Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Slaugomiems ligoniams – bitininkų dovana

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2020-08-07

Kretingos bitininkų draugija šiomis dienomis Kartenos katalikiškajai palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei perdavė apie 40 kg medaus, kurį paaukojo draugijos nariai. Tokią akciją kretingiškiai bitininkai surengė pirmą kartą, ir jos sumanytojas bitininkas Arvydas Alonderis tikisi, kad bičiuliai šią naujai užgimusią tradiciją pratęs ir ateityje.

Kretingos bitininkų dovanotas medus atkeliavo į Kartenos katalikiškąją palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę: (iš kairės) bitininkas Arvydas Alonderis, jo talkininkė Virgilija Vičiulytė ir Kartenos PSPC direktorius Normantas Žeimys.

„Žinant, kad viena bitė per savo gyvenimą suneša vieną arbatinį šaukštelį medaus, reikia tik pagalvoti, kiek milijonų šių vabzdžių triūso slypi bitininkų padovanotuose medaus stiklainiuose“, – perduodamas Kretingos bitininkų draugijos dovaną Kartenos pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriui Normantui Žeimiui, kuris taip pat vadovauja Kartenos katalikiškajai palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei, kalbėjo A. Alonderis.

Diskutuodamas su A. Alonderiu apie unikalų bičių gyvenimą ir šių vabzdžių žmogui dovanojamus produktus, N. Žeimys, Kartenos PSPC pradėjęs vadovauti visai neseniai – nuo birželio vidurio, ir Kartenos ligoninės kolektyvą prilygino darbščiosioms bitėms: „Per trumpą laiką patyriau, kokie čia dirba darbštūs žmonės, kaip jie yra atsidavę darbui, kaip jį vertina. Žinau, kad jie savo rankomis, sudegus senajai ligoninei, įrengė naujas patalpas buvusiame darželyje, neleido sunykti ligoninei, kuri taip reikalinga vietos ir krašto žmonėms.“

N. Žeimys, pasidžiaugęs gražia iniciatyva ir padėkojęs krašto bitininkams, teigė, kad dovana ligoninės pacientams, kurių šiandien yra 18 ir kurie reikalauja nuolatinės slaugos bei globos, tikrai pravers, ypač žinant, kad medus – ir maistas, ir vaistas, tad padės ligoniams dar ir sustiprėti.

Labdara gautą medų ligoninės darbuotojai pacientams išdalins vaišinimo principu. „Kadangi pacientų srautas vis keičiasi, asmeniškai kiekvienam medaus stiklainio neįduosi – taip dalindami nuskriaustume kitus slaugomus ligonius, – paaiškino N. Žiemys. – Mūsų ligoninės pacientai kasdien gauna duonos, batono, varškės, sūrio, arbatos, tad visa tai galima paskaninti ir medumi.“

O to medaus Kretingos bitininkų draugijos nariai, kurių yra per 100-ą, ir kuri vienija Kretingos, Palangos, Klaipėdos miesto, net Šilutės krašto bitininkus, paaukojo paties įvairiausio: nuo gelsvai balto, geltono iki tamsiai rudo. Vadinasi, medus surinktas iš pačių įvairiausių augalų, ką ir parodo medaus spalva – ji priklauso nuo medingųjų augalų dažančių medžiagų ir žiedadulkių, kurios į medų patenka kartu su nektaru. Jeigu medus surinktas pavasarį, kiaulpienėms ir sodams žydint, jis būna ryškiai geltonos, gintarinės spalvos, greitai susikristalizuoja. Vėliau, birželį, žydi avietės, šaltekšniai, baltieji dobiliukai, rapsas. Aviečių medus būna šiek tiek tamsesnis, rapso medus – šviesus, kartais net baltos spalvos. Birželio pabaigoje pražysta liepos, vėliau – grikiai. Grikių medus būna tamsus, ne visiems patinka jo specifinis skonis, tačiau jame yra daug geležies, todėl tinka mažakraujystei gydyti. Tamsesnis medus turi daugiau veikliųjų ir dažančių medžiagų, fitoncidų, mikroelementų, vitaminų, tačiau šviesus medus – dietinis, tinkantis vartoti žmonėms su jautresniu virškinimo traktu, norintiems sustiprinti širdį, sumažinti stresą, nemigą. Žmogaus organizmą toks medus greitai aprūpina angliavandeniais, atpalaiduoja nervus, pamaitina smegenis. Verta žinoti, kad kietai susikristalizavęs medus yra gero natūralaus medaus požymis, o susikristalizavusio medaus paviršiuje ar ant indo sienelių atsiradęs baltas piešinys, dar vadinamas medaus „žydėjimu“, irgi vertinamas kaip geros kokybės medaus rodiklis.

Šiais metais krašto bitininkai, kaip ir visoje Lietuvoje, susidūrė su daugybe iššūkių: per didįjį medunešį buvo sausa ir šalta, vėliau ir bitėms, ir bitininkams dirbti trukdė prasidėję lietūs. Bitininko A. Alonderio teigimu, šiemet bitininkai surinko 35–40 proc. mažiau medaus, negu praėjusiais metais, kurie, beje, dėl gausaus medaus derliaus, buvę išskirtiniai.

Lietuvoje surenkamas monoflorinis ir poliflorinis medus. Monoflorinis medus surenkamas iš grikių, rapsų, dobilų, pasitaiko iš liepų ir kitų augalų, ypač tuo atveju, jeigu bitininkas specialiai sėja medingus augalus, tarkim, barkūnus, facelijas, bandrenius, kmynus, anyžinius lofantus ir kt. Tačiau Lietuvoje, ne išimtis – ir Žemaitijos kraštas, daugiausiai surenkama poliflorinio pievų, laukų, miško augalų medaus, kurio biologinis poveikis yra labai įvairiapusiškas. Tokiam medui būdingas sodrus aromatas, imunitetą stiprinantis poveikis.

Bitininkai dažnai girdi klausimų, o kaip gi reikėtų vartoti medų? Greičiausiai kiekvienas jų atsakys, kad visų pirma medumi reikėtų pakeisti cukrų, kuris neigiamai veikia žmogaus organizmo medžiagų apykaitą. Geriausia medų vartoti su vaistažolių arbata, nes medus stimuliuoja vaistažolių gydomąsias savybes. Valgant medų su duona, pyragu, sūriu, varške, geriant su pienu ar kefyru, meduje esantys fermentai skaldo maistines medžiagas ir padeda jas geriau įsisavinti. O norint suaktyvinti antibakterinį medaus poveikį, patariama jį gerti su vandeniu. Tačiau kaip visų maisto papildų ar vaistų, taip ir medaus negalima perdozuoti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas