Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar verta uždrausti azartinių lošimų reklamą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kretingos meno mokyklos fortepijono mokytoja Vigilija Smilgytė-Mockevičienė sudarė fortepijoninių kūrinių vaikams rinkinį „Įvairių spalvų istorijos. Įsiklausyk...“, kurį paskyrė kompozitoriui Leonui Povilaičiui atminti.

Kretingos meno mokyklos fortepijono mokytoja Vigilija Smilgytė-Mockevičienė sudarė ir parengė leidinį „Įvairių spalvų istorijos. Įsiklausyk...“, skirtą mažiesiems pianistams. Bendradarbiaudama su Klaipėdos universiteto leidykla pedagogė į rinkinį sudėjo lietuvių kompozitoriaus Leono Povilaičio kūrinius fortepijonu, leidinį papuošė Kretingos meno mokyklos absolventės Karolinos Kasnauskės piešiniai ir klaipėdietės rašytojos Nijolės Kliukaitės-Kepenienės sukurtos pasakaitės.

Kai kurie kūriniai jau skambėjo viešai

Nors leidinyje visi kūriniai yra publikuojami pirmą kartą, kelios pjesės jau spėjo nuskambėti viešai – konkursuose arba festivaliuose: II virtualiame šiuolaikinės muzikos konkurse „Mūsų įkvėpti“ ir respublikiniame lietuviškos muzikos festivalyje „Garsų gija“ buvo atlikta pjesė „Šoka Vilkas su Šerniene“, kurią atliko Kretingos meno mokyklos mokinė antrokė Karolina Tamulynaitė. Ją moko mokytoja Vaida Turauskė. Stasio Šimkaus konservatorijoje įvykusiame VI bendrojo fortepijono respublikiniame konkurse „Jūrų Eskizai“ leidinio sudarytojos V. Smilgytės-Mockevičienės mokinė antrokė Ugnė Narvilė atliko pjesę „Katinėlis Pūkis“, o pati mokytoja praėjusių metų gruodį dienos šviesą išvydusį leidinį jau spėjo pristatyti per tarptautinę virtualią metodinę savaitę „Pedagoginės-profesinės patirties sklaida muzikos mokykloje“. „Būtent po šio renginio man kilo mintis šeštadieniais į savo socialinių tinklų paskyrą vis įkelti mano pačios įgarsintus fortepijoninius kūrinius ir pasakėles, kad jos būtų visiems prieinamos“, – savo idėją pristatė V. Smilgytė-Mockevičienė.

Ji paaiškino, kad jos sudarytame pjesių rinkinyje publikuojami iki šiol neviešinti jau mirusio lietuvių pianisto pedagogo kompozitoriaus Leono Povilaičio fortepijoniniai kūriniai vaikams. „Leonas Povilaitis ypač rūpinosi pedagoginio repertuaro atnaujinimu, lietuviškos muzikos puoselėjimu. Skatino ir kitus kompozitorius kurti kuo daugiau muzikos vaikams, o muzikos pedagogus – rūpintis kūrinių ateitimi. Didžiąją dalį jo fortepijoninės kūrybos vaikams galima surasti įvairiose bibliotekose, bet dalis jos šiandien vis dar laukia savo eilės rankraščiuose“, – V. Smilgytė-Mockevičienė sakė, kad savo sudarytuoju leidiniu ji siekė, jog tokių kompozitoriaus parašytų kūrinių pluoštas mažėtų, o kūriniai būtų prieinami visiems pedagogams ir jų mažiesiems ugdytiniams.

Leidosi į paieškas

V. Smilgytė-Mockevičienė neslėpė, kad leidinys „Įvairių spalvų istorijos. Įsiklausyk...“ yra skirtas Leonui Povilaičiui atminti.

„Gyvenime atsitinka daugybė įdomių dalykų, kurie dažniausiai nėra atsitiktiniai. Vienas jų – praėjusių metų lapkričio 11 dieną – būtent per kompozitoriaus Leono Povilaičio mirties metines – gautas teigiamas atsakymas dėl knygos leidybos iš Klaipėdos universiteto leidyklos, – V. Smilgytė-Mockevičienė motyvavo, ir kodėl ji pasirinko šį kompozitorių. – Leono Povilaičio fortepijoninė kūryba mane lydi nuo studijų laikų, o mano baigiamojo darbo tema buvo „Leono Povilaičio fortepijoniniai kūriniai vaikams ir jo idėjų sklaida“. Pasirinkau rašyti apie jį, kai, susisteminusi visų lietuvių kompozitorių fortepijoninę kūrybą vaikams, aiškiai pamačiau, kad daugiausia jų buvo parašęs Leonas Povilaitis.“

Darbo eigoje V. Smilgytė-Mockevičienė susidūrė ir su sunkumais: apie Leoną Povilaitį – mažai literatūros, tad, supratusi, kad remiantis pavieniais straipsniais ir esama literatūra, darbo iki galo išpildyti nepavyks, leidosi į kompozitoriaus artimos aplinkos žmonių paieškas, kad jie pasidalintų prisiminimais apie Leoną Povilaitį. „Šilčiausią, nuoširdžiausią grįžtamąjį ryšį gavau iš Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokyklos fortepijono mokytojos Irenos Žilinskienės, kuri mielai su manimi susitiko ir daugiau papasakojo apie Leoną Povilaitį, kaip apie žmogų, pedagogą ir kompozitorių, – mokytoja neslėpė, kad susitikus kolegė pasidalino naujai išleistais Leono Povilaičio fortepijoniniais kūriniais ir jos pačios saugomais kompozitoriaus kūrinių rankraščiais. – Kiek vėliau sulaukiau ir pasiūlymo juos išleisti.“

Sudarydama rinkinį V. Smilgytė-Mockevičienė išsikėlė sau iššūkį – padaryti jį patrauklų ir suprantamą vaikui: „Labai norėjosi, kad būtų ugdomi ne tik grojimo fortepijonu įgūdžiai, bet ir vaikų emocionalumas. Tad kilo mintis į visumą susieti tris meno šakas – muziką, dailę, literatūrą.“

Sumanytą idėją įgyvendinti padėjo Kretingos meno mokyklos absolventė 15 metų Karolina Kasnauskė, pagal kompozitoriaus sumanytus kūrinių pavadinimus nupiešusi savitus, mielus, spalvingus piešinius, kurie labai papuošė rinkinį. Rašytoja Nijolė Kliukaitė-Kepenienė pagal šiuos piešinius ir muziką parašė, anot Vigilijos, nuostabias pamokančias, padrąsinančias muzikines pasakėles, kurios vainikavo šį darbą. „Manau, kad kiekvienas vaikas, mokytojams ar tėvams padedant, šioje kūrinių sintezėje galės atpažinti vienas ar kitas savo, veikėjų patirtas emocijas, priminti sau, kad visos jos yra geros ir būtinos žmogui, tik vienos yra malonios, o kitos – nelabai“, – mokytoja sakė, kad, siekdama labiau įtraukti, sužadinti vaiko vaizduotę, prie dviejų kūrinių paliko vietos ir pačiam vaikui pagal muziką parašyti savo istoriją ir nupiešti piešinį.

V. Smilgytė-Mockevičienė neslėpė, kad nuo mažens žinojusi, jog nori tapti fortepijono mokytoja ir šios svajonės siekė Ventos muzikos mokykloje, skatinama mokytojos Editos Čepulienės. Baigusi Šiaulių Sauliaus Sondeckio konservatoriją fortepijono klasę pas mokytoją Laimutę Mameniškytę, bakalauro ir magistrantūros studijas tęsė Klaipėdos universitete, menų fakultete doc. Ingos Maknavičienės ir prof. Tatjanos Romaškinos fortepijono klasėse. Nuo 2012 metų dirba Kretingos meno mokykloje fortepijono mokytoja ir koncertmeistere.

„Dar ir šiandien labai gerai prisimenu Kretingos meno mokyklos direktoriaus Bernardo Anužio skambutį ir pasiūlymą atvykti į darbo pokalbį. Man tai buvo labai reikšmingas ir svarbus įvykis, nes buvau ką tik baigusi studijas. Nuoširdžiai džiaugiuosi dirbdama šioje mokykloje, kurioje galiu realizuoti save ir įgyvendinti savo svajones“, – kalbėjo V. Smilgytė-Mockevičienė.

---

Leonas Povilaitis (1934–2007) baigė Kauno J. Gruodžio muzikos mokyklos fortepijono klasę, 1952 m. įstojo į Lietuvos valstybinę konservatoriją. Dirbo mokytoju Panevėžio muzikos mokykloje, vėliau – dėstytoju ir koncertmeisteriu Vilniaus pedagoginiame institute ir konservatorijoje, muzikinės dalies vedėju Akademiniame dramos teatre. Dirbdamas Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos mokytoju Leonas Povilaitis nuo 1998 m. rengė lietuviškos fortepijoninės muzikos festivalį-konkursą, kuriame kasmet skambėjo naujausi lietuvių autorių fortepijoniniai kūriniai vaikams. Leonas Povilaitis sukūrė apie 500 dainų, muzikos dramos teatro spektakliams, kino filmams. Gerai pažindamas fortepijoną, Povilaitis daug rašė šiam instrumentui, ypač muziką vaikams – siuitas, pjesių ciklus, variacijas liaudies dainų temomis. Svarbi kompozitoriaus kūrybos dalis buvo dainos vaikams ir jaunimui. Leonas Povilaitis yra sukūręs nemažai muzikos lietuvių liaudies instrumentų orkestrams.

Leoną Povilaitį itin glaudūs kūrybiniai ryšiai siejo su Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykla. Kas dvejus metus lapkričio mėnesį Vilniaus Naujosios Vilnios muzikos mokykloje yra rengiamas tarptautinis jaunųjų pianistų fortepijoninės muzikos konkursas, kuris yra skirtas Leonui Povilaičiui atminti. Konkurso sumanytojos yra šios mokyklos pedagogės Irena Žilinskienė ir Regina Malinauskienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas