Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Tikisi išnaikinti Sosnovskio barštį

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2020-06-12
Nors Sosnovskio barštis – invazinis ir žmogaus sveikatai pavojingas augalas – Kretingoje ir rajone yra naikinamas kasmet, jo išgyvendinti vis dar nepavyksta.

Mūsų rajone dar yra vietų, kuriose veši Sosnovskio barštis – invazinis ir sparčiai besidauginantis augalas. Jam išnaikinti iš rajono Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos trims seniūnijoms – Kretingos miesto, Kretingos ir Salantų miesto – skirta po 100 Eur kovai su šia piktžole, kuri, beje, yra pavojinga ir žmogaus sveikatai.

Neleidžia vešėti

Kretingos miesto seniūnė Gintarė Liobikienė įvardino, kad Sosnovskio barščio Kretingos mieste randama Pievų, Tiekėjų ir Palangos gatvėse. „Po Šv. Antano atlaidų komunalininkai kibs tose vietose naikinti barštį“, – seniūnė pastebėjo, kad barštis naikinamas, neleidžiant jam suvešėti, žydėti ir subrandinti sėklų.

Kretingos seniūnijos seniūnė Sigita Riepšaitė sakė, kad Sosnovskio barščio jos vadovaujamoje seniūnijoje aptinkama Pajuodupėnų kaime, Rūdaičių parke ir „Akmenos“ sodininkų bendrijoje.

„Skirtus 100 eurų išleidžiame chemikalams pirkti. Žinoma, suma galėtų būti ir didesnė, bet yra kaip yra – barštį naikiname seniūnijos ūkio darbuotojų jėgomis, taikome kompleksinį jų naikinimo būdą. Gerai, kad atsirado specialių, Sosnovskio barščiui naikinti skirtų chemikalų, kuriuos naudojant pagal visas rekomendacijas, barštį galima išnaikinti per dvejus-trejus metus“, – paaiškino seniūnė.

Salantų miesto seniūnijos ūkio darbuotojas Gerardas Vaniuchinas sakė, kad viename pakraštyje prie Atgimimo parko vešintis Sosnovskio barštis didelės bėdos nesudaro: „Skiriamų lėšų mums užtenka, barštį naikiname ir chemija, ir šienaudami. Kai barštį naikini kasmet, jis tiek neišveša.“

Naikina kompleksiškai

Bendrovės „Kretingos komunalininkas“ vyriausiasis vadybininkas Stasys Perkauskas paaiškino, kad Sosnovskio barštį Kretingos mieste komunalininkai naikina kompleksiškai.

„Seniau barštį purkšdavome chemikalais, kurių sudėtyje būdavo glifosatų. Jie veikdavo neblogai, tačiau jų trūkumas – kad išnaikindavo ir šalia barščio augančias žoles. Atsilaisvinusiame plote pirmiausia pradėdavo dygti Sosnovskio barštis, jį vėl reikdavo naikinti, vadinasi, didėdavo kaštai. Dabar naudojame tokius chemikalus, kurie veikia tik barštį, o kitos žolės lieka augti ir vešėdamos jos nustelbia pradėjusius dygti barščius. Be to, barščius dar ir pjauname mechaniškai – toks kompleksinis metodas pasiteisino, manau, kad per kelerius metus barštį tikrai pavyks išgyvendinti iš miesto teritorijos“, – sakė vadybininkas.

Sosnovskio barštį naikinti taikant integruotą metodą siūlo ir Aplinkos ministerija. Kadangi Sosnovskio barštis kelia daug problemų ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje, šis augalas 2016 m. paskelbtas invazine Europos Sąjungos rūšimi ir įrašytas į Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą. Dėl to Europos Komisija inicijavo projektą EMPHASIS, kurio vienas tikslų – surasti efektyvesnių Sosnovskio barščio naikinimo priemonių. Šio projekto vykdytojai Latvijoje prieš ketverius metus viename tarptautinių seminarų pristatė cheminius ir mechaninius kontrolės metodus Lietuvos ir Europos Sąjungos invazinei augalų rūšiai Sosnovskio barščiui. Svarbiausias projekto vykdytojų pasiektas rezultatas – naujas integruoto biologinio-cheminio Sosnovskio barščio naikinimo metodas, kai tinkamu laiku Sosnovskio barščius nupurškus selektyviais herbicidais, jų augantys individai sunyksta, o šių herbicidų nepaveiktos kitos augalų rūšys sudaro nepalankias sąlygas dygti ir augti naujiems Sosnovskio barščio individams. 

Projekto autoriai ištyrė dviejų herbicidų – „Nuance“ ir „Accurate“ – mišinį, kurį panaudojus nupurkštame žemės plote sustabdomas Sosnovskio barščio augimas, o herbicidų nepaveikti augalai nesunyksta, bet auga toliau ir užgožia pradėjusius dygti naujus Sosnovskio barščius – pradeda veikti gamtinės atrankos mechanizmas.

Šie herbicidai Lietuvoje buvo įregistruoti 2017 m. kovą, ir yra skirti tik profesionaliam naudojimui.

Herbicidus reikia purkšti anksti pavasarį, kai Sosnovskio barštis yra dviejų tikrųjų lapelių tarpsnyje, arba 10–20 cm aukščio. Priklausomai nuo klimatinių sąlygų purkšti rekomenduojama kovo pabaigoje–balandžio pradžioje. Jeigu pavėluojama nupurkšti tinkamu laiku, Sosnovskio barštį būtina nušienauti ir tik tada apdoroti herbicidais.

„Būtent šiuos herbicidus mes jau antrus metus ir perkame – norisi tikėti, kad jie bus efektyvūs, ir Sosnovskio barščio mūsų seniūnijos apylinkėse neliks“, – sakė Kretingos seniūnijos seniūnė S. Riepšaitė.

„Kretingos komunalininko“ vadybininkas Stasys Perkauskas teigė, kad Sosnovskio barštis Kretingoje yra naikinamas kompleksiškai, ir tai duoda neblogą rezultatą.

Išgyvendinti iš sodybos nepavyksta

Rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjos Ženetos Seniūnienės teigimu, rajono ūkininkų skundai dėl Sosnovskio barščio skyriaus nepasiekė, o štai kretingiškis Juozas Pelionis sakė jau gerą dešimtmetį su šiuo invaziniu augalu kovoja savo privačioje sodyboje Rubuliuose.

„Įgijau netgi alergiją nuo jų, nors gyvenime niekada niekam nebuvau alergiškas, – sakė jis, šiomis apniukusiomis dienomis vėl išsirengęs į kovą su Sosnovskio barščiu. – Tokios dienos, kai nėra saulės, yra pačios geriausios barščiui pjauti – mažiau pavojaus nudegti. Jeigu jis augtų plyname ir dar ariamame lauke, išnaikinti jį būtų gerokai lengviau.

Sodyboje – kitas dalykas: nė nepastebėsi, kai barštis jau bus išaugęs tarp medžių ar krūmų, kur jį pasiekti ne taip paprasta.“

J. Pelionis yra patyręs, ką reiškia nudegti nuo Sosnovskio barščio sulčių – tai yra ne tik labai skausminga. Augalo sultys – dar ir klastingos: atrodo, niekur neužtiško, o po dienos antros, tegu ir nubraukus prakaitą, žiūrėk, pūslės ir atsiranda. O jeigu dar po darbų, kapojus Sosnovskio barštį, pabūni saulėje, nudegimas – garantuotas.

„Tik pastebėjau vieną dalyką: jeigu taikai kad ir mechanines kovos su šiuo augalu priemones, jis neplinta taip, kaip apie jį rašoma. Paukščiai, ko gero, jį platina mažiausiai – labiau barščio sėklas perplukdo vanduo“, – kalbėjo vyras, kurio skaičiavimu, Sosnovskio barštis jos sodyboje yra išplitęs maždaug 0,5 ha plote.

Kovojant su Sosnovskio barščiu, sakė J. Pelionis, svarbiausia neleisti jam subrandinti sėklų – tai duoda efektą. O nukirtus žiedyną, būtina jį kažkokiais būdais sunaikinti – net ir nukirstas ar nupurkštas herbicidais, Sosnovskio barštis yra tiek gyvybingas, kad sugeba dar paskleisti sėklas.

„Jeigu tikrai atsirado herbicidų, kurie tiesiogiai naikina Sosnovskio barštį, tai teikia vilties, kad jį bus galima išgyvendinti ir iš sodybos“, – vylėsi J. Pelionis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas