Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Sukilo prieš „Raguvilę“

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Vakarų Lietuva
  • 2020-08-04

Augančio Klaipėdos rajono Šimkų kaimo gyventojai surinko ir Savivaldybei įteikė per 700 parašų, reikalaudami sustabdyti praėjusį rudenį Šimkuose apleisto aerodromo 3 ha sklypą nusipirkusios uždarosios akcinės bendrovės „Raguvilė“ veiklos plėtrą, neleisti įmonei čia statyti padangų perdirbimo fabriko.

Gindami savo interesus prieš „Raguvilę“ Šimkų kaimo gyventojai įsteigė bendruomenę, jai vadovauti išrinko Danguolę Guzenkovą (stovi).

Nenori taršaus kaimyno

Bendrovė „Raguvilė“ gamybinės, sandėliavimo paskirties sklypą Šimkuose nusipirko praėjusių metų lapkritį per varžytines iš Turto banko, o šių metų kovą pradėjo savo veiklą – sandėliuoja biokurą, akmens skaldą ir steigia įmonės gamybinę, administracinę bazę. Komunalines, kelių, aplinkos tvarkymo paslaugas visoje respublikoje teikianti įmonė iki šiol savo padalinius yra išbarsčiusi įvairiose vietose. Šimkuose „Raguvilė“ planuoja turėti angarus sunkiajai technikai (sunkvežimiams, traktoriams ir kt.), remonto dirbtuves, buitinių nuotekų saugojimo talpyklas, nuotekų valymo įrenginius. Įmonei tebesikuriant Šimkų, aplinkinių kaimų gyventojai skundžiasi dėl jos keliamo triukšmo, dulkių. Gyventojai itin baiminasi dėl „Raguvilės“ planų Šimkuose sandėliuoti atliekas ir perdirbti panaudotas padangas.

Šimkų kaimo bendruomenės pirmininkė Danguolė Guzenkova tvirtino, kad „Raguvilei“ dar nespėjus išplėtoti savo veiklos Šimkuose jau nuvertėjo čia šeimų, tarp kurių – daug jaunų, turimo nekilnojamojo turto vertė.

Bendrovės „Raguvilė“ savininkas ir vadovas Virginijus Brazauskas patvirtino įmonės siekį Šimkuose perdirbti ir padangas. Anot jo, padangos čia būtų tik smulkinamos, jų čia nedegintų, kaip kai kurie protestuotojai baugina žmones socialiniuose tinkluose. Be to, padangų perdirbtų nedidelį kiekį – iki 100 tonų per metus. „Raguvilė“ jau kreipėsi į Aplinkos apsaugos agentūrą dėl leidimo šiai veiklai.

Diskusijos nebuvo

Dėl įmonės planų Šimkuose socialiniuose tinkluose puolamas Virginijus Brazauskas gyventojus pakvietė į atvirą diskusiją – Kretingalės kultūros namuose jų prisirinko pilna salė. Žmonėms dar tik būriuojantis lauke galėjai nuspėti, kad racionalios, abiem pusėms naudingos diskusijos nebus – publiką buvo užvaldžiusios protesto mitingams būdingos emocijos. Susirinkusieji nepakluso diskusijos vedėjui, paprašiusiam klausimus „Raguvilės“ vadovui užduoti renginio pradžioje, klausė kada panorėję, pertraukinėdami ir V. Brazausko „Raguvilės“ veiklos reprezentaciją. V. Brazauskas neslėpė apmaudo dėl kuriamo „Raguvilės“ baubo Šimkuose, nežinant tikrųjų „Raguvilės“ veiklos čia planų.

„Neatsisakau teisės į teisėtą veiklą, tačiau nieko nedarysime savavališkai, be licencijų bet kuriai veiklai“, – stovėdamas prieš susirinkimo dalyvius tikino V. Brazauskas.

Jo manymu, Šimkų bendruomenės priešiškumas „Raguvilei“ yra ir kurstomas. „Raguvilė“ veiklą Šimkuose pradėjo šių metų kovą. V. Brazausko teigimu, jis pirmiausia paskambinęs arčiausiai „Raguvilės“ sklypo sodybą turinčiai Danguolei Guzenkovai. „Susipažinau su kaimyne, pasidalinau su ja „Raguvilės“ planais. Kretingalės seniūną apie mūsų veiklą informavau dar šių metų sausį, prašiau jo, kad padėtų susitikti su bendruomene. Pažadėjo“, – apie „Raguvilės“ žengimą į Šimkus pasakojo V. Brazauskas. Kovo 16 d. šalyje buvo įvestas visuotinis karantinas. Verslininkas neslėpė apmaudo, kai jį pasiekė žinia, kad per karantiną, balandžio 22 d., buvo įsteigta Šimkų kaimo bendruomenė, „Raguvilei“ apie tai nežinant. „Bendruomenės steigiamojo susirinkimo dalyviai su Klaipėdos rajono savivaldybės meru Broniumi Markausku ir jo kolegomis iš Savivaldybės vaikščiojo po „Raguvilės“ sklypą, pažymėtą ženklu „Privati valda“. Mūsų niekas nepakvietė, neinformavo“, – teigė V. Brazauskas, įsitikinęs, kad bendruomenės priešiškumas jo verslui yra kurstomas nepelnytai. Šimkų bendruomenės pirmininke buvo išrinkta D. Guzenkova. „Tikėjomės, kad žmonėms susitelkus į bendruomenę bus lengviau bendradarbiauti, tačiau sulaukėme aplinkosaugininkų vizitų, po jų – ugniagesių. Ir vėl aplinkosaugininkų. Visi skundai buvo nepagrįsti“, – kalbėjo V. Brazauskas. „Raguvilės“ vadovas akcentavo įmonės pastangas, kad jos veikla būtų kuo draugiškesnė aplinkai: užkardinant gaisrų pavojų įmonės gaminamos ir sandėliuojamos kurui skirtos medžio drožlės išskirstytos po visą sklypą, stebėjimui įrengtos termovizorinės kameros. Iš sklypo vakarų vyraujančių vėjų pusės tveria 3,5 m aukščio barjerinę tvorą.

Kretingiškis Virginijus Brazauskas bendrovę „Raguvilė“ įsteigė 2003 m., šiandien joje dirba 60 žmonių.

„Raguvilė“ įsteigta 2003 metais, šiandieną joje dirba 60 žmonių, turime savo veiklos patirtį. Ar Lietuvoje nereikia tvarkyti prie centralizuotų tinklų neprijungtų namų ūkių buitinių nuotekų, kelių, želdinių? Ar žmonės neturi automobilių, nereikia perdirbti padangų? Nereikia verslo?“ – retoriškai klausė V. Brazauskas. Replikuodami gyventojai patarinėjo verslininkui savo įmonės bazei susirasti atokų, nuo gyvenamųjų vietų nutolusį sklypą, dargi įkurdinti įmonę paties sodyboje arba Šimkus iškraustyti į Palangą, šeimoms nuperkant po butą kurorte.

Patarė gamyklos neplanuoti

Į susirinkimą Kretingalėje buvo atvykę Klaipėdos rajono savivaldybės vadovai – meras Bronius Markauskas, mero pavaduotoja Audronė Balnienė, administracijos direktorius Artūras Bogdanovas. Meras B. Markauskas pats gyvena netoli Šimkų kaimo. „Lig šiol Šimkuose „Raguvilė“ nieko nepažeidė“, – susirinkusiems pareiškė meras. B. Markausko pastebėjimu, „Raguvilės“ ir gyventojų konfliktas Šimkuose buvo užprogramuotas prieš 15–20 metų rengiant ir patvirtinant Klaipėdos rajono savivaldybės bendrąjį planą. „Tuomet nebuvo įžvelgtos rajono vystymosi perspektyvos – sparti gyvenamųjų rajonų plėtra ir kaimiškose vietovėse“, – teigė meras. Šiame Klaipėdos uostamiesčio pašonėje esančiame rajone kuriasi ir nuo didmiesčio taršos, kitų blogybių bėgantys klaipėdiečiai. Vienas susitikime Kretingalėje šmaikštavo: „Pasistačiau namą Jakuose, ten įsismarkavus pramonei pasistačiau namą Šimkuose. Draugai klausia, į kokią būsimą pramoninę zoną kraustysiuos vėl.“

D. Guzenkova kaltino V. Brazauską ir dėl Šimkuose gyvenamųjų namų kvartalo statybą suplanavusio verslininko ligos, kurį ši ištikusi po žinios apie „Raguvilės“ planus. „Verslas visada yra rizika, pigiai pirko žemės ūkio paskirties žemę“, – atsakė V. Brazauskas, akcentavęs, kad „Raguvilė“ pirko gamybinės paskirties žemę ir nevystys šiame sklype tokios veiklos, kurią draudžia Lietuvos įstatymai.

„Raguvilė“ planavo padangų perdirbimo gamyklą statyti Klaipėdos rajone, Dumpiuose, įsigytame sklype, tačiau pasipriešinus Dumpių gyventojams Savivaldybės taryba nepritarė tokios įmonės atsiradimui šioje vietovėje. Žvalgė galimybes padangas perdirbti Alytuje, tačiau karčią Alytaus padangų perdirbimo gamyklos gaisro patirtį turinti savivaldybė „Raguvilės“ neįsileido. „Užjaučiu verslininką, tačiau jeigu V. Brazauskas manęs paklaustų, patarčiau padangų perdirbimo gamyklos Šimkuose geriau neplanuoti“, – tarė B. Markauskas.

V. Brazauskas yra prasitaręs apie „Raguvilės“ pasirinktas kitas – alternatyvias vietas padangų perdirbimo gamyklai – Rietavo arba Šilalės rajonų savivaldybėse.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas