Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Kretingoje dirbę prokurorai perkelti į Palangą

  • Dovilė URNIKIENĖ
  • Naujienos
  • 2020-07-17

Šalyje sujungiant mažiausiuosius prokuratūrų padalinius, Kretingoje dirbę prokurorai tapo pirmaisiais, kuriems teko persikraustyti į naują darbo vietą – nuo liepos 1 dienos jie dirba Palangoje. Į tuščias likusias patalpas Kretingoje, J. K. Chodkevičiaus g. 10, planuojama, artimiausiu metu persikraustys Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai.

Į Palangą iš Kretingos dirbti perkelti trys prokurorai ir viena prokuroro padėjėja, kur jie prisijungė prie dviejų ten jau dirbusių prokurorų ir vienos prokuroro padėjėjos.

Naikinant prokuratūros padalinį Kretingoje, šalių susitarimu buvo atleistas vienas asmuo, kuris dirbo valytoju.

Dirbs ir nuotoliniu būdu

Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė „Pajūrio naujienoms“ teigė, kad, perkeliant darbuotojus, prokuratūroje Palangoje buvo atnaujinti ir įrengti jiems skirti kabinetai, apgalvoti ir asmeniškai su kiekvienu aptarti dėl persikėlimo iš Kretingos kylantys transporto, kompiuterinės technikos, nuotolinio darbo klausimai. Be to, Palangoje įkurtos darbo vietos aprūpintos keliais nešiojamaisiais kompiuteriais, vėliau tikimasi kiekvienam prokurorui skirti po atskirą nešiojamąjį kompiuterį.

Pasak E. Martinonienės, Kretingoje gyvenantiems prokurorams pasiūlytos lanksčios darbo sąlygos, galimybė tam tikrą laiką dirbti nuotoliniu būdu. Juolab kad visų ikiteisminių tyrimų dokumentus prokurorai gali pasiekti bei pildyti Informacinėje baudžiamojo persekiojimo sistemoje (IBPS). Ši sistema taip pat leidžia efektyviai kontroliuoti ikiteisminio tyrimo eigą bei tyrėjų veiksmus. 

E. Martinonienės teigimu, veltui nenuėjo ir koronaviruso pandemijos duotos pamokos, kurios parodė, kad ir nuotoliniu būdu yra įmanoma dirbti efektyviai.

Į teismo posėdžius Kretingoje ar į kitas įstaigas darbo klausimais prokurorai galės vykti tarnybiniu automobiliu, o jei vyks asmeniniu transportu, jiems bus kompensuojamos išlaidos.

„Tokiais atvejais, kai, pavyzdžiui, teismas paskelbia posėdžio pertrauką ir panašiai, kad prokurorui nereiktų stovėti gatvėje, jis galės nueiti ir laikinai pabūti jam skirtame kabinete, kurį suteiks mūsų socialiniai partneriai – dėl to jau irgi susitarta“, – užtikrino E. Martinonienė.

Siekia suvienodinti darbo krūvį

Planuojama, kad mažiausi prokuratūros padaliniai bus sujungti ir kituose Lietuvos rajonuose ir tokį sprendimą, pasak E. Martinonienės, nulėmė ne vien noras racionaliau išnaudoti patalpas bei darbo priemones, nors tai taip pat yra svari priežastis: dvylikoje mažųjų padalinių vienai kompiuterizuotai darbo vietai tenka nuo 43 iki 84 kv. m. ploto, vadinasi 1 žmogus dirba maždaug 2–3 kambarių buto plote. Dar 7 padaliniuose vienai kompiuterizuotai darbo vietai tenka nuo 23 iki 33 kv. m.

Iš viso šalyje iki liepos 1 d. veikė  53 prokuratūros padaliniai, iš kurių 25 – įsikūrę nedideliuose miesteliuose ir juose dirba vos 2–4 žmonės:  1–3 prokurorai bei jiems padedantys darbuotojai (padėjėjai, teisininkai, administratoriai ir kt.).

„Dažniausiai tokių mažų padalinių prokurorai kontroliuoja nesudėtingus, nedidelės apimties ikiteisminius tyrimus, pvz.: vagystes, nežymius sveikatos sutrikdymus, asmenų, kurie vairavo neblaivūs, atvejus, o darbo krūvis paprastai yra mažesnis negu kolegų didesniuose padaliniuose. Be to, didžiųjų miestų apylinkių prokuratūrų prokurorai turi ir papildomų darbų, pavyzdžiui, jiems tenka palaikyti valstybinį kaltinimą teisme tose bylose, kurias kontroliavo kolegos iš nutolusiųjų mažųjų padalinių, – teigė E. Martinonienė. – Noras suvienodinti krūvį ir darbo sąlygas prokurorams, kurie gauna vienodus atlyginimus, ir buvo pagrindinis motyvas, paskatinęs ieškoti sprendimo, ką daryti.“

Ne visai teisinga ir tai, kad, E. Martinonienės teigimu, didesniuose prokuratūros padaliniuose 4–5 prokurorams padeda vienas darbuotojas (padėjėjas, teisininkas, teisininkas–administratorius), o nutolusiose vietovėse toks padedantis darbuotojas dirba tik su 1–3 prokurorais. 

Išvengs interpretacijų

Pasak E. Martinonienės, ne paslaptis yra ir tai, kad kai kuriuose mažuose miesteliuose, kur ilgus dešimtmečius dirba tie patys 1 ar 2 prokurorai, jie dėl priimamų sprendimų galios vietos bendruomenėse tampa išskirtinėmis asmenybėmis ir atsiranda rizikos, kad tas išskirtinumas įgaus ne visai tinkamas formas. Be to, dirbant tik po 1–2 žmones padalinyje, gali kilti pagunda ne taip griežtai laikytis darbo drausmės.

„Net jei prokuroras dirba tikrai sąžiningai, jam sudėtinga išvengti apkalbų, interpretacijų dėl jo artimų ryšių su vietos žmonėmis. Taigi patys prokurorai turėtų likti patenkinti padalinių sujungimu, nes jiems bus mažiau įtampos, jie nebeatsidurs situacijoje, kad yra vienintelis asmuo, kuris priima sprendimus miestelyje“, – kalbėjo E. Martinonienė.

Jos manymu, Kretingos rajono gyventojai, dėl to, kad vietoje nebeliks prokurorų darbo vietos, taip pat neturėtų nukentėti – visus dokumentus prokuratūrai galima pateikti elektroniniu arba paprastu paštu ir tam nebūtina vykti į prokuratūrą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas