Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kankinių koplyčios Nukryžiuotasis gali būti seniausias Lietuvoje

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Ką pasakoja daiktai
  • 2022-02-01
Nukryžiuotasis Kankinių koplyčioje vaizduojamas prisikėlęs – tiesus, atmerktomis akimis. Tokie ikonografijoje buvo vaizduojami iki XIV amžiaus.

Tarp parapijiečių skando žinia, kad Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios Kankinių koplyčioje kabo pats seniausias Lietuvoje krikščioniškas kryžius su Nukryžiuotuoju, sukurtas iki 1300-ųjų metų, kai mūsų kraštas tebebuvo pagoniškas. Šiuos spėliojimus patvirtino ir brolis pranciškonas Juozapas Marija Žukauskas, tarnavęs Kretingos parapijos klebonu ir naujai paskirtas Lietuvos pranciškonų provincijos sekretoriumi.

Pervežti iš Klaipėdos vienuolyno

Paklaustas, iš kur atsirado tie spėliojimai ir ar jie rimti, brolis Juozapas Marija atsakė: „Taip, spėjimai yra labai rimti, Manoma, kad šis kryžius į Kretingą atkeliavo iš pirmojo pranciškonų vienuolyno, kuris teutonų ordino žemėje, Klaipėdoje, buvo pastatytas 1253 metais. Pirmasis vyskupas Klaipėdoje taip pat buvo pranciškonas.“

J. M. Žukausko žodžiais, toks kryžius, kuriame pavaizduotas Nukryžiuotasis, žvelgiąs atmerktomis akimis ir vaizduojamas prisikėlęs, Europos mene buvo būdingas iki 1300-ųjų metų. Vėlesniu laikotarpiu Kristus vaizduojamas užmerktomis akimis, jau po nukryžiavimo. „Akivaizdu, kad toks vaizdavimo būdas lietuviams, Lietuvoje dar tebevyraujant pagonybei, buvo svetimas. Kas jį sukūrė, nėra aišku“, – kalbėjo brolis pranciškonas.

Manoma, kad Nukryžiuotasis, kaip ir vienuolių stalės – paveikslai, vaizduojantys kankinius ir suolai po jais, į Kretingos pranciškonų bažnyčią atkeliavo iš Klaipėdos vienuolyno tuomet, kai ten pradėjo plisti reformacija ir vienuolyną uždarė. „Akivaizdu, kad ir stalių, ir Nukryžiuotojo stilius, jų sukūrimo technika nėra lietuviški“, – tikino pastaruosius pusantrų metų Kretingoje klebonu tarnavęs J. M. Žukauskas.

Sieks, kad ištirtų ekspertai

„Kadangi Kretinga – pasienis su Prūsija, iš pradžių Kretingos broliai slapčia vykdavo per sieną pas Klaipėdos pranciškonus, bet, kai Klaipėdoje vienuolyną uždarė, vertingiausius daiktus iš ten, tarp jų – ir rankraščius, Psalmių knygą, pargabeno į Kretingos vienuolyną“, – mintį tęsė pašnekovas.

Nukryžiuotasis, jo žodžiais, kretingiškių ilgai buvo vadinamas Blaivybės kryžiumi. Anksčiau jis kabėjęs bažnyčios prieangyje – kairės navos antroje arkoje. Buvo nesyk uždažytas baltais aliejiniais dažais, o kai restauravo ir nuėmė kelis dažų sluoksnius, pasimatė tikrasis šio kryžiaus vaizdas, ėmė aiškėti jo vertė, o ilgainiui – ir kilmė.

„Kai kurie menotyrininkai vis dar laikosi nuomonės: jeigu bažnyčia pastatyta XVII amžiuje, vadinasi, ir visas joje saugomas turtas negali būti ankstesnis“, – teigė brolis Juozapas Marija, patikinęs, kad šį bažnytinio meno ir paveldo kūrinį būtina ištirti, atliekant medienos ekspertizę.

Jis sakė jau buvo suradęs ekspertus Kaune, kurie atlieka istorinius medienos tyrimus, bet sutrukdė pandemija. Tačiau tikino, kai pradės naująją tarnystę brolijos provincijoje Vilniuje, šio visai pranciškonų brolijai, o ir Lietuvos dailėtyrai, tikintiesiems bei Kretingos žmonėms svarbaus paveldo objekto tyrimų nepamiršiąs.

Kankinių koplyčia – pagal paveikslus

Kankinių koplyčia, kurioje kabo Nukryžiuotas, taip pat saugomi seniausi Lietuvoje žinomi vargonai ir pasieniais atkurtos stalės, buvo pastatyta kaip priestatas vokiečių okupacijos metais, po didžiojo Kretingos gaisro 1941 m., kai sudegė dalis vienuolyno ir bažnyčios. Norėdami atgaivinti savo veiklą, vienuoliai 1942 m. pastatė kryžminiais skliautais dengtą koplyčią, priglaustą prie bažnyčios vakarinio fasado.

Kai atkūrė bažnyčią, ši patalpa tapo sandėliu, jame buvo laikomos spintos, įvairūs bažnytiniai reikmenys. Iš čia, kaip ir dabar, buvo galima nusileisti į rūsius: šie atkurti ir tapę didikų, bažnyčios fundatorių Sofijos ir Jono Karolio Chodkevičių šeimos kripta. Tačiau anksčiau čia veikė nedidelė žvakių manufaktūra, kur bažnyčios reikmėms žvakes liedavo Romuku visų vadinamas brolis pranciškonas, ilgus metus bažnyčioje tarnavęs zakristijonu.

Kai 2005 m. brolių pranciškonų rūpesčiu koplyčia buvo sutvarkyta, į ją perkėlė renovuotas senąsias vienuolių choro stales. Kadangi stalių paveiksluose pavaizduoti pranciškonai kankiniai, koplyčia ir buvo pavadinta Kankinių vardu.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas