Pajūrio naujienos
Help
2023 Spalis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar reikėtų suteikti teisę dalyvauti ir balsuoti rinkimuose nuo 16 metų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nuteistų nepilnamečių niekas nelanko

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Teisėtvarka
  • 2006-12-22

“Nuteistiems nepilnamečiams suteikiama galimybė gauti ilgalaikius pasimatymus – dvi paras jie gali būti su savo artimaisiais, - sakė Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus–pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Neringa Gudėnaitė. – Tačiau niekas pas juos neatvažiuoja.“

Kūčių švęsti tėvai neatvažiuoja

Šiuo metu Kauno pataisos namuose yra du mūsų rajono gyventojai. Vienas – jau trečią kartą, jis vėl nuteistas už vagystes. Antrasis nuteistas už plėšimą. Kaune jis taip pat nebe naujokas – antrą kartą. Nė vieno kretingiškių artimieji nelanko – kaip ir daugumos kitų nuteistų vaikų. Tačiau jiems skambina ir rašo motinos, vienam – ir brolis.

Vaikų, pas kuriuos niekas neatvažiuoja, kuriais niekas nesidomi, pataisos namuose yra apie 70 proc. Kitus dažniausiai lanko močiutės, klasės draugai, retkarčiais tėvai – nes labai užsiėmę arba patys atlieka bausmę. Apie 15 proc. nuteistų nepilnamečių tėvų atlieka bausmę arba yra buvę įkalinti. Pataisos namų administracija kasmet nuteistų vaikų artimuosius kviečia kartu švęsti Kūčias. Pernai atvyko tik viena motina. Šiemet, likus kelioms dienoms iki Kūčių, pataisos namų administracija nebuvo gavusi nė vienos žinutės apie tai, kad kas nors iš artimųjų rengtųsi atvykti į pataisos namus.

Gruodžio pradžioje Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje–pataisos namuose buvo 93 nepilnamečiai. Pusšimtis vaikų arba visai neturi tėvų, arba jų teisės apribotos, 22 nepilnamečiai yra iš Globos namų, kiti – iš nepilnų šeimų. Iš vadinamųjų normalių šeimų, šeimų, kuriose yra abu tėvai, pataisos namuose nėra nė vieno nepilnamečio.

Verkia žiūrėdami televizijos laidas

Daugiausiai pataisos namuose yra nepilnamečių, iš kurių laisvė atimta už vagystes ir plėšimus. Už nužudymus nuteista 15 nepilnamečių. Kaip pastebėjo N.Gudėnaitė, pastarieji nepilnamečiai yra aukštesnio intelekto negu už kitokius nusikaltimus nuteisti jaunuoliai.

Vaikai, pasak N.Gudėnaitės, vagia dėl įvairių priežasčių. Gimę ir užaugę sąvartynuose – yra pataisos namuose ir tokių, - vagia tam, kad išgyventų, kad turėtų iš ko pavalgyti. Kiti vagia, norėdami tokių pat daiktų, kokius turi bendraamžiai. Jeigu vaikas turi prastesnį, senesnės laidos telefoną, jeigu nemadingi drabužiai, jis rizikuoja būti atstumtuoju arba patyčių objektu.

Pataisos namų auklėtinių apklausos rodo, kad jie nusikalsta dėl to, kad namuose jais niekas nesirūpina – juos blogai auklėja. Antra jų pačių įvardinta nusikaltimų priežastis – neigiama kiemo ir gatvės draugų įtaka. Trečioje vietoje – jų pačių asmeninės savybės.

Apklausų duomenimis, nepilnamečių pataisos namų auklėtiniai dažniausiai žiūri serialus „Aistrų žemė“ ir „Audra“, pasakojančius šeimų ir gilios meilės istorijas. O žiūrėdami „Išsipildymo akciją“ ne vienas vaikų braukia arba tyliai ryja ašaras.

Vidutinis nuteistų nepilnamečių amžius – 17 metų. Vis daugiau yra jaunuolių, turinčių tik pradinį išsilavinimą. Net 90 proc. pataisos namuose esančių jaunuolių būdami laisvėje naudojo narkotines medžiagas.

Prašosi priimami atgal

Į pataisos namus paprastai patenka trečią, ketvirtą kartą teisti jaunuoliai. Yra ir tokių, kurie turi po 9 – 10 teistumų. N.Gudėnaitės pastebėjimu, taip yra dėl to, kad niekas nedirba su teistais vaikais, nėra sukurtos tokio darbo sistemos, kad vaikai vėl ir vėl negrįžtų į pataisos namus. Ne sykį vaikas, atlikęs bausmę, jau kitą dieną beldžiasi į pataisos namų duris ir prašo valgyti, nes mama buvo girta, nepažino savo vaiko ir jį išvarė iš namų.

Studentai ar Globos namų auklėtiniai dažnai gyvena prastesnėmis buities sąlygomis negu nuteistieji nepilnamečiai. Tačiau izoliavimas nuo visuomenės, N.Gudėnaitės žodžiais, daro juodą darbą. Nors pataisos namuose buvo atsisakyta ginkluotės, sargybos bokštelių, tačiau vis tiek tai yra namai, į kuriuos patenka nusikaltę nepilnamečiai. Čia jie bausmę atlieka nuo 14 iki 18 metų. Sulaukę 18 metų, nuteistieji gali būti perkeliami į suaugusiųjų pataisos namus. Gerai besielgiantieji, jiems patiems prašant, Kalėjimų departamento direktoriaus nutarimu, gali būti palikti toliau atlikti laisvės atėmimo bausmę įstaigoje, iki jiems sueis 21 metai. Tokia galimybe pasinaudojo ir vienas kretingiškių. Nors jaunuolis jau yra 19 metų, jis bausmę atlieka ne suaugusiųjų laisvės atėmimo vietoje, o nepilnamečių pataisos namuose Kaune.

Jeigu anksčiau sulaukus pilnametystės pasilikti nepilnamečių pataisos namuose buvo laikoma negarbe, tai dabar nuostata pasikeitė – į suaugusiųjų laisvės atėmimo vietas išvykti nori tik 5 proc. pilnamečių. Šiuo metu kartu su vaikais įstaigoje yra 25 asmenys, sulaukę pilnametystės.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas