavome paaiškinimą, kad visų pirma reikia nustatyti jų vertingąsias savybes. Tačiau dėl karantino darbams sustojus to dar nėra padaryta“, –paaiškino specialistė.

Jos teigimu, tuo pačiu pagal gautą prašymą iš Darbėnų klebono bus nustatomos ir visos bažnyčios vertingosios savybės, tikimasi, kad šiais metais tai bus padaryta.

„Be to, departamente yra sudaryta taryba vargonų tyrimų, restauravimo ir konservavimo problemoms spręsti, tad jos specialistai taip pat mums turėtų padėti ir patarti, kaip mes galėtume pratęsti restauraciją, kai jau bus nustatytos vertingosios savybės. Darbas tai didelis, kompleksinis, teks parapijai ieškoti finansavimo – galbūt, kartu su numatomu pačios bažnyčios tvarkymu, galbūt atskirai teikti paraišką KPD tik vargonams restauruoti. Manau, kad viskas susitvarkys, tik reikia laiko ir atlikti visas reikalingas procedūras“, – sakė M. Skersienė.

Darbėnų Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios vargonai pastatyti apie 1936–1939 m. Vargonų meistras – Šiauliuose gyvenęs čekas Otto Krakotvilas.

Vargonų istoriko, menotyrininko Girėno Povilionio duomenimis, romantinio stiliaus pneumatinės traktūros instrumentas yra vienas didžiausių Lietuvoje, o balsų kiekiu – didžiausi istorinai vargonai Kretingos rajone.

Vargonai visiškai užpildo bažnyčios erdvę, gali patenkinti tiek liturgijos, tiek koncertinio repertuaro poreikius.

Livija GRAJAUSKIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas