Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Iškėlė problemą dėl žaliųjų atliekų

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2020-07-28
Kretingos miesto Briedžio gatvės seniūnaitis Stasys Šauklys iškėlė klausimą, kur bendrijos „Vienybė“ sodininkai turi dėti augalines atliekas, jei aikštelė užtverta „Stop“ juosta, įrengtas ženklas, perspėjantis, kad čia krauti atliekas yra draudžiama.

S. Šauklys, kalbėdamas ir kitų bendrijos „Vienybė“ sodininkų vardu, stebėjosi, kodėl buvo uždaryta diferencijuotų atliekų aikštelė Mėtų g. „Ji buvo tvarkinga ir žmonės naudojosi: atliekas skirstydavo ir dėdavo į tris atskirus skyrius. Dabar belikę tik konteineriai bendrosioms atliekoms, o kur dėti nupjautą žolę, šakas? Juk negyvename bute, turime po 6 arus žemės, tad darbuojantis ir susidaro augalinių atliekų“, – problemą išdėstė S. Šauklys, pateikęs duomenis, kad „Vienybės“ bendrijoje iš viso yra 180 sklypų, apie 60 iš jų žmonės gyvena nuolat.

S. Šaukliui nesuprantamas reikalavimas žaliąsias atliekas kaupti pas save ir jas išnešti tik tada, kai „Kretingos komunalininkas“ žaliąsias atliekas veža pagal grafiką – tokiu atveju, net neaišku, į kokią vietą konkrečiai jas reiktų sukrauti. Kadangi didelė dalis sodininkų yra senjorai, tai ne visi turi savo transportą, kad žaliąsias atliekas galėtų patys nuvežti į atliekų aikštelę Ankštakiuose. Tai ir yra priežastis, kodėl dažnas žaliąsias atliekas atgabena į aikštelę, kuri yra šalia sodininkų bendrijos „Draugystė“.

„Ten dabar yra didžiausia betvarkė“, – sakė S. Šauklys, kuris baiminasi, kad, neturėdami, kur dėti žaliąsias atliekas, žmonės pradės jas mėtyti į pakeles.

Tvarką nustato bendrijos

„Kretingos komunalininko“ direktorius Rimantas Žiaušys „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad tvarką, kur ir kaip kaupiamos bendrosios atliekos, visų pirma nustato kiekvienos bendrijos valdyba ir pirmininkas, kuris ir suderina sprendimą su komunalininkais.

„Tendencija yra tokia, kad sodininkų bendrijos atsisako bendrų aikštelių, nes leidus vežti šakas ir stambiagabarites atliekas, išauga šiukšlynai – privežama statybinių atliekų, asbesto šiferio, padangų ir viso kito, tad bendrijoms kyla problema, kaip visa tai išgabenti,“ – paaiškino R. Žiaušys.

Jis pabrėžė, kad augalinės kilmės atliekos yra išvežamos pagal iš anksto patvirtintą grafiką du kartus – pavasarį ir rudenį. „Jeigu augalines atliekas nori žmonės išmesti ne maršruto metu – tai jau yra šiukšlinimas, už ką numatyta administracinė atsakomybė. Ne maršruto metu žmonės augalines atliekas gali savanoriškai priduoti į Ankštakius. Jei atliekų nedaug, jas galima kaupti savo sodo kampelyje arba dėl vežimo į Ankštakius susikooperuoti keliems kaimynams“, – siūlė R. Žiaušys.

Jo žiniomis, Kretingos rajono savivaldybė, ko gero, yra vienintelė šalyje, kuri augalinės kilmės atliekas veža neribotais kiekiais. „Kituose rajonuose yra nustatyti limitai, pavyzdžiui, 5 ar 9 kg iš gyventojo arba reikalaujama, kad turi būti tik šakos, o ne gyvatvorės ar kelmai, keliami griežti apribojimai“, – sakė R. Žiaušys.

Aikštelės nepanaikino

Sodininkų bendrijos „Vienybė“ pirmininkas Alvydas Daukšas teigė, kad, su „Kretingos komunalininku“ buvo susitarta uždaryti aikštelę stambiagabaritėms atliekoms, nes ši buvo virtusi vieta statybiniam laužui atsikratyti, tačiau aikštelę žaliosioms atliekoms žadėta palikti. „Tačiau tų žaliųjų atliekų komunalininkai kurį laiką nevežė, susidarė jų baisus kalnas, kuris atrodė tikrai kraupiai. Kai jie prieš dvi savaites tas atliekas išvežė, tai aikštelę užtvėrė „Stop“ juosta ir užrašė, kad atliekas pilti draudžiama“, – pasakojo A. Daukšas.

Ne visi žmonės atsakingai žiūri į atliekų tvarkymą – net ir prie buitinėms šiukšlėms skirtų konteinerių auga statybinių atliekų ir padangų krūvos.

Jis sakė dėl to iškart susisiekęs su „Kretingos komunalininko“ direktoriumi R. Žiaušiu – šis paaiškinęs, kad kitas žaliąsias atliekas pagal grafiką ketinama vežti spalio mėnesį, tad siekta sustabdyti žmones, kad iš anksto neprineštų per daug didelių kalnų nupjautų šakų, gyvatvorių, tujų ir t.t.

„Susitarėme, kad sodininkai ir šiandien gali nešti ir tvarkingai dėti žaliąsias atliekas į tą vieną aikštelę. Ji nėra panaikinta, nors ir uždėta „Stop“ juosta, bet iš esmės ši nieko nereiškia, labiau skirta pašaliniams, kad per daug neprikrautų atliekų. Tai paaiškinu ir sodininkams, kurie man skambina ir klausia, ką daryti, nusipjovus tujas ar apgenėjus medžius“, – kalbėjo A. Daukšas.

Jis teigė ketinantis kalbėtis su bendrijos valdyba – galbūt, jei susikaups pernelyg didelis žaliųjų atliekų kiekis, vienas papildomas jų išvežimas bus organizuojamas iš bendrijos lėšų.

Tarsis dėl tvarkos „Draugystės“ aikštelėje

„Kretingos komunalininko“ direktorius R. Žiaušys teigė, kad ieškoma būdų, kaip įvesti tvarką ir atliekų aikštelėje prie sodininkų bendrijos „Draugystė“. „Tai yra miesto skaudulys, – pripažino R. Žiaušys. – Ten padaryti pusiau požeminiai konteineriai ir ieškosime sprendimo, ką daryti, kad ten nebūtų to bendro šiukšlyno ir žmonės laikytųsi tvarkos. Šakas bus galima dėti, kaip ir anksčiau, bet statybinių atliekų, padangų – ne.“

Sodininkų bendrijos „Draugystė“ pirmininkė Loreta Žukauskienė teigė, kad aikštelė nėra skirta tik bendrijos nariams – ji įrengta miesto teritorijoje, tad ja naudotis gali ir kiti gyventojai. Tačiau šią savaitę ketinama tartis su „Kretingos komunalininku“, kaip aikštelėje užtikrinti tvarką.

R. Žiaušys Kretingos rajono gyventojus apskritai kviečia būti labiau sąmoningiems ir atsakingiems už šiukšlių rūšiavimą bei tvarkymą. „Vakarų Europoje yra net specialios brigados, kurios tikrina išvežtus konteinerius, ar tinkamai yra išrūšiuotos atliekos, už pažeidimus gyventojams iš karto skiriamos baudos. Mums dar toli iki to, bet turime eiti tvarkos link“, – sakė R. Žiaušys.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas