Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kasmet rugpjūčio mėnuo yra įtemptas laikas sveikatos priežiūros įstaigoms – jas užplūsta darželinukai ir mokiniai, kuriems reikia profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, kad pažymėjimą apie jos būklę būtų galima pateikti ugdymo įstaigai iki mokslo metų pradžios. Tačiau šiemet skubėti reikia ne visiems – vaikams, kurie nekeičia ugdymo įstaigos ir kurių sveikatos būklė nepasikeitė, senieji profilaktinio patikrinimo pažymėjimai galios iki naujųjų metų.

Sveikatos apsaugos ministerija akcentavo, kad kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas, kurio metu įvertinama bendra sveikatos būklė, privalomas visiems vaikams iki 18 metų, taip pat pilnamečiams mokiniams, ugdomiems pagal bendrojo ugdymo programas.

Atlikus sveikatos patikrinimą e. sveikatos sistemoje (ESPBI IS) užpildomas „Mokinio sveikatos pažymėjimas“, kuriame įrašomi nustatyti duomenys (taip pat ir fizinio ugdymo grupė), išvados ir rekomendacijos švietimo ar kitai ugdymo įstaigai.

Nelaukė paskutinės dienos

Kretingos šeimos medicinos centro vadovė Augenija Juknevičienė teigė, kad šeimos gydytojai darželinukų ir mokinių profilaktinį patikrinimą pradėjo jau gegužės mėnesį, taip išlaikant per daug metų nusistovėjusią tvarką, nors šiemet dėl koronaviruso pandemijos ir teko dirbti pasikeitusiomis sąlygomis.

„Pavyzdžiui, aš gydau apie 800–900 vaikų ir, jei jų patikrinimą paliktume tik vasaros mėnesiams, tai būtų nepakeliamas darbo krūvis, nes juk kartu reikia pasirūpinti ir tais pacientais, kurie kreipiasi dėl įvairių susirgimų“, – teigė A. Juknevičienė, paaiškinusi, kad pirmenybė teikiama tiems vaikams, kurie pirmą kartą pradės lankyti darželį ar mokyklą.

Kretingos priminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Arnas Juškys teigė, kad įstaigoje darželinukų ir mokinių yra gausiau, tačiau ypatingo srauto padidėjimo, palyginus su ankstesniais metais, nėra. Tam, ko gero, turėjęs įtakos Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimas pratęsti sveikatos pažymėjimų galiojimą tiems mokiniams, kurie nekeičia mokymo įstaigos ir kurių sveikatos būklė nepasikeitusi.

„Vienas mūsų įstaigos odontologas yra paskirtas tik darbui su profilaktiniais vaikų patikrinimais bei ekstriniams atvejams. Taigi yra galimybė tą pačią dieną vaiką patikrinti ir pas šeimos gydytoją, ir pas odontologą, jei sutampa jų darbo laikas“, – teigė A. Juškys.

Intensyviai dirbo ir per karantiną

A. Juškys ir A. Juknevičienė pasakojo, kad šeimos gydytojai intensyviai dirbo ir karantino laikotarpiu, nes neįmanoma „atidėti“ susirgimų – tiesiog stengtasi kuo daugiau konsultuoti telefonu ir taip suplanuoti vizitus, kad pacientai nesusitiktų koridoriuose. Tad negalima sakyti, kad šeimos gydytojams darbo krūvis padidėjo, nes pradėjo registruotis ir tie pacientai, kurie laukė karantino pabaigos.

„Šeimos gydytojai dabar turi daugiau darbo dėl kitos priežasties – kadangi kurį laiką neveikė e.sveikata.lt sistema, visus tuomet pasirašytus dokumentus šiomis dienomis tenka pavėluotai perkelti į elektroninę erdvę“, – teigė A. Juškys.

Šiuo metu šeimos gydytojų darbas jau beveik grįžęs į įprastas vėžes, tačiau A. Juškys ir A. Juknevičienė tvirtino, kad teikti paslaugas 100 proc. apimtimi ir išlaikyti rekomendacijas dėl atstumų tarp pacientų yra tiesiog neįmanoma. „Tada galėtume priimti ne daugiau kaip penktadalį žmonių“, – sakė A. Juknevičienė.

Ji paaiškino, kad kiekvieno patikrinimo metu pacientas yra sveriamas, matuojamas jo ūgis, tikrinama rega, klausa, kraujo spaudimas, neretai išrašomas siuntimas gydytojo specialisto konsultacijai dėl stuburo, regos patologijų, galimų širdies ir kraujagyslių ar kitokių įtariamų lėtinių ligų, neurologinių susirgimų.

Tačiau neretai pacientams tenka ilgai laukti, kol patenka pas II lygio gydytojus, tad šeimos gydytojams tenka išrašyti profilaktinio patikrinimo pažymėjimus ir nesulaukus atsakymo – kitaip vaikui kiltų problemų nuo rugsėjo pradėti lankyti ugdymo įstaigą.

„Kai jau sulaukiame atsakymo iš gydytojo specialisto, jei informacija yra žinotina ugdymo įstaigai, išrašome atskirą pažymą, pavyzdžiui, dėl fizinio krūvio ribojimo ir panašiai“, – teigė A. Juknevičienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas