Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Oda – tai didžiausias žmogaus organas, kuris dažnai gali išduoti sveikatos būklę, tad įsibėgėjant pavasariui, kai vis ryškiau šviečia saulė, ypač svarbu pasirūpinti veido ir kūno oda. Tai padeda padaryti pakoreguota kasdienė odos priežiūros rutina ir laiko saulėje ribojimas. Taigi, kokį poveikį odai daro saulė, kodėl reikia saugotis UV spindulių ir kaip tuo pasirūpinti?

Kas yra saulės poveikis?

Saulės skleidžiami šviesos spinduliai gali būti tiek žalingi, tiek naudingi. Šie spinduliai vadinami ultravioletiniais (UV) spinduliais ir skirstomi į tris tipus: UVA, UVB ir UVC. UVA yra labiausiai paplitusi saulės poveikio forma. UVB spinduliai yra intensyvesni, bet surado mažesnę saulės poveikio dalį. UVC spinduliai yra patys pavojingiausi, tačiau, laimei, Žemės ozono sluoksnis blokuoja šiuos spindulius ir jie poveikio žmonėms nedaro.

Turbūt kiekvienas žmogus žino, kad saulės poveikis yra iš dalies naudingas, nes būnant saulėje žmogaus organizmas gamina vitaminą D, kuris padeda palaikyti energiją, normalią kaulų ir raumenų būklę bei imuninės sistemos funkcijas. Be to vitaminas D gerina kai kurių kitų vitaminų ir mineralų įsisavinimą, tokių kaip kalcis ar fosforas.

Kodėl odai yra pavojingas saulės poveikis?

Tiesa ta, kad be naudos žmogaus organizmui, yra ir tamsioji saulės poveikio odai pusė. Iš esmės UV spinduliai veikia melaniną, esantį epidermio ląstelėse. Melaninas saugo odą nuo UV ir taip pat gamina vitaminą D. Kai organizmas ginasi nuo saulės spindulių, kad jie nepatektų į gilesnius odos sluoksnius, oda įdega ir patamsėja. Per ilgai būnant saulėje, melaninas nepajėgia kovoti su žalingu UV spindulių poveikiu ir jie pasiekia vidinius odos sluoksnius. Žmonės paprastai tai įvardina kaip nudegimą saulėje. Deja, dėl per didelio saulės poveikio odai gali kilti nemažai problemų. Nesaikingas deginimasis saulėje sukelia ląstelių senėjimą, sunkius pažeidimus, žūtį ir vėžinius susirgimus.

Dažni nudegimai gali lemti spartesnį senėjimą, kuris pasireiškia anksti atsirandančiomis raukšlėmis, odos tempimu, sausumu ar pakitusia pigmentacija. Be to nesaikingas buvimas saulėje gali pasibaigti susilpnėjusia imunine sistema, nes baltieji kraujo kūneliai turi dirbti tam, kad apsaugotų kūną nudegus ir padeda kurti naujas ląsteles. O tuo tarpu kitos organizmo vietos yra mažiau saugomos ir susilpnėja imuninis atsakas į kylančius pavojus.

Vienas pavojingiausių UV spindulių poveikių odai yra odos pokyčiai. Kai kurios odos ląstelės su melaninu gali sudaryti gumulus ir tapti strazdanomis arba apgamais. Laikui bėgant ir toliau odą veikiant saulei šiuose odos dariniuose gali išsivystyti vėžiniai susirgimai. Per vėlai pastebėtas odos vėžys, gali išplisti į kitas organizmo vietas. Dėl šios priežasties labai svarbu saikingai mėgautis saulės voniomis ir stebėti savo odą, ar nėra naujų apgamų, o senieji – nekinta. Pamačius pakitimus arba dėl kitų priežasčių sunerimus geriausiai būtų kreiptis į gydytoją dermatologą, kuris apžiūrės, esant reikalui atliks tyrimus ir patars dėl gydymo. Pastaruoju metu vienas patogiausių būdų šalinti nepageidaujamus odos darinius yra apgamų šalinimas lazeriu. Tiesa, apgamus linkusius supiktybėti rekomenduojama šalinti radikaliai, chirurginiu būdu. Chirurginė procedūra gali padėti išvengti rimtų odos susirgimų, jei apgamus pašalinsite jiems dar esant gerybinės formos. Dar viena dalis apgamų gali būti iškilę virš odos paviršiaus, jie yra dirginami skustuvais ar drabužiais. Tokius apgamus ypač naudinga panaikinti, kol jų per stipriai nepažeidėte ir nesukėlėte pavojaus savo sveikatai.

Susirgimų rizika didėja priklausomai nuo buvimo saulėje laiko ir poveikio stiprumo. Didesnis pavojus visuomet yra tiems, kurie turi šviesią odą, apgamų arba šeimos istorijoje yra odos vėžio atvejų. Tačiau kiekvienam mėgstančiam daug laiko būti saulėje būtina rūpintis apsauga nuo UV spindulių, stebėti odos būklę ir pasirūpinti apgamų apžiūra, o esant reikalui ir šalinimu.

Kaip turėtumėte pasirūpinti oda pavasarį?

Odos priežiūra atėjus pavasariui ir didėjant saulės poveikiui odai, turėtų šiek tiek pasikeisti. Visų pirma labai svarbu nuolatos naudoti kremus su SPF. Jie reikalingi ištisus metus, tačiau pavasarį ir vasarą tai tiesiog būtina priemonė odai. Jei žiemos metu naudojate apsauginį kremą su 15 ar šiek tiek didesniu SPF faktoriumi, tai pavasarį rinkitės veido ir kūno kremus, pažymėtus SPF 30 arba didesniu. Kad ir kokį apsauginį kremą nuo saulės pasirinktumėte, nepamirškite kiekvieną dieną eidami į lauką pasitepti juo visų kūno vietų, kurių neuždengia drabužiai, nes gaivi pavasario saulė gali veikti labai stipriai.

Kitas būtinas pokytis odos priežiūros rutinoje pavasarį yra geras odos šveitimas. Žiemą oda gerokai išsausėja, o sausa ir pleiskanojanti oda reiškia, kad yra negyvų ląstelių. Jei norite pavasarį pasitikti su gaivia oda, būtinai pasirūpinkite švelniu jos nušveitimu, kad atsikratytumėte negyvų ląstelių, kurios sukelia neestetišką išvaizdą ir trukdo odai pasisavinti naudingas medžiagas iš kosmetikos produktų. Prasidėjus pavasariui patariama bent du kartus per savaitę naudoti švelnų, geriausiai natūralų ir be granulių, odos šveitiklį tiek veido, tiek kūno odai.

Žinoma, po žiemos išsausėjusiai odai, be šveitimo ir apsaugos nuo saulės, ne ką mažiau svarbus geras drėkinimas, todėl rinkitės giliai drėkinančias kosmetikos priemones. Odos drėgmę galite atkurti procedūromis kosmetologo kabinete, drėkinamaisiais serumais ir kremais ar kaukėmis. Tačiau didžiausią paslaugą savo odai padarysite, jei kiekvieną dieną išgersite pakankamą kiekį vandens ir sudrėkinsite organizmą iš vidaus. Šį sveikatai naudingą įprotį dar sustiprinsite naudodami odą drėkinančias priemones iš išorės. Odą drėkindami iš vidaus ir iš išorės pasieksite tikrai gerų rezultatų ir turėsite skaisčiai spindinčią odą.

Taigi, artėjant pavasariui ir vis ryškiau šviečiant saulei būtina pasirūpinti UV spindulių poveikio sumažinimu odai, nes jie nemažiau kenksmingi, nei naudingi. Tai padaryti galite pasirūpinę apsauginėmis priemonėmis nuo saulės, tokiomis, kaip kremai su SPF, taip pat ribodami laiką saulėje. Be to nepamirškite pasirūpinti turimais apgamais, nes tai gali sumažinti riziką susirgti odos vėžiu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas